Česko v dostupnosti antikoncepce dělí západní a východní Evropu. Vítězí Belgie s Francií, nejhorší je Polsko

Česká republika má stále co dohánět v dostupnosti existujících metod proti nechtěnému početí. V hodnocení Atlasu antikoncepce získala 50,8 bodu ze 100. Podle zjištění projektu Evropa v datech se tak Česko v rámci Evropy umístilo přesně na pomezí západních států se snadno dostupnou antikoncepcí a východních zemí, které k ní mají horší přístup. Nejdostupnější je antikoncepce v Belgii a Francii (90,1 bodu), nejhůře dostupná naopak v Polsku (31,5 bodu). Česko ztrácí body například kvůli neproplácení antikoncepce ze zdravotního pojištění.

Česko se v odborném hodnocení dostupnosti antikoncepce umístilo v polovině evropského žebříčku s 50,8 body. Nejlepšího výsledku dosáhly Belgie a Francie, které shodně získaly 90,1 bodu ze sta. Za nimi následuje Velká Británie s 87,6 body. Na posledním místě figuruje Polsko s pouhými 31,5 body, na druhé nejhorší příčce s výrazným rozestupem Rusko (42,8) a třetí Bělorusko (44,3). „V přístupu k antikoncepci jsou pokročilejší nejen sousední Německo a Rakousko, ale mezi zeměmi Evropy třeba i Chorvatsko nebo Ukrajina. Hůře než my v hodnocení dopadá Slovensko,“ říká Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech. Hodnocení vychází z monitoringu Evropského parlamentárního fóra pro sexuální a reprodukční práva, které každoročně vydává Atlas antikoncepce. Zmíněné Polsko například mezi lety 2017 a 2018 v žebříčku výrazně pokleslo proto, že „záchrannou“ antikoncepční pilulku zvanou „den poté“ tam již není možné pořídit bez receptu.

Antikoncepci nelze proplácet z veřejného pojištění
Česká republika se pohybuje v evropském průměru s hodnocením 50,8 bodu ze sta. „Vliv na to má například fakt, že antikoncepce se u nás neproplácí ze zdravotního pojištění,“ říká Adéla Denková z Evropy v datech. Hodnocení totiž zahrnuje širokou škálu faktorů včetně dostupnosti přehledných online informací o antikoncepčních metodách nebo možnosti konzultovat tuto problematiku s odborníky. Jednou ze zkoumaných kategorií je také možnost užívat hormonální antikoncepci v pilulkách bez lékařského předpisu. To mezi evropskými zeměmi – včetně Česka – není příliš obvyklé. Legálně je hormonální antikoncepce bez receptu dostupná v Arménii, Ázerbájdžánu, Černé Hoře, Chorvatsku, Kosovu, Moldavsku, Severní Makedonii a Turecku. Nelegálně k ní lidé získávají přístup v Bulharsku, Rusku, Řecku, Srbsku a Ukrajině.

Pilulka pro muže už je na cestě
Hormonální pilulky však nejsou jedinou možností antikoncepce. Mezi dlouhodobé metody patří zavádění nitroděložních tělísek, hormonálních injekcí nebo podkožních implantátů. Ke krátkodobým druhům se řadí také antikoncepční náplasti nebo vaginální kroužky a takzvané bariérové metody jako kondomy nebo pesary. Kromě toho existují nevratné způsoby antikoncepce, tedy sterilizace a vasektomie. Odborníci ale také zdůrazňují potřebu osvěty. Například proto, aby ženy mohly spolehlivěji sledovat svůj ovulační cyklus a mít lepší představu o tom, jak vysoká je pravděpodobnost otěhotnění v konkrétní chvíli. Za deset let už by mohla být dostupná hormonální antikoncepce pro muže, oznámili tento týden vědci z ústavu Biomed Research Institute v Los Angeles. Česko ale zatím zaostává i ve využívání dosud vynalezených metod proti početí.

Dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová odpovídá, jak antikoncepce působí na naši pleť
Jak ovlivňuje antikoncepce naši pleť? Proč pleť po ní často vypadá pleť lépe?
I v ženském těle se tvoří mužské pohlavní hormony androgeny, jejich množství je zvýšené těsně před menstruací a stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách. „Při nadměrné produkci mazu se žlázky ucpávají a dochází ke tvorbě komedonu a zánětlivých pupínků, někdy až závažných cyst – tak vznikají projevy akné. Užívání hormonální antikoncepce (většina pilulek obsahuje ženský pohlavní hormon estrogen a hormon žlutého tělíska progestin) produkci androgenu snižuje a reguluje jejich účinek na mazové žlázky. Tím dochází k omezení mazotvorby, pleť i vlasy se méně masti, postupně dochází k omezení tvorby aknózních projevů, pleť se výrazně zlepší,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Manseldová z Perfect Clinic Dermatology. Po vysazení hormonální antikoncepce, nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení, je opět zvýšený účinek androgenu na nadprodukci kožního mazu a dochází ke zhoršení pleti a vzniku akné. Nitroděložní tělísko také může způsobit vznik akné a zvýšený výpad vlasů, obvykle však v menší míře jako hormonální antikoncepce v tabletkách. Je to individuální podle typu pleti.

Pokožka po vysazení
„Vysazením hormonální antikoncepce opět převáží vliv androgenu – mužských pohlavních hormonu na mazové žlázky, který hormonální antikoncepce tlumila a dochází ke zvýšené produkci mazu, vývody žlázek se ucpávají, pleť se mastí, vznikají komedony, zánětlivé pupínky a cysty, zhoršují se projevy akné. Taky dochází k výraznějšímu maštění vlasů, někdy i zvýšenému vypadávání, androgeny působí i na funkci v oblasti vlasových folikulů,“ vysvětluje MUDr. Lucia Mansfeldová. Důležité je před plánovaným vysazením antikoncepce konzultovat péči o pokožku s kožním lékařem. Doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti, omezení mazotvorby a v případě zhoršení akné i lokální přípravky s antimikrobiálním účinkem nebo retinoidy.

Správná péče
„Aknózní pleť můžeme zlepšit mechanickým čištěním pleti, odstraňováním ucpaných komedonů kosmetickým ošetřením, použitím ovocných kyselin nebo mikroneedlingem (ošetření drobnými mikrojehličkami za použití speciálních sér např. s kyselinou mandlovou nebo salicylovou). Vhodné je i ošetření speciálním laserem (např. Smoothbeam), které snižuje mazotvorbu a taky omezuje růst mikrobů na kůži, které způsobují vznik bolestivých zánětlivých a hnisavých pupínků,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldova z Perfect Clinic Dermatology.

Foto: Perfect Clinic Dermatology

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.