Pohyb je nejlepší prevence i lék, tvrdí odborníci

“Kdo se pohybuje, ten se dobře má,” to je slogan České komory fitness, která se snaží rozhýbat Čechy a Češky jakéhokoliv věku. A stejnojmenná píseň, kterou pro kampaň Česko se hýbe složil hudebník Mardi z Vypsané fixy, uvedla i tradiční konferenci Zdravé fitness pro zdravé Česko, která se konala 26. 4. v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze. Jejím cílem bylo přinést fitness profesionálům i všem, kdo holdují zdravému životnímu stylu, co nejvíce zajímavých informací, aktualit a hlavně motivace.

Právě o motivaci, síle a úspěchu mluvil první řečník konference Jiří Ježek, nejúspěšnější cyklista historie Paralympijských her, šestinásobný paralympijský vítěz a šestinásobný mistr světa. “Narodil jsem se pro to, že budu špičkový fotbalista. V jedenácti letech jsem ale při střetu s nákladním autem přišel o pravou nohu pod kolenem. Dětský sen se mi rozsypal, musel jsem hledat jiný smysl života. Měl jsem štěstí, že mi všichni pomáhali především tím, že dělali, že se nic nestalo. Začal jsem vnímat, že když to zvládnu a nebudu se utápět v sebelítosti, bude to v očích okolí frajeřina, a ne handicap. A tehdy jsem si řekl, že chci všechno v životě dělat v dobrém slova smyslu jako frajeřinu – jinak a líp.”

Sport a pohyb má vyšší smysl než jen dobrou kondičku
Při jeho sportovních aktivitách bylo nezbytné, aby si sám upravoval protézy, a tak se po škole rozhodl profesionálně věnovat navrhování a výrobě protéz. “Ve dvaceti jsem si koupil své první sportovní kolo a začal jsem trénovat a závodit, až jsem se dostal na mezinárodní úroveň a postupně na absolutní vrchol tohoto sportu,” podělil se o své důležité životní momenty Jiří Ježek, který si ale své úspěchy nenechával pro sebe a snažil se co nejvíce motivovat druhé, nejen k závodění, ale také k pohybu jako takovému a vůbec k překonávání sama sebe.

V roce 2014 musel s profesionální cyklistikou po vážném úrazu skončit, aktivní způsob života ale neopustil. Sportu se věnuje ve volném čase dál – láska k pohybu mu zůstala. “Fyzická aktivita a sport jsou dnes ve světě fenomén a získávají nový rozměr – nejen, že díky nim máme dobrou kondici, ale také kamarády a večer usínáme s tím, že ten den stál za to. Smysl sportu se skrývá v tom, že motivujete lidi, aby chtěli být zdravější a spokojenější, a proto spolupracuji se společnostmi, které chtějí rozpohybovat Čechy. Sport u nás má přitom velkou tradici, ať už se to týká vrcholového sportu nebo volnočasových aktivit. Proto je třeba na to navázat a vrátit Čechům radost z pohybu,” doplnil Jiří Ježek.

Právě na toto přání ve svých vystoupeních navázali i další odborníci konference, kteří mají stejný cíl: “Podle statistik se dvě třetiny Čechů nehýbou ani třikrát do měsíce, to je ve srovnání s Evropou velice málo. V Dánsku se například aktivně hýbou čtyři pětiny lidí. Pohyb je nejlepší prevence i lék, a proto je potřeba ho v České republice co nejvíce podporovat,” uvedla Dita Charanzová, poslankyně Evropského parlamentu.

