Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Víme, jakých 6 netradičních situací může krýt pojištění domácnosti a nevěděli jste o tom!

Pokud vlastníte dům nebo byt, pravděpodobně jste taky podepsali smlouvu o pojištění domácnosti. Taková pojistka slouží zejména k finanční kompenzaci, která má zaručit, že v případě nečekané události budete moci škodu na bydlení rychle spravit. Nejčastěji kryje nepříjemná překvapení v podobě přírodních živlů či vloupání zlodějů nebo třeba ušlý nájem. V rámci smluv různých pojišťoven po celém světě se však objevují i takové případy, které byste v podmínkách domácí pojistky spíše nečekali.

1) Padající odpad z letadla
Přemýšleli jste někdy o tom, kam se dostane odpad, pokud spláchnete v letadle záchod? Špatná zpráva je, že takzvaný modrý, čili zmrzlý odpad z toalety, se někdy může dostat ven, třeba až na vaši střechu či na zahradu. V předešlých letech bylo nahlášeno několik takových pojistných incidentů, kdy praskly v letadle odpadní nádrže a vše se uvolnilo do vzduchu. Vzhledem k výšce a teplotám však odpad okamžitě zmrznul do poměrně velkých mrazivých ker a spadnul na něčí soukromý majetek, který poškodil. Podle americké Federální letecké správy se to stane několikrát do roka, poslední případy byly hlášeny například ve Valley Stream v New Yorku nebo v Santa Cruz. Dobrou nebo možná pro někoho vtipnou zprávou může být, že vybrané pojišťovny na tyto situace v domácí pojistce myslí. A pravděpodobně by to prošlo i v tuzemsku. „I u nás se domácí pojištění vztahuje na pád předmětu z výšky. Častěji se v našich podmínkách jedná spíše o část stromu nebo stožáru, nicméně pokud by se jednalo o modrý led, pojistka by to taky pokryla. Ještě jsme však takový případ v České republice neřešili,“ uvádí Michal Kozub z Direct pojišťovny.

2) Poškozený nebo odcizený náhrobek
Vaše pojištění domácnosti kryje i ten poslední „domácí odpočinek“. Tedy opět zejména za oceánem. Pokud je totiž rodinný náhrobní kámen vystaven krádeži nebo je předmětem vandalismu, nápravu lze u některých amerických pojišťoven pokrýt právě z domácí pojistky. Jestli vaše pojistka něco takového obsahuje, to najdete většinou v části, která se týká osobního vlastnictví, tedy pojištění movitých věcí. Pro západní kontinent totiž většinou platí, že náhrobek se považuje za osobní majetek, a to i když je hřbitov vzdálený na míle od pojištěného domu či bytu. Krytí se týká nejčastěji vandalismu nebo zlomyslného poškození náhrobku, stejně tak krádeže. Platí i pro případ, že se jedná o památník či urnu. Většina pojišťoven, jejichž pravidla se na náhrobky vztahují, vyplatí v rámci pojistky až 5 000 amerických dolarů (tedy přes 100 tisíc českých korun).

3) Zkažené jídlo v lednici
Výpadky elektrické energie mohou trvat několik sekund, ale taky se můžou protáhnout na několik dní. Nejčastěji se pojí se špatnými povětrnostními podmínkami, bouřkami a deštěm. Nemusí znamenat jen snížený komfort v domácnosti, ale hlavně nefunkčnost lednice a mrazáku, kde se nám snadno zkazí uskladněné potraviny. Na rozdíl od předchozích a spíše unikátních zajímavostí, na tento případ myslí docela běžně i české pojišťovny. „Pokud se jídlo zkazilo z důvodu poruchy lednice nebo dlouhodobého výpadku proudu, pojišťovna hradí náklady na nákup nového. Jeho hodnota však musí odpovídat ceně zkažených potravin,“ vysvětluje Kozub. „Většinou se setkáváme s tím, že cena zkaženého jídla při výpadku lednice je do čtyř tisíc korun. Zpravidla nejdražší jsou maso a masové výrobky. Pokud bývají v lednici produkty ze zabíjačky, škoda bývá okolo 6 tisíc korun,“ doplnil Michal Kozub z Direct pojišťovny.

4) Věci dětí na koleji
Zpět za oceán. Tam se některé domácí pojistky vztahují také na majetek dětí pojištěnců. A vzhledem k tomu, že ratolesti nemusí nutně bydlet v konkrétní pojištěné domácnosti, týkají se podmínky pojistek také věcí, které mají děti na koleji. Tudíž se za škodu může považovat třeba i odcizení nebo zničení laptopu, mobilu nebo jiného osobního předmětu. Nesmí se však jednat o privát v soukromém bytě. V detailech se pak hodně pojišťovny různí – často omezují krytí pouze na 10 % hodnoty soukromého vlastnictví pojištěnce (tedy pojištěné domácnosti). Obecně jsou odpovědnostní limity na studentské předměty nižší. A objevuje se taky věková hranice, stanovená nejčastěji na maxima kolem 24 až 26 let. Podmínkou taky bývá, že studující musí mít stále nahlášenou trvalou adresu v pojištěné domácnosti – tedy u rodičů.

5) Zvířecí rodeo
Podle mnoha uskutečněných případů hradí pojišťovny z domácí pojistky také škodu způsobenou divou zvěří. Nesmí se samozřejmě jednat o vaše zvířata, ale ta volně žijící. Pravděpodobně se těžko stane, že si takové volně pobíhající zvíře pustíme do domu nebo bytu. Může se tam ale dostat náhodou, třeba pod vlivem nepříznivého počasí nebo šoku. Na českém trhu se pojistné podmínky pro takovou událost většinou poměrně hodně liší, pojišťovny mívají přesně specifikováno, jaké zvíře považují za divokou zvěř a které už ne.

6) Vražda v domě
Na závěr poslední pikantnost s trochou černého humoru. Pokud se ve vašem domě stane vražda, existují i takové pojistné smlouvy k domácnosti, které by vám zajistily finance na kompletní vyčištění do původního stavu.

Zdroj: Direct pojišťovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *