Třetí ročník BAŤA YOUNG DESIGNERS CHALLENGE 2019 zná své finalisty – Výročí 125 let oslaví Baťa Fashion Weekend v Praze!

Soutěž pro mladé návrháře BAŤA YOUNG DESIGNERS CHALLENGE 2019 zná svých deset finalistů, kteří se společně sejdou při příležitosti slavnostního vyhlášení vítězů 13. dubna 2019 na módní akci BAŤA FASHION WEEKEND, jež se letos vrací zpět do Prahy. Do finále soutěže se probojovali se svými návrhy designových tenisek studenti z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, italské Florentské univerzity a Nairobské univerzity z Keni. Jeden vítězný model z každé země vybere odborná porota a budou prodávány v limitovaných edicích v největších prodejnách Baťa po celém světě.

Společnost Baťa si po celou dobu od svého založení před 125. lety zakládá na myšlence, že každá bota je jedinečným příkladem skvělého řemesla a ochota přemýšlet jinak a neustále pracovat na kvalitě svých výrobků je nepostradatelnou vlastností úspěchu. I kvůli těmto hodnotám podporuje začínající návrháře, kteří přináší novou kreativitu a čerství vítr do zavedených řad. I letos dostali příležitost studenti z mezinárodních institucí, aby získali nové zkušenosti z módního průmyslu, sami si vyzkoušeli celý výrobní proces a nastartovali tak svou profesní dráhu v rámci soutěže BAŤA YOUNG DESIGNERS CHALLENGE 2019.

„Jsme vždy nadšeni z toho, že můžeme podpořit mladé talenty v rámci Baťa Young Designers Challenge, a to zejména v letošním roce, kdy společnost Baťa slaví 125 let své existence. Během té doby společnost vždy kladla velký důraz na řemeslnost, kreativitu a originální design, a proto je pro nás opravdovou výsadou být u zrodu toho, kdy mladí designéři proměňují své umělecké návrhy na hotové módní kousky,“ vysvětluje Jana Barbati Chadová, Head of Global Marketing Baťa.

V rámci letošního třetího ročníku společnost znovu oslovila kromě české Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze i studenty z italské univerzity ve Florencii a z Nairobské univerzity v Keni. Letošní soutěžní téma byl pro všechny studenty návrh designových tenisek. Ti také dostali možnost své návrhy přivést k životu a zúčastnit se samotné výroby v továrnách společnosti Baťa v Dolním Němčí a Keni pod vedením zkušených mistrů obuvi. Finálové modely budou představeny v rámci Baťa Fashion Weekendu v Praze. Jeden vítězný návrh z každé země vybere odborná porota složená z řad módních redaktorů, návrhářů a zástupců značky Baťa, včetně Alexise Nasarde, CEO Bata, Jany Barbati Chadové, Head of Global Marketing Bata a Barbary Franceschetto, Global Product Director Baťa.

„Je to velká čest pracovat po boku takových talentovaných mladých designérů a jsme velmi vděčni univerzitám za spolupráci, jejichž podpora je velmi důležitá. Studenti touto soutěží získají přehled o módním průmyslu a zároveň jim poskytujeme pozitivní začátek jejich kariéry,“ uvádí Marcos Canovas, Brand Manager Baťa.

Liběna Rochová, návrhářka a vedoucí ateliéru a designu na pražské UMPRUM dodává: „Jako učitelé se vždy snažíme naše studenty nadchnout a inspirovat k tomu, aby uvolnili svou kreativitu. Proto je velmi zajímavé sledovat ty studenty, kteří svou kreativitu využívají v reálném prostředí. Jsme velmi hrdí na všechny studenty a velmi vděční společnosti Baťa. Pro studenty je to opravdu jedinečná příležitost pracovat s globální značkou takové úrovně a s tak dlouhou tradicí.“

Jedinečné páry bot navržené finalisty bude možné shlédnout v průběhu akce BAŤA FASHION WEEKEND, který se uskuteční 12. – 14. dubna 2019 v historickém paláci Žofín v Praze. Tři vítězné modely bude možné v průběhu víkendu zakoupit.

PŘEDSTAVENÍ STUDENTŮ A JEJICH NÁVRHŮ
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM), Česká republika
ALEŠ HNÁTEK
Studium: Ateliér Designu oděvu a obuvi, 2. ročník
Aleš se ve své tvorbě inspiruje především výtvarným uměním, objekty, sochami a fotografiemi. Snaží se kombinovat módu s uměním a věří, že jsou si obě dvě oblasti rovni. Vystudoval Design obuvi v Uherském Hradišti a v současné době se věnuje studiu druhého ročníku na pražské UMPRUM.

