Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Zájem o pojištění schopnosti splácet osobní úvěry roste meziročně o 7 % a hypotéky dokonce o 15 %

Zadlužených Čechů přibývá. Celková zadluženost našich domácností činila v polovině minulého roku 2,23 bilionu korun. A meziročně tato částka narostla zhruba o 8,5 procenta. Dobrým znamením je, že stále více lidí pojišťuje své finanční závazky. Aktuální statistiky BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která je lídrem v poskytování tohoto typu pojištění, zaznamenávají meziroční nárůst zájmu o Pojištění schopnosti splácet. Objem pojištění osobních úvěrů vzrostl o 7 % a hypotečních úvěrů dokonce o 15 %.

Z pojištění schopnosti splácet úvěr se za několik let stala téměř standardní součást úvěrů. „Sledujeme nárůst již několik let a je to jednoznačně známka toho, že Češi se vůči svým závazkům chovají stále zodpovědněji. Například u hypoték zaznamenáváme dnes, že si toto pojištění sjednává již každý druhý klient, u osobních půjček je tento podíl ještě vyšší,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny. Zájem o tento typ pojištění je pochopitelný, protože když domácnosti vypadne důležitý příjem kvůli nemoci nebo úrazu, splátka jednoduše nepočká. I banky proto svým klientům stále častěji doporučují tento druh pojištění, a dokonce k uzavření někdy motivují zvýhodněnou sazbou. Splátky v těžké situaci totiž přebírá pojišťovna.

Nejčastější důvody ztráty schopnosti splácet
Výpadek pravidelných příjmů ohrožující splátky úvěru nastává především v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti. Chrání ale i v případě trvalé invalidity a pochopitelně i úmrtí, které nejsou tak častými případy, ale mají fatální důsledky na rodinu a pozůstalé, včetně schopnosti splácet závazky. „Úplnou novinkou na trhu bude od dubna u pojištění schopnosti splácet důležitá podpora i při ošetřování člena rodiny pojištěného,“ říká Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna

Pojištění není jen pro vyvolené
Pojištění schopnosti splácet je pojistný nástroj, kterým lze za přiměřených finančních podmínek dobře zajistit individuální i rodinnou finanční stabilitu ve chvíli, kdy klient splácí zejména větší finanční závazky. Je určeno pro široké spektrum klientů. „Pojištění schopnosti splácet jsme vytvořili jako ochranu pro nejširší skupinu klientů, kteří mají finanční závazek. Je tedy určeno jak pro zaměstnance na plný i částečný úvazek, pro zaměstnance na dobu určitou i neurčitou, tak pro důchodce, OSVČ, statní zaměstnance a vojáky,“ dodává Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna. Nejdůležitější se logicky jeví pojištění schopnosti splácet k úvěrům na vyšší částky nebo k hypotéce. Pojišťuje ale všechny druhy úvěrů – osobní půjčky, hypotéky, úvěry na splátky, kreditní karty, kontokorenty, auto leasing, podnikatelské půjčky, mikro půjčky, ale i Peer2Peer půjčky.

Pojištění schopnosti splácet – pro dobré spaní
Financovat velké jednorázové výdaje úvěrem je běžné. Zejména při pořizování bydlení, rekonstrukcích nebo koupi automobilu se této formě získání prostředků málokdo vyhne. Dlouhodobé finanční závazky pak ale mohou člověka trápit a tížit. Co když přijde nemoc? Nebo vypadne důležitý příjem rodiny a nebudeme schopni dluhy bez problémů platit? Pojištění schopnosti splácet může v takovéto situaci výrazně pomoci.

Pojistí všechny typy půjček
Pojištění schopnosti splácet pomůže v případě výpadku příjmu se splácením hypotéky, spotřebitelského úvěru, osobní půjčky, kreditní karty, kontokorentu, leasingu, ale i Peer2Peer půjček. „Pojištění schopnosti splácet úvěr, kterým si dnes lze pojistit schopnost splácet všechny typy úvěrů, si postupem času získává stále větší popularitu. Je vhodné o něm uvažovat zejména u větších a dlouhodobých úvěrů, jako jsou hypotéky či úvěry na rekonstrukci,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny. Doporučuje ho ale zvážit také u kreditních karet, kde proměnlivá výše dlužné částky může nepříjemně překvapit rodinný rozpočet.

Chrání při pracovní neschopnosti, trvalé invaliditě i úmrtí
Výpadek pravidelných příjmů ohrožující splátky úvěru nastává nejčastěji v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti, ale chrání i pro případ trvalé invalidity a pochopitelně i úmrtí. „Pojištění dodává pocit jistoty a zbavuje obav z nesplacených dluhů a hrozících exekucí,“ dodává Steiner z BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Pojištění pro všechny
Pojištění schopnosti splácet zajišťuje individuální i rodinnou finanční stabilitu ve chvíli, kdy pojištěný splácí zejména větší finanční závazky a je určeno pro každého. Je tedy určeno jak pro zaměstnance na plný tak i částečný úvazek, pro zaměstnance na dobu určitou i neurčitou, pro důchodce, OSVČ, státní zaměstnance a vojáky.

Jak probíhá plnění?
Pokud při pojištění dojde k nejtěžším událostem, jako je úmrtí či invalidita III. stupně pojištěného, je pojišťovnou uhrazena dosud nesplacená část úvěru. V ostatních případech pojistných událostí jsou pojišťovnou v rámci plnění uhrazeny jednotlivé měsíční splátky. V případě nižších částek u některých typů kreditních karet může dokonce pojišťovna vyplatit celou částku, jako v případě úmrtí.

