Jan Hřebejk o závěrečné části detektivní minisérie Živé terče: Cítím, že mám ještě tu energii, že bych mohl vytvořit něco osobitého!

Živé terče – Posledním případem Detektivů od Nejsvětější Trojice bude sériový vrah s kuší.

Vyšetřovatelé olomoucké kriminálky v čele s Marií Výrovou jsou v Živých terčích konfrontováni se sériovým vrahem. Pod velkým tlakem, v časovém horizontu pouhých tří dnů, musí přijít na motiv vraha, rozluštit schéma, podle kterého k vraždám dochází, a pokusit se zabránit dalším. Dramatický děj se odehrává mezi bývalými spolužáky z univerzity Palackého v Olomouci, nyní společensky etablovanými pětatřicátníky: podnikatelem, doktorem, náměstkem primátora, jeho manželkou a dobře situovaným rentiérem. Všichni jsou zároveň členy exkluzivního lukostřeleckého oddílu. O jejich životy usiluje neznámý střelec se sportovní kuší. Olomoucká kriminálka se tedy s cyklem Detektivové od Nejsvětější Trojice rozloučí zběsilým závodem s brutálním vrahem o životy zbývajících potenciálních obětí.

„Stejně tak jako předchozí Vodník i Živé terče trochu překračují vymezené žánrové hranice. Přes v jádru vážné téma přinášejí více nadhledu a humoru. Věřím, že i díky tomu bude závěrečná trilogie kvalitní a divácky vděčnou tečkou za celou sérií Detektivů od Nejsvětější Trojice,“ říká kreativní producent Jan Lekeš.

Živé terče jsou poslední část Detektivů od Nejsvětější Trojice. Jak se Vám s tímto cyklem loučí?
Mně to ani jako loučení nepřijde. Nikdy nebylo úplně jisté, že budeme pokračovat. Takže to, že z původní minisérie máme nakonec šestnáct dílů, je slušný bonus. Navíc Petr Jarchovský s Michalem Sýkorou napsali další projekt, který se odehrává v Olomouci a který bychom měli točit příští rok. Jmenuje se Pozadí událostí.

Jak byste zpětně reflektoval spolupráci s Viktorem Taušem na tomto cyklu?
Jako úplně bezproblémovou. Každý jsme si to dělali zcela po svém a diváci to vzali.

Neměl jste na základě Vaší spolupráce nutkání sáhnout také po nějakém neobvyklém vizuálním zpracování?
Ne, já si vyprávím svým způsobem a formální experimenty by v mém případě byly takové přetvařování. Já jsem zase na tomto projektu objevil herecký talent u mých oblíbených hudebníků. Martin Kyšperský hrál v Případu pro Exorcistu a Jan Kalina v Pěti mrtvých psech.

Jaký je pro Vás největší rozdíl mezi filmovou a televizní tvorbou?
I v televizi točím se svými filmovými spolupracovníky, takže to moc nevnímám. V něčem se cítím dokonce svobodněji. Tedy snažím se tak chovat, protože určitá svoboda, třeba v castingu, je podmínkou mojí kreativity.

Jak byste reagoval, kdyby někdo přišel s obdobným nápadem na cyklus, jako byli Detektivové od Nejsvětější Trojice?
Pokud by to bylo dobře napsáno, se zajímavými postavami, proč ne? Ale už je těch kriminálek trochu moc. Detektivové už musí hrát vrahy nebo oběti a naopak. Osobně bych si přál nějaký originální text. Cítím, že mám ještě tu energii, že bych mohl vytvořit něco osobitého. Třeba Pozadí událostí bude ten případ.

První díl
Tým detektivů pod vedením Marie Výrové má nový případ – vraždu muže, kterého nejdříve někdo postřelil kuší a ihned poté několikrát přejel jeho vlastním vozem. Vyšetřování detektivy zavede do prostředí exkluzivního lukostřeleckého klubu, jehož členy jsou dnes bývalí vysokoškolští spolužáci – ambiciózní náměstek primátora, který řeší rozvodovou situaci, uznávaný chirurg, který udržuje vztah s prostitutkou, existenčně zajištěný rentiér a kontroverzní podnikatel. Situace nabere dramatický obrat, když vyšetřovatelé i potenciální oběti pochopí, že kdosi systematicky usiluje o jejich životy…

Druhý díl
Odhalování společné historie i vzájemných osobních vazeb, nemorálního jednání a konfliktu zájmů pětice bývalých spolužáků ze studií postupně přivádí vyšetřovací tým Marie Výrové k pravděpodobnému motivu pachatele. Dokážou kriminalisté zamezit dalším útokům, ochránit další oběti a pachatele zneškodnit dřív, než systematicky postupující vrah znovu udeří? A mohou si být jistí, že pachatel nemá další komplice, kteří přeberou jeho smrtící štafetu?

Třetí díl
Marie Výrová se svým týmem odhalí vzorec, podle kterého postupují systematičtí vykonavatelé pomsty. To vytváří velký psychický tlak na zbývající potenciální oběti. Každá z nich se pokusí zachránit si život a také postavení. Někdo na vlastní pěst a vlastní nebezpečí, jiný se uchýlí pod ochranu policie, která se snaží včas odhalit a zadržet pachatele. Pod tlakem událostí se však ocitají i mstitelé, a tak se dopouštějí nejrůznějších chyb. Z detektivního vyšetřování se tak stává závod s časem, do kterého se tak či onak zapojují i bývalí kolegové detektivů, kteří již nejsou ve služebním poměru.

Živé terče
literární předloha: Michal Sýkora // scénář: Petr Jarchovský // režie: Jan Hřebejk // dramaturgie: Jan Štern, Jan Lekeš // kamera: Martin Šácha // výkonná producentka: Ilona Jirásková // kreativní producent: Jan Lekeš
hrají: Klára Melíšková, Stanislav Majer, Miroslav Krobot, Igor Orozovič, Táňa Pauhofová, Viktor Preiss, Michal Isteník, Matěj Anděl, Václav Hanzl, Petr Stach, Jan Hájek a další

Foto: ČT 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.