Nezajištěný pes v autě může stát víc než pokuta za porušení zákona!

Pes jako spolujezdec, to je obrovská zodpovědnost. Nejen vůči němu a celé posádce auta, ale také ostatním řidičům. Psa byste měli nejen správně zajistit, také jeho přítomnosti v autě přizpůsobit celkový způsob vaší jízdy. Pokud cestujete se psem opravdu často, je rozumné ho pojistit. Pokud máte rasu, která vyžaduje nadstandardní veterinární péči, pak se pojištění vyplatí dvojnásobně.

Jak převážet psa v autě upravuje zákon o silničním provozu. Ten je ale velmi vágní a není z něj jasné, jaké je správné řešení. Definuje pouze to, že přeprava zvířete by měla být bezpečná pro všechny účastníky silničního provozu. Konkrétně: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.[1] Pokud vás zastaví policejní hlídka a nabude pocitu, že jste zákon porušili, tak můžete dostat pokutu až ve výši dvou tisíc korun, ve správním řízení ještě o pětistovku více. Pokuty v zahraničí se mohou značně lišit.

Jak psa přepravovat bezpečně?
Majitelé větších aut pravděpodobně zvolí přepravu v kufru, která je pohodlnější a především bezpečná. Pes má k dispozici spoustu prostoru, cestování je pro něj komfortní, a hlavně je oddělen od zbytku posádky. Bezpečnost dále zvýšíte, když si necháte do auta nainstalovat oddělovací mříž nebo síť. Pokud se rozhodnete pro doplňkové či nastavitelné mříže, tak rozhodně nešetřete. U nekvalitní mříže riskujete, že se následkem nárazu uvolní a mohla by napáchat nepříjemné škody.

Máte malé auto nebo z jiných důvodu nemůžete umístit vašeho chlupáče do zavazadlového prostoru? Pak umístěte psa na zadní sedadla. V ideálním případě vybavené kombinací ochranného potahu a autopásu. Potah vytvoří jakousi vanu a chrání interiér auta od znečištění. Především však zabrání psovi, aby zapadl mezi zadní a přední sedačky, anebo se mohl dostat k řidiči. Kvalita potahu se liší podle výrobce a ceny. Obyčejně však bývá protiskluzová a u lepších produktů počítejte i s nepropustností. Většina potahů je dále vybavena prostřihy pro autopásy. Ty plní stejnou funkci jako bezpečnostní pásy pro lidskou posádku. „Kupujte pásy pouze s platnou atestací. Velmi důležitým faktorem je i správná velikost. Pečlivě si psa změřte a až poté kupte produkt. Výběrem špatné velikosti riskujete, že bezpečnostní pás nebude fungovat správně a ohrozíte tím nejen psa, ale i zbytek posádky,” vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenyPes.cz Zuzana Novotná.

Zdaleka nejbezpečnější formou cestování jsou přepravky. Pro menší a velmi malá plemena volte plastové přepravky. Ty je možné na sedačce přichytit bezpečnostním pásem. Přepravku pro střední psy je možné na zadních sedačkách „zapasovat“ odsunutím přední sedačky co nejvíce dozadu a přepravka se nehne. Přepravky jsou ideální i pro velká plemena. Ty už musí být logicky v kufru. Když je pes v zavazadlovém prostoru na volno, stane se nehoda a poškodí se zadní dveře, pes uteče a vletí někomu pod auto.

Co sbalit psovi na cesty?
Se psem nemusíte cestovat pouze autem. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu dopravy, vždy myslete na jeho pohodlí stejně, jako na to vaše. Pokud víte, že vaše cesta bude trvat několik hodin, tak si naplánujte pravidelné zastávky. Pejsek se potřebuje vyvenčit a osvěžit. Také by měl mít vždy přístup k čerstvé vodě. Na trhu existuje celá řada speciálních cestovních misek, které jsou lehce skladovatelné a nebudou vám zabírat tolik místa jako ty klasické. Ideálně přibalte i pelíšek nebo deku. Známá podložka mu bude připomínat domov a nervoznější jedinci se budou při cestování cítit klidněji. Seznam „povinné výbavy” by měl samozřejmě obsahovat i vodítko, obojek a náhubek. Nezapomeňte ani na psí známku. Když se váš chlupáč zatoulá, touto maličkostí můžete zajistit, že se k vám brzo vrátí.

Pojistit, nebo nepojistit?
Tak jako člověk, i pes může mít vlastní zdravotní pojištění, označované také jako pojištění veterinární péče. To může zahrnovat náklady na léčbu u veterináře, finanční kompenzaci v případě smrti zvířete a výdaje z odpovědnosti z vlastnictví psa. Pojišťoven, které nabízí pojištění pro vaše chlupaté mazlíčky, je na trhu relativně dost. Vybírejte tedy pečlivě podle parametrů pojištění. Co vše zahrnuje, a co už ne. Zaměřte se na limity pojištění a jaká je spoluúčast pro případ, že by se vašemu psímu společníkovi opravdu něco stalo.

Vedle klasického pojištění pro případ úrazu zvažte pojištění odpovědnosti. To se vám bude hodit v případě, že vyrážíte se psem například do horského střediska, ne na samotu daleko od všech lidí. „Pojištění odpovědnosti kryje škody, které pes způsobí třetí osobě. Pokud na chalupě rozkouše dalším ubytovaným turistické boty, vběhne běžkaři nebo cyklistovi do cesty, a ti si poničí své sportovní vybavení. V takovýchto případech vás může připojištění za pár korun ochránit před dalšími náklady a značným prodražením samotné dovolené,” doporučuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny, podle kterého je právě pojištění odpovědnosti v případě domácích mazlíčků obecně jedno z nejdůležitějších. „Hodně škod psi způsobí tím, že pokoušou jiného psa nebo jakékoliv další zvíře. Majitel pak musí zaplatit veterináře a veškeré náklady s tím spojené,” vysvětluje Marek Orawski.

Se psem do zahraničí
Pokud vyrážíte se svým mazlíčkem do zemí Evropské unie, nejprve mu musíte zařídit cestovní pas. Ten vám vyřizuje schválený veterinář. V pasu musí být uvedena osoba, která pejska do zahraničí doprovází. Pokud se zvířetem jede někdo jiný, musí pak mít písemné zmocnění majitele. Pes starší 12 týdnů musí být očkován proti vzteklině, elektronicky čipován nebo tetován (to je uznáno v případě, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011). Stejně jako v případě pasu, i zde platí, že vám pomůže váš veterinář.

Existuje však i řada výjimek pro konkrétní státy. Například pokud se chystáte na lyžovačku do Finska, musí být váš pes odčerven, a to 120 až 24 hodin před vstupem na území státu. V případě cestování za hranice Evropské unie si vždy zjistěte podmínky všech státu přes které budete cestovat, včetně konečné destinace. Před cestou samotnou se v dostatečném předstihu informujte, co vše musíte zařídit. Užitečné informace najdete například na stránkách Státní veterinární správy.

Cestovní pojištění? Dejte pozor na limity
Na cestu do zahraničí můžete vašemu pejskovi uzavřít také cestovní pojištění, připojistit v rámci sjednaného úrazového pojištění mazlíčka nebo vlastního cestovního. Záleží na jednotlivých pojišťovnách, jaké možnosti nabízí. S tím jsou spojeny i samotné limity pojištění, výše spoluúčasti. Tak, jako u samotných podmínek k vycestování psího společníka do zahraničí, tak si i na pojišťovně zjistěte, co všechno pro uzavření pojištění potřebujete.

[1] Zákona č. 361/2000 Sb. §52, bod č. 5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.