Poslední trendy v repromedicíně, které zvyšují šance na otěhotnění

Reprodukční medicína je na poli lékařství pořád relativně mladým oborem, vždyť první dítě ze zkumavky přišlo na svět teprve před 41 lety. Ovšem díky moderním technologiím a testům se tato oblast posouvá neustále kupředu a lidé potýkající se s neplodností mají stále vyšší šanci, že na konci léčby bude jejich vlastní zdravé dítě. Na této cestě pomáhá párům letos už 20 let také brněnská klinika Repromeda, která nabízí všechny dostupné moderní metody léčby. K těm nejnovějším patří například transfer embrya do dělohy pod ultrazvukem či nový inkubátor pro embrya MIRI s 12 pozicemi. Stále častější investicí do budoucnosti v oblasti reprodukce je také social freezing, a to nejen u nás, ale i v zahraničí.

Díky ultrazvuku větší přesnost embryotrasferu
Proces umělého oplodnění se skládá z několika důležitých kroků, od vyšetření páru až po závěrečný embryotransfer. A právě při přenosu oplodněného vajíčka do dělohy začali nově lékaři využívat ultrazvuk, díky kterému mají celý transfer ještě více pod kontrolou – přesně vidí, kam embryo při proceduře umisťují. „Embryotransfer se provádí pomocí tenké kanyly přes děložní hrdlo, kdy do dělohy umístíme oplozené vajíčko. Nyní si navíc prostor dělohy při přenosu vizualizujeme pomocí ultrazvuku, takže lékaři přímo vidí, kam embryo z katetru vypouští. Pro ženu se tím ale nic nemění, jedná se o nebolestivý ambulantní výkon, po kterém mohou klientky odejít domů,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka a lékařka z reprodukčního centra Repromeda. Počet zaváděných embryí pak záleží na konkrétním páru a domluvě s lékařem, ale ve většině případů se dnes přenáší pouze jedno embryo. I podle statistik zavedení více oplodněných vajíček nijak nezvyšuje šanci na otěhotnění, naopak se zvyšuje podíl vícečetných těhotenství.

Inkubátor, který dokonale napodobí tělo matky
Přístroj MIRI Time-lapse s 12 pozicemi, který měla k dispozici jako první na světě klinika Repromeda, se snaží co nejlépe napodobit přirozené prostředí ženského těla, ve kterém se na úplném začátku těhotenství embryo vyvíjí. Kromě funkce inkubátoru je také schopný nepřetržitě sledovat vývoj každého oplodněného vajíčka, díky čemuž mu mohou lékaři poskytnout tu nejlepší péči. Během kultivace navíc není nutné embrya přemísťovat pod mikroskop, takže nedochází k narušení podmínek, jako je teplota nebo složení atmosféry, které jsou pro správný vývoj důležité. „MIRI Time-lapse má k dispozici 12 pozic, tedy oddělených komůrek. Každá z nich je určená k samostatné kultivaci embryí páru podstupujícího u nás léčbu neplodnosti. Díky vyhřívaným komůrkám můžeme sledovat jejich individuální růst a rozvoj, což nám následně umožňuje vybrat pro transfer to nejkvalitnější embryo, čímž se výrazně zvyšuje šance na otěhotnění. U nás navíc přístroj MIRI využíváme při léčbě automaticky, ostatní kliniky mají Time-lapse monitory zpoplatněny,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD.

Zamrazení „na později“
Průměrný věk prvorodiček rok od roku roste, proto se stále častěji vyhledávanou službou stává social freezing, tedy zamražení pohlavních buněk tzv. na později. Metoda je vhodná pro obě pohlaví, ale zejména u žen zaznamenala v posledních třech letech zvýšený zájem i klinika Repromeda. „Ženy v dnešní době chtějí ještě před založením rodiny často cestovat či se věnovat kariéře. Bohužel ale lidská plodnost s těmito plány nepočítá a začíná po 28. roku ženy klesat. V pozdějším věku tak může mít žena s přirozeným početím problém. Je tedy na zvážení, zda si nenechat ještě kvalitní pohlavní buňky zmrazit „na později“. V zahraničí tuto metodu zaplatila manažerkám například firma Google, takže možná je jen otázkou času, kdy se toho dočkáme i u nás,“ komentuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Muži metodu social freezing využívají už delší dobu ve větší míře, obzvláště onkologičtí pacienti nebo muži s rizikovým povoláním. Statisticky se tak pořád více zamrazují spermie, a to i proto, že odběr mužských pohlavních buněk je v podstatě rychlý a bezbolestný. Více informací naleznete zde.

Tip redakce:
Snažíte se otěhotnět? Usnadněte spermiím cestu k vajíčku.
Jedním z faktorů pro to, abyste zvýšili své šance na otěhotnění, je především změna životního stylu a jídelníčku. Kyselost organismu a tím i kyselejší poševní prostředí může velmi zásadně ovlivnit životnost spermií, jež jsou schopné přežívat v zásaditém prostředí. Přejete-li si miminko, avšak stále se vám to nedaří, pořiďte si novinku GYNELLA Natal Ferti Gel – vaginální lubrikační gel určený pro páry, které se snaží o početí. Tento unikátní zdravotnický prostředek vytváří optimální prostředí pro spermie  a pomáhá udržet zásaditou hodnotu pH vhodnou pro přirozené početí. Díky složení podobnému semenné tekutině usnadňuje průchod spermií k vajíčku a zabraňuje zvýšení viskozity semenné tekutiny.

GYNELLA Natal Ferti Gel o obsahu 6×5 mililitrů v jednorázových aplikátorech by měl být použit před stykem během ovulační fáze, při které se mění vlastnosti cervikálního hlenu. Hlen se stává více zásaditým a přípravek pomáhá udržet tuto hodnotu pH, která je vhodná pro přirozené početí. Kromě toho po ejakulaci sperma koaguluje a je potřeba 30 minut na proces zvaný zkapalnění. Během této doby sperma ztratí svou viskozitu a může se pohybovat směrem dopředu. Aplikace GYNELLA Natal Ferti Gelu a první kontakt se spermií ihned zabrání zvýšení viskozity  a zkrátí čas, který potřebují spermie, aby se dostaly k vajíčku. Tak směle do toho! Pozorně si však pročtěte příbalovou informaci. GYNELLA Natal Ferti Gel koupíte za 969 Kč bez předpisu v lékárně, www.gynella.cz

Zdroj: Repromedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.