Představujeme Kukátko v novém – špičkové dětské oční centrum, kde malí pacienti nejsou jen číslem v pořadníku

V České republice není mnoho odborných pracovišť zabývajících se výhradně komplexní péči o dětský zrak, jedním z nich je Dětské oční centrum Kukátko v Praze. Od svého založení v roce 2013 tým lékařů Kukátka ošetřil více než 15 tisíc malých pacientů. Aktuálně se Kukátko přestěhovalo do nových prostor na Praze 4. Dětem a jejich doprovodu poskytne kromě zvýšené kapacity, většího komfortu při čekání i samotných vyšetřeních i rozšířenou nabídku služeb – nově bude k dispozici vyšetření dětským neurologem.

Dvakrát větší prostory Kukátka na adrese Budějovická 778/3a, Praha 4, Pankrác, nabídnou malým pacientům více místa pro hraní, rodičům pak samostatnou oční optiku a možnost nechat se vyšetřit v sesterské oční klinice pro dospělé, DuoVizi, která sídlí hned vedle. „Přístup odborného týmu lékařů a sester či ortoptistek a optometristů je výjimečný. Tým odborníků úzce kooperuje, a to přináší malým pacientům pocit pestrosti a pohodového prostředí. Děti zde nejsou brány jako rodná čísla, ale je k nim přistupováno individuálně, řeší se konkrétní příběh každého malého pacienta” shrnuje jeho přednosti Ing. Magda Pravdová, ředitelka Dětského očního centra Kukátko.

Dítě v centru zájmu
Výběr vhodného pracoviště, v němž mají podstupovat pravidelná vyšetření a následnou léčbu, je pro děti i jejich rodiče velmi důležitý. Kukátko poskytuje prostředí, které děti neděsí a zároveň dává volný průchod jejich hravosti. „Kukátko je zdravotnické zařízení plně přizpůsobené péči o dětské pacienty. Dítě je v centru našeho zájmu a snažíme se vždy postupovat tak, aby vyšetření pro něj nebylo zátěží. I miminka se u nás mohou kdekoli batolit, všude se proto chodí v bačkorách nebo bosky, máme k dispozici spoustu hraček, všude jsou obrázky a nenosí se u nás bílé pláště,” uvádí MUDr. Gabriela Pilková, vedoucí lékařka Dětského očního centra Kukátko.

Dětské oční centrum Kukátko se stará o děti od narození do přibližně patnácti let. Už maminky s miminky mohou přijít na screening katarakty (pokud nerodily v porodnici) nebo kvůli problémům se slznými kanálky. Kukátko má v péči i nedonošené děti, které jsou sledovány pro retinopatii nedonošených. Děti od půl roku do tří let přicházejí na preventivní screening, který lze následně v případě potřeby rozšířit o komplexní vyšetření. Pro starší děti pak zařízení zajišťuje vyšetření včetně rozboru spolupráce očí a následných ortoptických a pleoptických cvičení.

Hlavní specializací Kukátka je diagnostika a léčba dětských očních vad jako je šilhání a tupozrakost, které je nutné podchytit včas a lze je úspěšně léčit jen do 7-8 let věku dítěte. Rodiče starších dětí a malých sportovců oceňují i odbornou aplikaci kontaktních čoček a důsledné vedení léčby touto u dětí ne zcela obvyklou pomůckou.

„Nově jsme do nabídky služeb zařadili i vyšetření dětským neurologem, na které jsou standardně dlouhé čekací lhůty. Neurologická péče u nás sice není hrazena ze zdravotního pojištění, ale věříme, že si najde své pacienty,” říká ředitelka centra.

BOX: Dětské oční centrum Kukátko
Dětské oční centrum Kukátko je specializované moderní pracoviště, které nyní nově sídlí na adrese Budějovická 778/3a, Praha 4 – Pankrác, ve 2. patře. Během jeho pětileté existence bylo v Kukátku ošetřeno téměř 15 tisíc dětí, z toho 15% tvoří děti cizinců. Léčba očních vad v Kukátku je řešena hravou formou, děti se hned po vstupu do centra octnou na pirátské lodi a čeká je spousta her, u kterých procvičují svůj zrak.

Zdroj: www.detskeoci.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.