Květinový byznys na den matek vzkvétá. Oproti jiným týdnům více než dvojnásobně!

První myšlenky týkající se oslav dne matek se ve světě začaly objevovat před více než 110 lety. V České republice tento svátek slavíme až od roku 1923. Podle Jitky Mandysové z květinové doručovací služby Fleurop patří Den matek mezi velmi oblíbený svátek. Počet objednaných a doručovaných kytic je oproti jiným týdnům až 2,5x vyšší. Na rozdíl od Valentýna květiny hojně objednávají i ženy.

V každé zemi se slaví jindy
V České republice stejně jako v USA, Rakousku a Německu se Den matek slaví vždy druhou květnovou neděli. Oproti tomu Velká Británie a Irsko si své maminky připomínají čtvrtou postní neděli, v Rusku dokonce až poslední neděli v listopadu. V některých zemích je svátek spojen s konkrétním datem – například Poláci ho slaví 26. května. „Stejně jako se liší jednotlivá data, jsou různé i částky, které zákazníci do květin investují. Češi za kytici utratí v průměru 500 Kč, v zahraničí se objednávky vyšplhají až k tisícikoruně,“ komentuje Jitka Mandysová z Fleurop.

Velkou oblíbenost sklízí letní květiny
Nabídka květin je v tomto období skutečně široká. „Kromě klasických růží, gerber a eustom se v květnu těší velké oblibě už i letní květiny. Patří sem například slunečnice, fialy nebo hledíky. Období začínajícího léta je vhodné pro tvorbu lehkých kytic ve stylu lučního kvítí,“ doplňuje Jitka Mandysová. Pokud si jako dárci nejste výběrem jistí, můžete se inspirovat nabídkou květin připravených přímo ke Dni matek.

Nezapomeňte připojit vzkaz
Podle Jitky Mandysové zákazníci ke květinám stále častěji připojují i nějaký vzkaz. Kromě klasického přání ke krásnému Dni matek se hodně objevují emotivní a osobní vyznání, občas i básnička. „Asi to nejdojemnější přání, které jsem kdy četla, bylo oznámení o těhotenství. Nadcházející maminka ke kyticím pro budoucí babičky připojila i fotku z ultrazvuku,“ vzpomíná Jitka Mandysová.

Objednávejte včas
Jitka Mandysová upozorňuje, že se nemusí vyplatit s objednáním kytice otálet. Některá květinářství nejsou v neděli vůbec otevřená, jiná mohou mít v dané lokalitě omezenou nabídku. „Zákaznický servis Fleurop garantuje doručení květiny v případě jejího objednání do sobotní 11. hodiny dopoledne,“ uzavírá.

Foto: Fleurop

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.