K pohybu motivuje úspěch, zvyk i smysl
A jak tedy motivovat lidi k pohybu? Na toto téma se zaměřil sportovní psycholog Michal Vičar. “Dobrou zprávou je, že člověku je vrozeno, že se rád hýbe, že ho pohyb baví. Známe to z dětství, kdy jsme byli při pohybu skutečně šťastní. Když jsme do dané sportovní aktivity zcela ponořeni, jsme tady a teď, neřešíme věci kolem, jsme ve flow a prožíváme radost. Přirozenou lásku k pohybu v průběhu života ale často ztratíme vnějšími vlivy, kdy například trenéři nebo rodiče hledí jen na naše výkony. Abychom v člověku nezabili lásku k pohybu, je nezbytné nechat mu při něm zažít úspěch,” upozornil Michal Vičar s tím, že ale pro každého je úspěch něco jiného, a to je vhodné si definovat – například jednoduchým testem, kdy si zapíšete 10 důvodů, proč se danému sportu věnujete.

U mnoha lidí může být vhodnou motivací smysl – ať už pro soutěživost, pro zaujetí opačného pohlaví, či pro případ, kdy se pohyb stane vyšším smyslem našeho života. Zásadní je zjistit, co je pro nás hnacím motorem, a stanovit si měřitelný, konkrétní a hlavně realistický cíl, termín a jednotlivé detailní kroky, z nichž si postupně vybudujeme zvyky. Právě pravidelnost a zvyky nás totiž u sportu zpravidla udrží.

Pohyb je klíčem k evoluci i revoluci
Další z přednášejících, Lucie Dědičová, je instruktorka pilates a školitelka metody PortDeBras. Od vlastních zdravotních problémů a návštěv fyzioterapie se vydala cestou přes pilates reformer až k inteligentnímu tanci a funkčnímu tréninku. Ve své přednášce se nejvíc zaměřila právě na ukázku toho, jak funguje pilates reformer, který na nohy postavil ji (a to doslova), a nyní s ním sama ve své profesní praxi pracuje.

“Jeho síla je v tom, že vás naučí vnímat své tělo a zbaví vás bolestí, protože má rehabilitační rozměr. Sama jsem milovnicí přirozeného pohybu a věřím v rovnici: Silné tělo = svěží a pružná mysl, versus slabé tělo = smutná mysl. Právě proto se zabývám také tím, jaké účinky na zdraví mají klidnější formy cvičení označované jako Body&Mind,” doplnila Lucie Dědičová, která návštěvníkům konference zprostředkovala praktickou ukázku uvolnění a pozitivní energie pomocí příjemné relaxace.

Hurá, Sportmánie!
Pozitivní energii a nadšení pro sport chce teenagerům přinést nový projekt Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz Sportmánie. “Tento projekt je nadstavbou našeho úspěšného celorepublikového projektu Děti na startu a je určený dětem a mládeži od 10 do 15 let, které nechtějí pokračovat ve specializovaných sportech, ale touží se hýbat pro radost,” vysvětlila Jana Boučková s tím, že cílem projektu je také prevence neduhů, kterým by děti mohly propadnout, jako jsou alkohol, drogy nebo herní automaty.

“Chceme zabránit tomu, aby děti bezcílně posedávaly na lavičkách v parcích. Chceme jim představit různé sportovní aktivity, seznámit je s netradičními sporty i s využitím moderních technologií, které je budou motivovat k pohybu, ale také je vrátit k běžné komunikaci mezi sebou “naživo” – ne jen prostřednictvím mobilů a sociálních sítích.”

Moderní výživa: Mýty versus fakta
Ani výživě se nevyhýbají módní trendy! V 50. až 70. letech to byl rozpor mezi tuky a sacharidy, 80. až 90. považovala za špatné nasycené tuky a cholesterol a za dobré sacharidy a obiloviny. Dnes jsou dobré tuky a cholesterol, a sacharidy a obiloviny jsou ty špatné. A jak to bude za 10 let? “Na výživu se musíme dívat jako na celek. Nepřijímáme jednotlivé látky, ale jídlo jako komplex,” podotkl Miloslav Šindelář z Institutu moderní výživy, který se se svými kolegy snaží pomoct veřejnosti orientovat se v informačním chaosu ve výživě. Návštěvníky konference seznámil na nesčetném množství studií s nejnovějšími vědecky podloženými informacemi. A jaké je tedy východisko Miloslava Šindeláře z informačního výživového chaosu? Nepodléhejte prvnímu dojmu a obecným sdělením, nejprve se nad vším sami kriticky zamyslete a ověřujte si fakta. Zkrátka nepodléhejte hned razantním trendům.