Název soutěžní boty: Arche
Jeho inspirací byly pracovní boty. Samotný vzor jeho bot je jednoduchý a tvar je dotvořen páskem, který se ovazuje kolem nohy. Obuv je vyrobena z černé kůže kombinovaná s textilií, i přesto že celá bota může být vyrobena pouze v celokožené variantě.

ALEXANDRA GNIDIAKOVÁ
Studium: Ateliér Designu oděvu a obuvi, 2. ročník
Alexandra se vždy zajímala o obuvnický a oděvní design, ale protože je z malého města na severu Slovenska, bylo jen málo příležitostí pro kreativitu. K umění a designu jí přivedla její matka a poté Alexandra vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu v Ružomberku, kde získala první technické zkušenosti a začala pracovat na prvních módních kolekcích. Velká část její práce si bere inspiraci z vintage cirkusů, které má ve velké oblibě.

Název soutěžní boty: Soud
Inspirací pro tuto botu byla retro tenisová kultura, ale nejenom bílé boty a skládané sukně, ale i dynamický pohyb hráčů. Alexandra se snažila přepsat každý pohyb těla hráče do linie boty. Vyrobila dva prototypy z rozdílných materiálů: jeden model je celý z kůže a a druhý z kůže v kombinaci se syntetickým vrchním materiálem. Alexandra doplňuje: „Představte si Londýn začátkem 70. let, sedíte v první řádě a jste tak nervózní, že zapomínáte i dýchat. Vítejte ve Wimbledonu.“

NATALY NEPOVÍMOVÁ
Studium: Ateliér Designu oděvu a obuvi, 4. ročník
Nataly se zajímá o nové experimentální koncepty v kombinaci umění, designu, etiky a kultury. Ráda překračuje hranice mezi módou, designem a výtvarným uměním. Její dílo je vyprávěním příběhu skrze oděv a obuv až k samotné podstatě člověka. Věří v udržitelný, nadčasový design, který má multifunkční rozměr a estetickou flexibilitu.

Název soutěžní boty: Nu:On
Tato bota představuje dekonstrukci typické tenisky, ale doplněné komponenty, které se tradičně užívají u pracovních bot, jako je vystužená podpora kotníku, masivní jazyk a šněrování. Natálie vložila kovové kroužky pro variabilní šněrování, díky čemuž se stalo funkční šněrování stává estetickým uměleckým prvkem. Tenisky jsou vyrobeny z luxusní kůže s kovovými kroužky a kontrastní neonově žlutou podšívkou v kombinaci s typicky bílou tenkou podešví.

TOMÁŠ NĚMEC
Studium: Ateliér Designu oděvu a obuvi, 2. ročník
Tomášův se chtěl stát módním návrhářem už jako malé dítě. Dokončil obor Design obuvi na Uměleckoprůmyslové střední škole v Uherském Hradišti a plynuje pokračuje ve svém studiu na pražské UMPRUM. Své návrhy oděvů popisuje jako koncepční, kdy se pohybuje na hraně módního umění, ale k návrhu bot přistupuje ještě experimentálněji.

Název soutěžní boty: Urbain
Boty byl inspirované fotografickou sérií od Thierryho Urbain, díky čemuž Tomáš použil ve svém návrhu černou kůži. Nechal se inspirovat především způsobem, jakým si fotograf hraje se světlem, stínem a hloubkou. Stejně tak velkou inspirací byl archivní vzhled fotografií a geometrické tvary architektury, kterou fotografoval.

Florentská univerzita, Itálie
ADRIANA RENEE PONCE FLORES
Studium: Magisterské studium, Fashion System Design, 1. ročník
Adriana pochází z El Salvadoru, a stejně tak jako ovládá um módního návrhářství, je i skvělou lingvistkou. Jejím rodným jazykem je španělština, ale hovoří také plynně anglicky a od roku 2014, kdy začala studovat v Itálii, je jejím třetím jazykem i italština.

Název soutěžní boty: Compass
Vzhledem k tomu, že společnost Baťa slaví 125. let od svého založení, si vzala Adriana inspiraci z minulosti a budoucnosti. Proto přišla s návrhem bot s názvem Kompas, což je ikonický předmět používaný při lokalizačních službách GPS. Použila černou a bílou barvu a vytvořila tak futuristický model tenisky, který představuje růst Bati společně s myšlenkou, že společnost sleduje vaše kroky všude kam jdete. Navržené tenisky jsou praktické, ale zároveň elegantní, aby se mohly nosit i večer k jakémukoliv oblečení.