4 největší chyby při půjčování peněz
S financemi zacházíme všichni, ale často lehkovážně. Finanční půjčka je však takovým závazkem, že by jej každý měl řešit zodpovědně, protože často ovlivní naše životy na mnoho let. Přinášíme proto největší chyby, které lidé při sjednávání půjček dělají stále dokola.

Půjčujeme si zbytečně
„Hlavní pravidlo zodpovědné půjčky zní: nesplácej věc déle, než ji užíváš. A samozřejmostí by mělo být pečlivé zvážení, jestli danou věc opravdu nezbytně potřebujete a zda doba splácení není delší než životnost pořizované věci,“ doporučuje Martin Steiner, obchodní ředitel z pojišťovny BNP Paribas Cardif. Špatným příkladem je proto půjčka na aktuální spotřebu, která neznamená žádnou smysluplnou investici. Jedná se často o spotřebitelské půjčky na vánoční dárky nebo na dovolenou či věci jiného požitkářského charakteru. Naopak příkladem rozumného zadlužení může být hypotéční úvěr nebo úvěr na rekonstrukci bytu.

Půjčujeme si na splátku půjčky
Další klasickou chybou je řetězení půjček. To je typickým příkladem nezdravého a nezvládnutého zadlužování. Lidé mají často tendenci snažit se naplánovat měsíční splátky do poslední koruny rozpočtu bez jakékoli finanční rezervy a neberou ohled na nečekané události. Každý měsíc pak žijí na hraně bankrotu. Při plánování výše měsíčních splátek je proto z dobrých důvodů nutné si nechat dostatečnou rychle přístupnou rezervu. A když už se do problémů se splácením člověk dostane, nejlepší je řešit vše otevřeně a co nejdříve přímo s bankou.Často naletíme šmejdům
Velkým rizikem z pohledu zadlužování jsou aktivity takzvaných šmejdů, kteří pomocí stále nových triků nevybíravě útočí zejména na lidi s nižší finanční gramotností a také na seniory. Ti se pak často zadlužují na mnoho let dopředu kvůli věcem, které nepotřebují a často směřují do dluhové pasti. Šmejdi se svými nekalými nabídkami obchází domácnosti, pořádají prezentační akce nebo své oběti obvolávají. I když zákony nebo obecní vyhlášky se snaží jejich působení co nejvíce omezit, stále hledají nové cesty, jak vzbudit důvěru výhodného obchodu a vylákat na svých obětech podpis na smlouvě.

Zapomínáme na pojištění
I když počty lidí, kteří se chovají při sjednávání úvěru zodpovědně, rostou, stále je ještě mnoho těch, kteří se zbytečně vystavují riziku neschopnosti splácet své finanční závazky. Neuvědomují si totiž důležitost ochrany, která je třeba při sjednání většího úvěru opravdu zásadní. „Lidé by si při sjednání půjčky měli dobře promyslet, zejména jak budou řešit situaci, když v rodině vypadne ať už krátkodobě či dlouhodobě některý z klíčových příjmů. Pak je pojištění schopnosti splácet půjčku, které pomáhá v situacích, jako je invalidita, dlouhodobá pracovní neschopnost nebo ztráta zaměstnání, zcela nenahraditelné,“ zdůrazňuje Martin Steiner z pojišťovny BNP Paribas Cardif.

Pojištění internetových rizik
Pomůže při zneužití karetních údajů na internetu nebo internetového bankovnictví, krádeži identity či proti nepoctivým internetovým obchodům
Kybernetické hrozby jsou zcela jistě jedny z největších rizik současnosti. 29 % lidí vnímá ztrátu dat a on-line bezpečnost jako riziko, kterému bude osobně čelit v příštích 5 letech. Podle nedávné studie v 6 evropských zemích, kterou realizoval BNP Paribas Cardif, lidé silně vnímají i rizika jako jsou ztráta osobních věcí, zneužití bankovnictví a ztráta soukromí. Je tedy pochopitelné, že zároveň roste i zájem o pojištění rizik v těchto oblastech.

Češi obecně nedodržují bezpečnostní opatření na internetu
Podle průzkumu společnosti Europ Assistance, kterou společnost realizovala ve spolupráci s agenturou Lexis, základní preventivní nástroj – pravidelnou změnu hesla – používá jen 11 % českých internetových uživatelů. Alarmujících 38 % českých respondentů naopak uvedlo, že svá hesla dobrovolně nikdy nemění.

Pojištění pokryje část rizika
„Pojištění internetových rizik lidem pomáhá v případech, kdy dojde například ke zneužití údajů z platebních karet na internetu nebo internetového bankovnictví. Pojištění pomůže zmírnit i riziko on-line nákupů. Přináší totiž pojistné plnění, když z e-shopu přijde zboží poškozené nebo nedorazí vůbec,“ říká Viktor Houška, ředitel produktu a marketingu BNP Paribas Cardif. Lidé tak mohou část rizika spojeného s používáním internetu přenést jednoduše na pojištění. Ve chvíli, kdy nastane pojistná událost, pojištění poskytne důležitou odbornou pomoc a finanční plnění.

Asistence odborníka, náklady obnovy dat a právní asistence
 „Pojišťovna v rámci pojištění nabízí nejen finanční plnění, ale i IT asistenci odborníka. A to i v případě, pokud si pojištěný neví jen rady s počítačem. Dále pojištění kryje i náklady na obnovu ztracených dat z poškozeného zařízení, což se může hodit třeba při ztrátě rodinných fotografií. Součástí služby je právní asistence a pomoc v případě poškození on-line pověsti,“ uzavírá Viktor Houška z BNP Paribas Cardif.

Zdroj: BNP Paribas Cardif

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *