Zájem o konferenci INSPO meziročně stoupá u účastníků, vystavovatelů i partnerů

Technologie pro lidi se speciálními potřebami budí zájem veřejnosti i uživatelů. Více než měsíc před konferencí INSPO, která se uskuteční 30. března v Kongresovém centru Praha, je potvrzena rekordní účast vystavovatelů, počet přihlášených účastníků už přesáhl dvě třetiny kapacitních možností a sestavu partnerů doplnili další dva donátoři – Skupina ČEZ a projekt bude realizován i za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

 Generálním partnerem konferenci INSPO je již šestým rokem Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jsou Autocont, CZ.NIC, ČSOB, Microsoft a Teiresiás. Co vedlo Nadační fond Českého rozhlasu k rozhodnutí, že také podpoří konferenci?

„Nadační fond Českého rozhlasu pomáhá prostřednictvím Světlušky zrakově postiženým směřovat k osamostatnění, a tím k naplnění životních rolí dle jejich vlastní volby. Věříme, že podpora vývoje a šíření moderních asistivních technologií je právě jednou z cest k osamostatnění. Konference INSPO je vlajkovou lodí akcí pořádaných za tímto účelem s vysokou úrovní odbornosti a velkým důrazem na užitek pro samotné uživatele technologií. Pokud chceme sledovat světové trendy, pak ideálně zde. V loňském roce jsme mohli například na INSPO vidět poprvé zařízení OrCam MyEye a dnes vidíme první reálné uživatele této technologie u nás,“ říká Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Kamera OrCam MyEye 2.0, která se připevní k nožičce brýlí, není větší než prst, a přitom dokáže okamžitě přečíst jakýkoliv tištěný nebo digitální text (noviny, knihy, menu v restauraci, značky, obaly výrobků, obrazovky počítačů nebo telefonů). V reálném čase rozpoznává obličeje, identifikuje výrobky, bankovky, kreditní karty a další. Zatímco při prezentaci na loňské konferenci ještě neuměla česky, letos již brněnská firma Sagitta ve svém stánku bude předvádět její lokalizovanou verzi.

Skupina ČEZ prostřednictvím několika grantových programů podporuje osoby se zdravotním postižením. Nyní poprvé podpoří také konferenci INSPO.

 „Skupina ČEZ se ve svém podnikání řídí principy udržitelného rozvoje. Jedním z našich cílů je přinášet užitečná řešení našim zákazníkům. I proto jsou všechna naše zákaznická centra bezbariérová. Jsme rádi, že můžeme být partnerem INSPO konference, která se zabývá novinkami a inovacemi, které pomohou lidem usnadnit život,“ uvádí Michaela Chaloupková, členka představenstva a leader udržitelného rozvoje ve Skupině ČEZ.

Díky všem partnerům se daří držet konferenční poplatky při zvyšujících se nákladech na velmi nízké úrovni. Zájemci o konferenci INSPO najdou její program na www.inspo.cz/inspo-2019, kde je i odkaz na registrační formulář.

Účastníci konference INSPO mohou získat navigaci Naviterier na měsíc zdarma
Naviterier je jediná mobilní aplikace, která pomáhá navigovat uživatele se zrakovým postižením po chodnících a přes přechody. Její tvůrci ji za uplynulý rok vylepšili o řadu nových funkcí, které představí 30. března ve svém stánku na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha.  Registrovaným návštěvníkům konference ji už nyní nabízejí na měsíc zdarma. Díky tomu se snadno dostanou nejen na konferenci, ale i na další zajímavá místa v Praze.

Naviterier je mobilní aplikace pro iPhone či iPad, která pomáhá nevidomým lidem samostatně zvládnout těžké situace jako je překonání rušné křižovatky, nalezení nejlepší pěší trasy nebo zorientování se poslepu na chodníku.

Navigace popisuje trasu podobně, jako by ji popisoval člověk. Navíc je napojena na linku Navigačního centra SONS, která pomůže i v nejkrizovějších situacích. Naviterier dokáže nahradit stávající navigace a aplikace informující o objektech v okolí, je přesnější, bezpečnější a šitý na míru těžce zrakově postiženým.

„Od loňského roku jsme přidali plno nových funkcí, jako například start z GPS, takže už není třeba zadávat počáteční adresu,“ říká Zdeněk Míkovec. „Umíme vyhledávat zastávky MHD až na jednotlivé označníky, což nezvládají Google Maps ani Mapy.cz, rozšířili jsme databázi bodů zájmu o deset tisíc nových míst. Srozumitelněji než BlindSquare vám popíšeme, co je ve vašem bezprostředním okolí. Nově nabízíme Naviterier i ve variantě na víkend nebo týden, což ocení hlavně příležitostní návštěvníci měst, kde už navigace funguje.“

Zatím Naviterier funguje v Praze a co nevidět Libereci. „Naviterier mi šeptá do ucha, kudy jít a co je okolo mě. Rozšiřuje mi tak obzory a vidím s ním i za roh. Při cestování s Naviterierem si nepřipadám ztracená,“ hodnotí navigaci Marie Zemanová z projektu Návštěvy POTMĚ.

„Na konferenci INSPO návštěvníkům rádi ukážeme, jak Naviterier funguje, a vysvětlíme, jak jej používat. Návštěvníci se budou moci přihlásit do slosování o roční předplatné Naviteriera v hodnotě 2 750 Kč,“ zve zájemce Zdeněk Míkovec.

Kromě toho ale společnost Naviterier už nyní nabízí registrovaným účastníkům konference, že jim poskytne aplikaci na měsíc zdarma.  „V případě zájmu nám stačí zaslat email na info@naviterier.cz se jménem a do předmětu napsat “INSPO 2019 Naviterier zdarma”. Nabídka je omezena na prvních 100 zájemců,“ upřesňuje Zdeněk Míkovec.

Pokud se zájemci dosud nepřihlásili na konferenci INSPO, mohou využít registrační formulář na www.inspo.cz/registrace. Program konference, který obsahuje řadu přednášek o novinkách také pro uživatele se zrakovým postižením, najdou na www.inspo.cz/inspo-2019.

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jsou Autocont, CZ.NIC, ČSOB, Microsoft, Skupina ČEZ a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Konferenci INSPO pořádá BMI sdružení.

Foto: Ivan Navrátilík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.