Psí obezita bývá příčinou řady závažných onemocnění

Obezita se netýká pouze lidí. Stále častějším problémem, se kterým se veterináři setkávají, jsou obézní psi. Na vině je onemocnění nebo lidé, kteří své chlupáče překrmují a zároveň jim nedopřejí dostatečný pohyb.

V současnosti trpí nadváhou kolem 30 % psů. Přitom obezita může snížit životnost vašich parťáků i o několik let. Pokud vám tedy na vašem pejskovi záleží, neměli byste problém s obezitou podceňovat.

Jak poznám, že je pes z formy?
Jestli je pes tlustý nebo ne, není ani tak otázkou váhy, jako vzhledu. U psa s normální hmotnosti byste měli být schopní nahmatat žebra, která by zároveň neměla zřetelně vyčnívat z pod kůže. Pokud se na psí siluetu podíváme shora, měla by být širší v části, kde má nohy, naopak záda před zadními nohami by měla být užší. Obezitu není složité rozeznat. Obézní pejsek vám bude při pohledu shora připomínat svým tvarem myš.

Hladovka není řešením
Psovi na dietě naordinujte podobné návyky jako u lidí. Na hladovku zapomeňte. Základem je úprava krmné dávky, omezení různých laskomin a zvýšení pohybu. Naučte svého psa i pravidelně stolovat. Nasypte mu granule do misky a pokud nebude o krmení jevit zájem, tak misku odneste. To samé zopakujte za 10 minut. V případě, že se ani napodruhé nenažere, tak mu misku s granulemi dáte až v další čas krmení. Rozhodně nenechávejte misku plnou po celý den. Krmení v pravidelnou hodinu je zdravější než celodenní přístup k jídlu. Pejska před nastolením diety zvažte a pravidelně sledujte jeho váhu. Úbytek váhy by se měl v ideálním případě pohybovat v rozmezí 1-2 % tělesné hmotností týdně. Pokud se kýžené výsledky ne a ne dostavit, tak ještě více zredukujte krmnou dávku a zvyšte energetický výdej. Vždy však berte ohled na jeho fyzickou kondici. Psa, který celý život nehnul ani brvou, nenuťte ze dne na den podávat sportovní výkony. Ideální jsou procházky nebo různé společné hry. Při vysoké nadváze budete pravděpodobně muset sáhnout po speciálním krmení pro obézní psy. Základem je správné dávkování krmiva​, kterým se přesně řiďte. Vždy bude uvedeno na obale. V případě, že si nevíte rady, nebojte se poradit se svým veterinářem nebo zkušeným chovatelem.

S obezitou je spojena řada dalších onemocnění
Pes s nadváhou není pouze estetický problém. Měli byste si uvědomit, že pejsek skutečně trpí, není šťastný a překrmováním mu můžete způsobit řadu dalších vážných zdravotních problémů. Nadměrnou váhou bude trpět celkový pohybový aparát psa. Pokud je hmotnost vyšší, klouby jsou přetěžovány, je na ně vyvíjena mnohem vyšší zátěž, než kterou jsou schopny nést. Z tohoto pak vzniká právě artritida. Navíc, tuková tkáň výrazně podporuje vznik zánětů. Pokud doma máte psa s predispozicemi k tomuto druhu problému, tak riskujete dvojnásobně. Dalšími častými důsledky obezity jsou oběhové potíže, neplodnost, kožní problémy, zánětlivost uší, trávicí potíže, srdeční selhávání a riziko kolapsu při zvýšené tělesné zátěži.

Tipy na závěr
Co nedělat, když má pejsek nadváhu:
– nesnažte se psa nechat vyhladovět
– nepřehlížejte tento problém
– nedělejte razantní změny v pohybu
– neodkládejte řešení
–  nenuťte psa do pohybu, který mu dělá problémy

Jak přistupovat k redukci hmotnosti:
– vynechejte pamlsky
– krmte vhodným krmivem
– dopřejte pejskovi pravidelný a přiměřený pohyb
– pravidelně kontrolujte hmotnost
– poučte všechny členy domácnosti – pravidla krmení musí být striktně dodržovaná
– neberte krmivo jako odměnu
– podávejte preventivně kloubní výživu jako podporu pro přetížené klouby

Zdroj: https://www.spokojenypes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *