Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníDěti

Do letadla s dětmi: Jak se připravit a zvládnout let bez stresu?

Chystáte se na dovolenou s dětmi a přemýšlíte, jaký dopravní prostředek bude ten nejvhodnější? Odborníci radí letadlo, které děti snášejí lépe než dlouhé cesty v autě či autobuse. Neumíte si let s dítětem představit? Pak budete mile překvapeni, že i s malými pasažéry může být létání příjemný zážitek. Stačí jen dobrá příprava. Zeptali jsme se odborníka na nejčastější otázky, které si rodiče před cestou pokládají.

Cestovat s dětmi v letadle?
Létání dětem nepůsobí žádné zdravotní komplikace, naopak z časového hlediska je pro ně považováno za nejlepší způsob přepravy do zahraničí. Letecké společnosti navíc vychází rodinám a malým dětem vstříc. Obvykle mají přednost před ostatními cestujícími, a proto se nemusíte obávat nepříjemného zdržování a stresu při čekání ve frontách. Pokud můžete, upřednostněte noční let. Máte větší šanci, že dítě usne a i vy si tak budete moci odpočinout. „Při výběru míst v letadle doporučuji rezervovat sedadla v první řadě, kde budete mít víc místa pro věci nebo u okénka, tam se zas dítě zabaví sledováním okolí,“ doporučuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Jak je to s letenkami pro děti?
Děti se v letecké přepravě standardně rozdělují do dvou věkových kategorií, ale podmínky jednotlivých leteckých společností se mohou lišit. První kategorií jsou děti do dvou let, které cestují buď zdarma, nebo s 90% slevou. Nemají však nárok na vlastní sedadlo ani příruční zavazadlo. Za příplatek ale můžete své ratolesti samostatné sedadlo přikoupit nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle. Některé letecké společnosti již povinnost cestovat v dětské sedačce zavedli, týká se to zejména letů do Dubaje. Druhou kategorií jsou děti od 2 do 12 let. Ty už musí mít svoje sedadlo a platí pro ně stejné podmínky jako pro dospělé. Letecké společnosti pro ně často nabízejí speciální dětské tarify, většinou se slevou v rozmezí 25 – 50 %.

Můžu vzít na palubu dětskou výživu?
V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu v kojenecké lahvi. Na přepravu dětské stravy na palubě letadla se však vztahují přísná bezpečnostními pravidla a počítejte s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat. A nezapomeňte také, že zapisování dětí do pasu rodičů již není možné, každé dítě včetně novorozenců potřebuje vlastní pas nebo jiný cestovní doklad.

Je možné vzít kočárek na palubu?
U tradičních leteckých společností je možné odbavit skládací kočárek jako samostatné zavazadlo pro děti mladší než dva roky. Jeho přeprava je navíc zdarma, nemusíte nic doplácet. „S kočárkem odcházíte až k samotnému vchodu do letadla, teprve tam vám bude odebrán a personál ho následně uloží do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla složen a vydán. U nízkonákladových přepravců to však nemusí být podmínkou, doporučujeme proto vše raději ověřit,“ vysvětluje Trejbal.

Zdroj: ASIANA a portál Letuška.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *