Huawei představil technologii Track AI, která pomocí umělé inteligence dokáže odhalit zrakové problémy u dětí

Společnost Huawei nedávno představila spolu s řadou P30 také technologii Track AI. Ta je výsledkem spolupráce s předními lékařskými výzkumnými institucemi IIS Aragon a DIVE Medical. Systém založený na umělé inteligenci je určený na diagnostiku raných příznaků poškození zraku u dětí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na světě je 19 milionů dětí se zrakovým postižením, přičemž 70 až 80 procentům případů by se dalo předejít nebo je léčit. Většinou tyto děti zůstanou celé roky nediagnostikovány, což vede k závažnějším problémům nejen u zraku, ale také u celkového rozvoje vzdělávacích a sociálních příležitostí. Méně závažné typy zrakového postižení a zároveň takové, kterým se dá lehce předcházet, postihuje v současnosti podle organizace WHO 12,8 milionů dětí.

„Zavázali jsme se vyvinout nástroj, který bude hodnotit vizuální funkci u malých dětí a identifikovat zrakové postižení,“ sdělila Victoria Pueyo, dětská oční lékařka v DIVE Medical, a zároveň zdůraznila úlohu nejnovější technologie: „S podporou Huawei a umělé inteligence jsme se významně přiblížili této vizi. Našim cílem je implementovat technologii globálně, díky čemuž budeme schopni identifikovat každý typ zrakového postižení.“

Pro zjištění zrakových poruch se na přístroji Huawei Matebook E spustí software DIVE (Devices for an Integral Visual Examination) pro monitorování a sledování zraku každého oka. Funguje to podobným principem, jak návštěva očního lékaře – pacient se dívá na stimuly, určené k testování různých aspektů vizuální funkce. Údaje shromážděné z pohledu pacienta se následně zpracují smartphony Huawei P30 PRO nebo P30 pomocí algoritmu Huawei HiAI k identifikaci potenciálních indikátorů zrakového postižení.

Track AI představuje snadno použitelné, přenosné a cenově dostupné zařízení k identifikaci těchto problémů. Tvůrci uvádějí, že použití je možné u dětí od věku šesti měsíců.

V minulosti nebyly smartphony dostatečně výkonné pro zpracování komplexních algoritmů založených na AI a údaje musely být odeslány do cloudu na zpracování. Komunikace s cloudem dělá zpracování AI pomalé a bez síťového připojení nepoužitelné. Track AI spojuje to nejlepší ze strojového učení a umělé inteligence od společnosti Huawei s konkrétním výzkumem a poznatky z IIS Aragon a DIVE Medical,” řekl Peter Gauden, technologický expert společnosti Huawei.

“Track AI je součástí závazku společnosti Huawei posunout hranice toho, co je lidsky možné, a používat umělou inteligenci pro zdravotnické účely,” dodává Gauden.

Jak to funguje?

Děti se zrakovým postižením mají ve srovnání s dětmi s normálním zrakem rozdílné způsoby vidění. DIVE dokáže shromáždit údaje o poloze zraku na základě vědecky navržených vizuálních podnětů. Interpretace těchto údajů však může být pro nespecializované zdravotnické pracovníky náročná. Tento problém řeší umělá inteligence: pomocí ní mohou být počítače “vyškolené” pro identifikaci abnormálních vzorů zraku.

Track AI staví na schopnostech open-source platformy TensorFlow od společnosti Google v kombinaci s Huawei HiAi. Aplikace na smartphonu je přenosná, nevyžaduje připojení Wi-Fi a přijímá data v reálném čase. Bezprecedentní schopnosti smartphonu Huawei umožňují používat Track AI na celém světě – od oftalmologa v nemocnici ve Spojeném království až po vesnického lékaře v odlehlé oblasti Afriky.

Rozvoj systému, založeného na umělé inteligenci, vyžaduje shromažďování údajů od tisíců dětí. Výzkumná centra v současnosti shromažďují údaje z testování v pěti zemích na 3 kontinentech (Čína, Mexiko, Spojené arabské emiráty, Španělsko a Spojené království). Jakmile se shromáždí množství údajů, dalším krokem bude “trénink” neuronových sítí. Prototyp zařízení bude v průběhu roku 2019 pilotně otestován. Plošné zavedení je předběžně naplánováno na rok 2020.

Zdroj: https://consumer.huawei.com/cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *