Oslavte velikonoční svátky jara s novými recepty Mlékárny Valašské Meziříčí!

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů. Pro hodně lidí znamenají Velikonoce především svátky jara, které oslavují probouzení a plodnost přírody, naději a lásku. Dodržují se nejrůznější velikonoční zvyky a tradice, které nás mají zbavit všeho starého, očistit domácnost i tělo od chorob, připravit se na znovuzrození přírody. Pro milovníky zdravého stravování Mlékárna Valašské Meziříčí připravila dva velikonoční recepty, za použití Kysané smetany z Valašska a Bílého jogurtu z Valašska.

„Velikonoce jsou velmi významným svátkem a spousta lidí připravuje mnoho velikonočních dobrot, proto jsme se rozhodli obohatit slavnostní stoly o recepty ve zdravější variantě s využitím našich výrobků Kysané smetany z Valašska a Bílého jogurtu z Valašska,” říká ing. Radka Benešová, marketing manager Mlékárny Valašské Meziříčí. „Mrkvovou bábovku si můžete připravit nejen na Velikonoce, ale můžete pohostit rodinu nebo návštěvu kdykoliv. Perníčky zase mají děti rády a mohou je tak mlsat ve zdravé variantě,” dodává Radka Benešová.

Velikonoce jsou tradičním svátkem, avšak s pohyblivým datem. Datum Velikonoc se tak rok od roku mění. To proto, že se termín Velikonoc stanovuje podle lunárního kalendáře. Například v roce 2019 připadají Velikonoce na 21. dubna, Velikonoční pondělí na 22. dubna, zatímco v roce 2018 byly již počátkem dubna. Prostá definice říká, že Velikonoce připadají na první neděli po prvním jarním úplňku Měsíce. Počátek jara je přitom stanoven úředně na 21. března, přičemž to astronomické jaro může nastat až o dva dny dříve. Velikonoce tak mohou připadnout prakticky na kterékoliv datum mezi 22. březnem až 25. dubnem.

Velikonoční mrkvová bábovka s Kysanou smetanou z Valašska
Suroviny:
1 Kysaná smetana z Valašska
5 vajec
180 g cukru moučka
180 ml oleje
310 g cereální nebo špaldové mouky
1 prášek do pečiva
4 lžíce Čerstvé mléko z Valašska (případně může být jiné)
4 ks nastrouhané mrkve

Postup:
Nejprve si vyšleháme žloutky s cukrem do pěny a postupně přidáváme olej. Do vzniklé hmoty vmícháme mouku s práškem do pečiva, Kysanou smetanu z Valašska a Čerstvé mléko z Valašska. Do vzniklého těsta přimícháme najemno nastrouhanou mrkev a promícháme. Nakonec přidáme sníh z bílků. Těsto nalijeme do vymazané a hrubou moukou vysypané formy. Pečeme na 160 stupňů cca 45 minut. Po upečení můžeme pocukrovat, případně polít rozpuštěnou bílou čokoládou.

Zdravé velikonoční perníčky
Surovin:
500 g špaldové nebo cereální mouky
160 g třtinového cukru
120 g másla
120 g medu
4 vejce
1 lžička jedlé sody
1/2 sáčku prášku do pečiva
1 lžíce kakaa
1 lžička skořice + 2 lžičky perníkového koření

Postup:
V hnětací míse si smícháme mouku, cukr, prášek do pečiva, kakao, jedlou sodu, skořici a perníkové koření. Máslo rozpustíme a necháme vychladnout, poté přidáme společně s medem a vejci k sypkým surovinám. Vše rozmixujeme a ručně zpracujeme do hladkého těsta. Pokud by se těsto lepilo přisypeme mouku. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme den odležet. Druhý den vyválíme těsto o tloušťce 0,5 cm a vykrajujeme perníčky ve tvaru zajíčků nebo vajíček. Pečeme při 160 stupních 12 – 15 minut. Perníčky můžeme dozdobit dle fantazie. Před mlsáním těchto perníčků doporučujeme sníst Bílý jogurt z Valašska, který je plný bílkovin.

Jarní zeleninový salát s Kefírovým mlékem nízkotučným z Mlékárny Valašské Meziříčí
Suroviny:
1 Kefírové mléko nízkotučné z Mlékárny Valašské Meziříčí
1 ledový salát
6 ks cherry rajčat
1 salátová okurka
2 jarní cibulky
2 vejce natvrdo
Na dochucení: citrón, sůl, pažitka

Postup:
Veškerou zeleninu omyjeme a necháme okapat. Poté si nakrájíme na hrubší kousky ledový salát, můžeme použít i dle chuti salát jiný například polníček. Cherry rajčata a okurky nakrájíme na jemné kousky a cibulku pak i s natí na kolečka. Dochutíme solí, citrónem a přelijeme Kefírovým mlékem nízkotučným z Mlékárny Valašské Meziříčí.  Povrch salátu ozdobíme nasekaným vejcem a posypeme pažitkou.

Jarní lehký dezert s Bílým jogurtem z Valašska
Suroviny:
500 g Bílý jogurt z Valašska
2 hrsti sezónního nebo mraženého ovoce (borůvky, maliny, jahody)
1 – 2 lžíce javorového sirupu
1 lžíce tekutého medu
1 balení müsli směsi  nebo vločky, vše dle chuti
Na dochucení: nasekané mandle, oříšky, semínka

Postup:
Tento lehký dezert si připravíme velmi jednoduše. Nachystáme si skleničky a na jejich dno dáme javorový sirup, případně můžeme použít i oblíbenou marmeládu. Přidáme Bílý jogurt z Valašska. Na tuto vrstvu dáme vločky nebo müsli směs. Dále nasypeme ovoce – mražené nebo sezónní. Opakujeme dle velikosti skleničky. Vrch nazdobíme ovocem, oříšky, lístky máty.

Zdroj a foto: Mlékárna Valašské Meziříčí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.