Fitness jako součást zdravotně preventivní péče?
Je to realita, nebo utopie? A jak je české fitness prostředí připraveno na aktivní zapojení do zdravotně preventivní péče? Na to se zaměřili účastníci kulatého stolu Linda Nepožitková z Factory PRO, MUDr. Martin Matoulek z 1. LF UK a VFN Praha, Pavel Přeček z Daily Fitness, Jan Caha z Fitness Institutu a Martin Chlumský z České obce sokolské. “Česká populace stárne a naše snaha je dostat lidi co nejdříve mimo zdravotní prostředí – třeba do fitness, které je rozhodně zdravější. Cílem fitness by mělo být pomoct člověku a zlepšit mu prognózu tím, že mu zvýšíme zdatnost, zejména tu kardiovaskulární,” uvedl Martin Matoulek s tím, že nedostatek pohybu dnes zásadně ovlivňuje zdraví celé české populace.

Novinky ve fitness
Přivést k pohybu 60 000 neaktivních Evropanů ve věku 18-55 let do prosince 2020 v 8 zemích Evropy. To je cíl projektu Let´s #BEACTIVE, do kterého se mohou zapojit i česká fitness centra. “Každé fitness centrum je vítáno, aby se do projektu zapojilo a pomohlo nám splnit náš cíl,” uvedla Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, s tím, že systém opět vychází ze speciálně strukturovaných 6týdenních cvičebních intervencí, které pomohou motivovat účastníky k dlouhodobému zdravému životnímu stylu, a odborníci z fitness center mohou vybrat ty nejlepší cvičební programy, které budou cvičící bavit.

S vlastním příběhem plným inspirace na konferenci vystoupil Tomáš Krmíček z Nového fitness. Prošel si slavnou závodní kariérou (několikanásobný mistr republiky a mistr světa ve sportovním aerobiku), věnoval se trenérství, vzdělával fitness instruktory a trenéry a Čechům začal objevovat nové fitness přístroje. V současné době slaví úspěchy s metodou EMS (elektrická stimulace svalů). “Naše tělo pohyb potřebuje, jinak chátrá. Díky EMS natrénujete 95 % svalů, naučíte je pracovat a připravíte se na další sport. Je to navíc skvělé zdravotně kompenzační cvičení.”

Svět fitness center od návrhů až po realizaci představil Miroslav Jirčík z 3D Fitness, který také přidal řadu praktických příkladů, na nichž prezentoval, jak vzniká fitness centrum a jaké může mít možnosti – jak se dá využít jeho prostor díky zajímavým prvkům, a zaměřil se také na různá kreativní řešení a novinky. Stejně zajímavé byly i jeho rady ohledně vedení center.

Konkrétně na téma Pravidelný přísun klientů díky FB reklamě si připravil svou přednášku Matouš Hartman, zakladatel první česko-slovenské marketingové agentury pro fitness odvětví Online Sixpack. Podělil se o své zkušenosti, jak chytře a efektivně využívat facebookovou reklamu k získávání nových klientů pro fitness centra, gymy i osobní trenéry.

S naprosto praktickou přednáškou Poplatky za užití hudby ve fitness pak vystoupila Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, která upřesnila všechny novinky v navázané spolupráci s autorskými svazy, novou metodiku i sazebníky.

Fitness inspirace z Itálie
A kde se ještě více inspirovat? Třeba na jednom z nejznámějších světových fitness a sportovních veletrhů a kongresů Riminiwellness, který se koná 30. 5. až 2. 6. v italském Rimini. Na zájemce z řad fitness center, trenérů, ale také z řad široké veřejnosti čeká na 200 odborných konferencí a seminářů, 500 kurzů, 1500 hodin lekcí různých cvičebních stylů, setkání s odborníky, a především dny plné inspirace novými fitness trendy z celého světa.

Zdroj: www.komorafitness.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.