Unikátní cyklus staré hudby BACHA NA MOZARTA! ozdobí novodobé premiéry i světoznámé tituly – vstupenky také na Hithit!

Renomovaný evropský soubor Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka už osmým rokem realizuje velký abonentní cyklus staré hudby BACHA NA MOZARTA! Vstupenky na koncerty je mimo obvyklé předprodeje možné mimořádně získat také coby odměny pro přispěvatele na Hithit. Czech Ensemble Baroque se prostřednictvím sbírky na této oblíbené crowdfundingové platformě snaží shromáždit peníze na nahrání unikátního CD s dílem hudebního génia F. X. Richtera na originální barokní nástroje, které bude první svého druhu na světě! Každý, kdo chce pomoci objevit odkaz českého rodáka pro moderní svět, se dozví více na:

https://www.hithit.com/cs/project/6059/cd-f-x-richter-stylova-restaurace-ve-svetove-premiere?fbclid=IwAR1115ICr74iJqv5o1BPajQoXL_AQijbJYxF6jKx3VRPWfa9zdOObjDt4Yg

Cyklus BACHA NA MOZARTA! atraktivní, zábavnou formou na špičkové interpretační úrovni přibližuje hudbu klasiků 17. a 18. století dnešnímu divákovi. Každý koncert má svůj příběh. Vždy jsou osobně přítomni mistři Bach i Mozart, kteří pohotově glosují počiny svých kolegů komponistů a uvádějí je do historických kontextů. Na závěrečný koncert, Bachovy kantáty, zavítá také Anna Magdalena Bachová a povypráví o soužití s géniem. BACHA NA MOZARTA! tradičně konfrontuje nejznámější světová díla s díly neprávem zapomenutými v hudebních archívech. Pozoruhodná jsou také místa, kde se koncerty konají – Besední dům, kostel sv. Michala či katedrála sv. Petra a Pavla v Brně.

Zahajovací koncert 18. září nabídne Offertoria Pavla Josefa Vejvanovského. Hudební odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů 17. století byl znovuobjeven ve slavném kroměřížském hudebním archivu a ve spolupráci s muzikologem Tomášem Hanzlíkem odborně spartován. Mimořádnou událostí bude také koncert Musikalische exequien 16. října, na nějž Czech Ensemble Baroque přizval soubor Le nuove musiche. Chybět nebude oblíbený vánoční koncert, tentokrát zazní vánoční písně A. V. Michny zOtradovic a písně z českých a moravských barokních kancionálů. Závěrečný koncert 16. června, Kantáty J. S. Bacha, netradičně spojí kantátu duchovní a kantátu světskou. Návštěvníci se mohou těšit nejen na intenzivní hudební zážitky, ale také na několik besed s umělci. A na koncertech v brněnském Besedním domě je opět čeká welcome drink zdarma.

V 8. sezóně se navíc pouštíme do konfrontace skladatelů českých s jejich kolegy z celé Evropy – Evropská unie u hudebníků totiž funguje již po staletí. Národní styly, které byly do baroka poměrně vymezené a lokalizované, začínají najednou splývat a vytvoří jeden mohutný proud. Z českých autorů tedy uvedeme F. I. Tůmu, P. J. Vejvanovského a A. V. Michnu z Otradovic. Ze zahraničních autorů je to Ján Šimrák, Domenico Scarlatti, Giovanni Felice Sances a samozřejmě světové hvězdy Mozart, Bach, Schütz, Telemann,“ upřesňuje organizátorka cyklu Tereza Válková a dodává: „Zhuštěnou esencí celé sezóny bude únorový koncert Klingende Geographie. Suita z děl G. P. Telemanna totiž mapuje hudbu různých národů a kultur. Pro diváky chystáme i speciální překvapení – barokní módní přehlídku.“

Předprodej cenově zvýhodněných abonentek na všechny koncerty 8. ročníku cyklu BACHA NA MOZARTA! bude zahájen na Velikonočním koncertě Czech Ensemble Baroque 28. dubna v 19:30 a ve stejném čase také on-line na www.smsticket.cz. Abonentky na konkrétní místa lze zakoupit kromě Besedního domu nově také do kostela sv. Michala.

BACHA NA MOZARTA! 8. koncertní sezóna cyklu barokní a klasicistní hudby / CZECH ENSEMBLE BAROQUE & Roman Válek
18. 9. | 19:30 | Kostel sv. Michala Brno
P. J. VEJVANOVSKÝ, OFFERTORIA – Zahajovací koncert sezóny
PROGRAM: P. J. Vejvanovský: Offertoria

16. 10. | 19:30 | Kostel sv. Michala Brno
MUSIKALISCHE EXEQUIEN
PROGRAM: H. Schütz: Musikalische exequien, J. Šimrák: Jauchzet dem Herrn (česká premiéra)
SOLI: J. Mitrik – theorba, M. Čermák – varhany, P. Radostová, M. Ptáček a další

20. 11. | 19:30 | Katedrála sv. Petra a Pavla Brno
MOZART & MOZART
PROGRAM: W. A. Mozart: Requiem d moll, L. Mozart: symfonie
SOLI: M. Böhmová, M. Jägerová, J. Kubín, J. M. Procházka aj.

18. 12. | 19:30 | Besední dům Brno
SLAVÍČEK RÁJSKÝ
PROGRAM: A. V. Michna z Otradovic: Vánoční písně, písně z českých a moravských barokních kancionálů

Čt 27. 2. | 19:30 | Besední dům Brno
KLINGENDE GEOGRAPHIE
PROGRAM: G. P. Telemann: Klingende geographie, orchestrální suita in B

St 1. 4. | 19:30 | Kostel sv. Michala Brno
STABAT MATER
PROGRAM: G. F. Sances, A. Scarlatti, I. Tůma: Stabat Mater
SOLO: V. Pelka

Čt 14. 5. | 19:30 | Besední dům Brno
VOKÁLNÍ KONCERT
PROGRAM renesanční a barokní tvorba inspirací soudobým skladatelům

Út 16. 6. | 19:30 | Besední dům Brno
BACH: KANTÁTY
PROGRAM J. S. Bach: Kantáta BWV 140 a BWV 214
SOLI L. Haugk – barokní hoboj, R. Kružíková, M. Böhmová, R. Hoza a další

Zdroj: www.bachanamozarta.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.