ELISABETTA ZACCARIELLO
Studium: Magisterské studium, Fashion System Design, 2. ročník
Elisabetta pochopila, že móda je její opravdou vášní po absolvování bakalářského studia průmyslového designu na Florentské univerzitě. Proč? Protože miluje výzvy, vytvořit něco, co je nejenom krásné, ale i funkční a vzrušující.

Název soutěžní boty: Crush
Přizpůsobivost je klíčovým prvkem „Crush“, aby bylo možné vytvořit emocionální spojení se svým nositelem. Obuv má minimalistický design, který se vyznačuje barevným kontrastem černé a bílé. Na boty byla použitá ošetřená kůže, která evokuje popraskaný nebo zmačkaný vzhled. To také bylo inspirací pro název „Crush“. Kovové doplňky dodávají výrobku estetiku a umožňují zákazníkovi přizpůsobit model každému doplňku.

LEONARDO GILBERTI
Studium: Magisterské studium, Fashion System Design, 1. ročník
Leonardova celoživotní láska k umění a řemeslu se projevila už v raném dětství, které trávil malbou a stavěním různých objektů, hraček a nábytku. Vystudoval Průmyslový produktový design v Bologni, kde začal pracovat s laserovým řezáním a 3D tiskem a stavěl modely pro studenty architektury.

Název soutěžní boty: OpOp
Model OpOp je inspirován pohybem a vynalézavostí a navržen je tak, aby byl pohodlný pro rychlou chůzi. Koncept je inspirován běžeckou botou se stuhou Op Art místo šněrování. Ta je obtočená kolem nohy a její nositel jen vytáhne očko v zadní části, aby stuhu utáhl. Ozdobná stuha se může vyměnit za elegantní černou, díky čemuž se nositel může rozhodnout, zda ozvláštní svůj formální outfit uměleckým akcentem nebo zvolí černý decentní doplněk.

TUVSHIN BATKHUU
Studium: Magisterské studium, Fashion Systém Design, 2. ročník
Tuvshin popisuje sám sebe jako mladého umělce s malým talentem. Kreslí a projektuje od raného dětství a po absolvování Institutu výtvarného umění ve svém rodném Mongolsku se přestěhoval do Itálie, aby pokračoval ve své umělecké cestě. Během studia na Florentské univerzitě pokračuje v malování a designérské tvorbě.

Název soutěžní boty: Minimal Evolution
Odmítnutí výstředností a kýče, ale naopak minimalismus byl inspirací pro vytvoření modelu tenisek. Hlavním konceptem je ukázat krásu v jednoduchosti. Minimalistický koncept je návrháři velmi blízká a černá barva, kterou si vybral, představuje sílu a čistotu zároveň.

Nairobská univerzita, Keňa
ANITA WAMBUI WAIRIMU
Studium: Umění a design, 3. ročník
Ačkoliv se Aneta zaměřuje na interiérový design, mezi její dovednosti patří i návrh a výroba bot. Je plná kreativity a představivosti a inspiraci nachází převážně v barvách a v přírodě. Sama uvádí, že barvy a vzory se odrážejí v její osobnosti a sama o sobě říká, že je šťastná, plná radosti a bezstarostnosti.

Název soutěžní boty: Bata Tunayo
Inspiraci pro tyto boty našla návrhářka v procházkách savanou, konkrétně ze svahilské kultury nacházející se kolem keňského pobřeží. Tato kultura je známá pro svá kořeněná jídla, zakřivenou architekturu a detailní vzory na bižuterii, oblečení, nábytku, zbraních a dalších užitkových předmětech. Návrhářka se nechala touto kulturou inspirovat a vzory zasadila do svého návrhu tenisek, které nosila jako dítě. Boty jsou inspirované derby botami. Cílem bylo vytvořit boty, které jsou pohodlné, cenově dostupné, jedinečné a nositelné po celém světě. Svahilské prvky ve tvaru tamarindského ovoce lze vidět lze vidět na suchém zipu bot a byl jimi inspirován i název bot „Bata Tunayo“ znamená „Baťao, máme to“.

CYPRIAN KAVITA KISWILI
Studium: Magisterské studium, Umění a design, 2. ročník
Cyprian se narodil v Machakosu v Keni a studuje na Univerzitě v Nairobi obor Umění a design. Zabývá se převážně malbou a digitální ilustrací. Ve své tvorbě si klade za cíl zobrazovat krásu a sofistikovanost
kombinací barev, textury a tvaru. Jeho projekt bohatě čerpá inspiraci z pocitu hravosti a plnosti savanou.

