Česká televize oslaví životní jubileum psychiatra Radkina Honzáka dokumentem Kdo tady blbne

Doktor Radkin Honzák celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní bestselery. Legenda české psychiatrie, lékař a pedagog, publicista a vtipný glosátor oslaví 30. března své osmdesátiny. Ke kulatému jubileu natočila režisérka Šárka Maixnerová filmový portrét jednoho z nejlepších a nejdéle sloužících psychiatrů a psychoterapeutů na světě. Její snímek Kdo tady blbne uvede ČT2 v úterý 26. března ve 20.50 hodin.

Myslel jsem, že si mě paní režisérka s někým spletla, protože na sobě neshledávám nic pozoruhodného, až na to, že se mi přihodilo, že jsem se stal nekuřákem,“ vzpomíná hlavní hrdina snímku, Radkin Honzák,  na moment, kdy byl osloven k natáčení dokumentárního portrétu.

Nestor české psychiatrie a psychosomatiky MUDr. Radkin Honzák je tím, komu se dnes říká influencer. Jeho snem bylo stát se obvoďákem na Šumavě. Místo toho skončil v blázinci. Stál za spoustou modrých knížek pro české disidenty. Jako jeden z prvních u nás se veřejně začal věnovat i psychosomatické medicíně a po padesáti letech to dotáhl až k sepsání psychosomatické prvouky. Především je ale člověkem, který miluje lidi a svůj život dal do služby člověku ve všech jeho bizarních podobách. „Jestli nám něco v dnešní poměrně turbulentní době schází – jsou to skutečné elity a jejich moudrý nadhled. Doktor Honzák je nejen světově uznávaným odborníkem, ale také člověkem s obrovským pochopením pro všechny lidské slabosti. Většinou je znám jako brilantní glosátor všeho současného dění, v dokumentu však také nechá  diváky poprvé nahlédnout do svého soukromí a také určitě všechny své příznivce potěší obrovským smyslem pro humor a schopností nebrat se úplně vážně,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková a režisérka filmu Šárka Maixnerová ji doplňuje: „Pan doktor Honzák je pro mě pevným bodem v tekuté době. Diváci ve filmu uvidí inteligentního muže, který si nedělá legraci z ostatních, ale ze sebe, což je v dnešní době mentální luxus.“

Tým Šárky Maixnerové mimo jiné natočil dokumentární seriál Život se smrtí, po jehož odvysílání se v Česku začala proplácet domácí hospicová péče, a Obchod se zdravím z cyklu Infiltrace, který inicioval zákon o léčitelích.

scénář: Ivana Lokajová, Šárka Maixnerová // režie: Šárka Maixnerová // kamera: Miroslav Souček // kamera: Kryštof Emerich Maixner; Jakub Šiška // zvuk: Otakar Mandelík // střih: Krasimira Velitchková // výkonná producentka: Olga Grossmannová // kreativní producentka a dramaturgie: Lenka Poláková

Zdroj: Česká Televize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.