Na ostří katan. Fanoušci dostávají v seriálu Into the Badlands přesně to, po čem touží!

Komiks prožívá na stříbrném plátně svůj zlatý věk. Vlastně se zdá, že superhrdinové s nadlidskými schopnostmi si zcela podmanili žánr akčního filmu. Příznivců, kteří dávají přednost tradičnímu bojovému umění, je však po celém světě stále dost. Fanoušci odkojení na filmech s Brucem Lee či Jackie Chanem si přijdou na své především u televizních obrazovek než v přítmí kinosálu. Důkazem je seriál Into the Badlands, za kterým stojí televizní stanice AMC. Epická sága se uzavře ve třetí sérii, jejíž vysílání bylo zahájeno na podzim 2018. Premiérou devátého dílu, která připadá na 25. březen, tak seriál vstoupí do velkolepého finále.

Chuck Norris to zvládne vždycky!
Bojová umění má spousta lidí spojeno především se starověkou Čínou nebo uměním japonských ninjů. Každý z nás si vybaví například karate, kung-fu, taekwondo či aikido. Velkou popularitu těmto starodávným technikám přinesly především hvězdy stříbrného plátna a seriálů. Seriál Walker, Texas Ranger s Chuckem Norrisem je dnes už zcela kultovní, stejně tak filmy s Jackie Chanem jako snad největším průkopníkem a mistrem bojových umění. Naštěstí se divák nemusí spoléhat pouze na kultovní hitovky, soustavně přibývají nové filmy a seriály. Téma bojování ve vymyšleném světě a s nadlidských schopností jednoduše táhne lidi více jak 90 let. Fanoušci se chtějí svým hvězdám přiblížit, co nejvíce a v dnešní době už není překvapením, že se za ně dokonce převlékají.

Z malého setkání fanoušků až k celosvětovému fenoménu – Cosplay
První fanoušci se sešli v New Yorku již roku 1936. Setkání se poté konala každoročně, a už v roce 1939 dostala oficiální název WorldCon. Spolu s novým názvem přibyly i tematické kostýmy, do kterých se fanoušci odívali. Netrvalo to dlouho a masky změnily tvář celého festivalu k nepoznání. K již zavedenému WorldConu přibyl v sedmdesátých letech další festival – ComicCon. Prvního ročníku se zúčastnilo 300 lidí, v roce 2015 už počet účastníků čítal 150 000.

Soustavně rostoucí komunita
K výsledné podobě dnešního zájmu o cosplay přispělo rozšíření do Japonska na přelomu 70. a 80. let. V té době ještě stále neexistoval pojem, pod který by se mohli kostýmové aktivity schovat. Přišel s ním v roce 1984 japonský reportér Nov Takahashi, který v reportáži z amerického WorldConu poprvé uvedl termín „Cosplay“. Celosvětové rozšířený koníček tak dostal příhodné jméno skládající se z anglického slova „Costume“ (kostým) a „Play“ (hrát). Cosplay má svou oddanou komunitu, ke které se každým rokem přidávají další členové. V současnosti se příprava na jednotlivá setkání stala pro mnohé koníčkem na plný úvazek. Vznikají tak úžasné kostýmy a masky, které berou dech.

Česko patří mezi světovou špičku
I u nás v tuzemsku se najde plno zručných cosplayerů, kteří se stejně jako ve světě také schází na festivalech a Conech. Díky pečlivosti při vytváření propracovaných kostýmů se někteří tuzemští nadšenci dostávají i na mezinárodní soutěže. Stopu českého cosplaye zanechal na největším evropským festivalu Road to BlizzCon také Roman Pivec, který si říká TanakhT. Za kostým Annoy-o-trona si v roce 2015 odnesl první místo. Posledním úspěchem bylo pro Romana Pivce první místo v kategorii „best in show“ na prestižní soutěži ve Vancouveru z podzimu 2018.

Jít fanouškům naproti
Právě seriál Into the Badlands v sobě kloubí prvky blízké fanouškům cosplay. Jde o nadžánrový počin zkušených tvůrců Alfreda Gougha a Milese Millara. Děj se točí kolem zkušeného bojovníka Sunnyho a mladého chlapce M. K., který je jeho učněm. Příběh se odehrává v prostředí post-apokalyptického světa přibližně 500 let po skončení válek, které proměnili někdejší civilizaci v ruiny. To tvůrcům umožňuje zamíchat do hry o divákovu přízeň nevšední dobrodružství a propracované kostýmy. Seriál si ale zcela jednoznačně získal fanoušky neotřelým zapojením bojových umění. Tvůrci seriálu a celý tým vyšli vstříc komunitě, která se vytvořila kolem zmíněných festivalů WorldCon a ComicCon. Ze silného zázemí fanoušků, kteří se točí kolem cosplaye, těží i výsledný mix kostýmů a masek v Into the Badlands. V seriálu se nenuceně potkává orientální estetika s tou západní, a do post-apokalyptických kulis vstupují prvky steampunku. A přesně takový koktejl fanouškům chutná.

Rozhodující souboj!
Co čeká hlavní hrdiny v závěrečných kapitolách příběhu, který se line seriálem Into the Badlands? Zajatý Bajie varuje Sunnyho před Pilgrimem. Ve hře je ale život jeho syna, a tak se musí Sunny rozhodnout, jestli Pilgrimovi přeci jen pomůže otevřít komnatu Meridian. M. K. se snaží vyrovnat s faktem, že Sunny zabil jeho matku a jediné, co ho zajímá, je pomsta. Vdovu, unesenou Mistrem, čeká střet s minulostí. Moon spěchá zachránit Lydii, která pro něho v boji téměř obětovala vlastní život. Dávno zapomenuté tajemství se opět vynořuje na zemský povrch a noví spojenci se vydají do závěrečné epické bitvy, která přinese všem bojovníkům konečné rozhřešení. Osud lidstva visí na vlásku… Jak to celé dopadne? Sledujte už 25 března od 22:00 na stanici AMC.

Hodnocení na ČSFD:
1. série – 77%
2. série – 80%
3. série – 79%

Zdroj: AMC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.