Název soutěžní boty: Blossm
Savana na okraji města Konzo byla inspirací pro návrh bot Blossm, konkrétně to byly kvetoucí květiny, zpěv ptáků, hmyz, a místní obyvatelé. Obuv je také silně inspirovaná ilustracemi a karikaturami. Bota vytváří rovnováhu mezi zábavou a vážností stejně tak jako značka Baťa, která představuje nejvíce ikonické boty North Star s 125. let trvající historií.

Baťa a Fashion Extravaganza – tentokrát na Baťa Fashion Weekendu v Praze
Baťa Fashion Weekend proběhne 13. a 14. dubna 2019 na pražském Žofíně. Tématem je tentokrát “Evoluce stylu”. Součástí Baťa Fashion Weekendu budou opět módní přehlídky, finále Baťa Young Designers’ Challenge, výstava a muzeum obuvi, chybět nebudou kreativní a zábavní aktivity pro návštěvníky. Část bude věnovaná i 125 letům výročí Baťa, které připadá právě na letošní rok. Vstup na akci, která bude živě streamovaná do celého světa, je zdarma.

Velmi zajímavý program Baťa Fashion Weekendu bude streamovaný na sociální síti Facebook. „Baťa Fashion Weekend je jedním z nejdůležitějších zastavení v našem roce, kdy nejen představíme nové kolekce, ale také oslavíme naše odhodlání nabízet pohodlné boty s nejrůznějšími inovacemi, které kombinují styl a kvalitu za příznivé ceny“, říká Alexis Nasard, CEO Baťa. Připojte se k nám a naší módní extravaganze!

CATWALK SHOW
Půjde o módní přehlídku, kdy pódium přechází v runway. Pozadí přehlídky je vizuálním zážitkem, kde nechybí animace nebo zvuky jako tlukot srdce, DNA – vše je tmavé, tajemné, umělecké, ale zároveň skvěle moderní, navozující atmosféru Evoluce stylu – letošního tématu Baťa Fashion Weekendu.

Představte si, že se usadíte na přehlídce obuvi, světla zhasnou, vzrůstá napětí a spouští se animace. Vizuální požitek umocňují i první beaty DJe, které následují modelky a modelové. Ne však takoví, na jaké jsme zvyklí. „Součástí Manifesta značky Baťa je i podpora lidí k tomu, aby se cítili příjemně právě takoví, jací jsou, a ne pod tlakem společenské představy o kráse. Naše předvádějící modelky a modelové to budou reflektovat“, podtrhuje program přehlídky Jana Barbati Chadová. „Takže místo velmi hubených a cool modelek očekávejte, staré, mladé, hubené nebo silnější. Zkrátka celé spektrum lidí, kteří jsou sami se sebou spokojení“, dodává. Celý Baťa Fashion Weekend proběhne za účasti celebrit, influencerů, módních novinářů a milovníků módy z celého světa.

VÝSTAVA A MUZEUM
Nenechte si ujít speciální výstavu různých kolekcí Baťa včetně té italské nebo čínské, Red Label kolekce, technologií Insolia a Flexible a aktuální kolaborace Baťa Herritage x Coca Cola. Globálně se tu také představí nové Mello od Baťa Power. Kromě toho zde bude k vidění i kolekce bot, které reprezentují průřez 125letou historií firmy Baťa včetně dílny Tomáše Bati s nářadím, které Baťa a jeho zaměstnanci skutečně používali.

FINÁLE BAŤA YOUNG DESIGNERS’ CHALLENGE
Určitě bude stát za to sledovat finále Baťa Young Designers’ Challenge, soutěže, ve které se letos utkají studenti z České republiky, Itálie a Keni a jejímž zadáním jsou tenisky. Stejně jako v minulých ročnících, budou i v tom letošním vítězné boty sériově vyrobeny a prodávány ve vybraných prodejnách Baťa po celém světě. Soutěže, která na akci představí 10 finalistů, se zúčastnily stovky studentů. Vítěz bude vyhlášen 13. dubna.

KREATIVNÍ DÍLNA
Po inspiraci výstavou si mohou návštěvníci kreativně dotvořit vlastní tenisky Tomy Takies v kreativní zóně přímo na místě.

Nebude chybět ani občerstvení ve food trucku přímo před Žofínem nebo strom přání.

STREAMING
A jestli se vám nepodaří dorazit osobně, užijte si Baťa Fashion Weekend ze svého domova při Live streaming na Facebooku. V České republice můžete program Baťa Fashion Weekendu sledovat zde: https://www.facebook.com/BataCzech/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.