Vítězný film KVIFF 2018 „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ vstoupí do kin 28. února

Věta, která zazněla na radě rumunských ministrů v roce 1941, zahájila etnické vyhlazování na východní frontě. Stejnojmenný film rumunského scénáristy a režiséra Radu Judeho je komentářem tohoto výroku. Do kin vstoupí držitel hlavní ceny Křišťálového glóbusu za nejlepší film z festivalu v Karlových Varech ve čtvrtek 28. února 2019.

Velmi černá komedie o recyklaci novodobých dějin sleduje přípravy rekonstrukce skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Název filmu je přímým citátem tehdejšího politického představitele. Mladá divadelní režisérka se snaží o věcný přístup a využívá formu tolik oblíbených rekonstrukcí vojenských střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává se urputnou snahou historii zlehčit, relativizovat a poupravit.

Radu Jude vysvětluje: Naše temné dějiny nejspíš nejlépe zachycuje zhrzený pohled anděla dějin, o němž píše Walter Benjamin, „jehož tvář je obrácena k minulosti. Kde vidíme řetězec událostí, tam on vidí jednu jedinou katastrofu, která neustále vrší trosky na trosky a vrhá mu je pod nohy. Anděl by chtěl setrvat na místě, vzbudit mrtvé a zcelit vše roztříštěné. Ale bouře, která se žene z ráje, se mu opřela do křídel s takovou razancí, že je již nedokáže přivřít. Nevyhnutelně ho odnáší do budoucnosti, k níž je otočen zády, zatímco před ním až do nebes narůstá hromada trosek. Této bouři pak říkáme pokrok.“

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“– rumunský film, 2018
Režie a scénář: Radu Jude
Kamera: Marius Panduru
Střih: Catalin Cristuţiu
Zvuk: Jean Umanski
Sound Design: Dana Bunescu
Producentka: Ada Solomon
Koproducenti: Jiří Konečný, Serge Lalou, Claire Dornoy, Rossitsa Valkanova, Jonas Dornbach, Janine Jackowski, Maren Ade
Hrají: Ioana Iacob (Mariana), Alexandru Dabija (Movila), Alex Bogdan (Traian), Ilinca Manolache (Oltea)
Distributor: Pilot Film
Distribuční premiéra: 28. února 2019
Žánr: velmi černá komedie
Formát: DCP, 1:1,85
Stopáž: 139 minut
Zvuk:  5.1
Jazyková verze:  rumunština, české a anglické titulky
Přístupnost: od 15 let

Zdroj: Pilot Film

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.