Test fotoaparátů: Dražší mobily v mnoha případech fotí lépe než levné kompakty!

Nezávislý spotřebitelský časopis dTest porovnal kvalitu fotografií pořízených pokročilým fotoaparátem, různými druhy kompaktů a dražšími mobilními telefony. Výsledky testování ukázaly, že fotografie z mobilů svou kvalitou mnohdy předčí snímky z levných kompaktů, ale také, že drahý mobil s extrémně vysokým rozlišením nemusí být vždy zárukou dobré fotografie.

Fotoaparát nebo fotomobil?
Podle údajů agentury GfK poklesl celkový objem prodeje digitálních fotoaparátů v loňském roce meziročně o 14 %. Naposledy přitom rostl v roce 2011. Od té doby skončily fotoaparáty každý rok se ztrátou za narůstající konkurence v podobě chytrých telefonů. Přesto jsou některé typy fotoaparátů i dnes na vzestupu. Jsou to především bezzrcadlovky. Těch se za rok 2018 prodalo o 25 % více a spotřebitelé za ně zaplatili v průměru 23 600 Kč.

Odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest proto otestovali 29 fotoaparátů s cenou do 20 000 Kč a pět prémiových smartphonů. „Při testování jsme se snažili vytvořit zkušební podmínky s širokou škálou simulací, které velmi dobře odkryjí, jaký přístroj fotí lépe a jaký hůře. Zkoušeli jsme, jak si poradí se slabým světlem, barevností obličejů a různých předmětů, ostrostí, geometrickými vzory i s barevnými bodovými světly v pozadí,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

První zjištění nebylo při stálém zdokonalování fototelefonů až tak překvapující. Nejeden chytrý telefon vyšší třídy dnes fotí lépe než kompakty s nižší cenou. Je ale nutné počítat s tím, že cena špičkových smartphonů se pohybuje na úrovni poloprofesionálních fotoaparátů. Záruku dobré kvality za přijatelnou cenu poskytují starší modely iPhonu a Samsungu řady Galaxy S. Testovaný Apple iPhone XS měl při zkoumání kvality fotografií problémy se silnými nežádoucími odlesky, a to prakticky ze všech úhlů. Samsung Galaxy S9+ si poradil lépe s odlesky i s horšími světelnými podmínkami. Slabý byl ale při rozpoznávání obličejů.

Vysoký počet megapixelů nezaručuje kvalitní fotografii
Nejhorší hodnocení mezi pěti testovanými špičkovými mobily si odnesl telefon Huawei Mate 20 Pro. Při focení portrétů za umělého osvětlení sice zvítězil nad testovanými telefony značky Apple a Samsung. Ke dnu ho ale poslalo silné geometrické zkreslování fotek v širokoúhlém záběru. „Výhrady odborníci měli i k rozlišení fotoaparátu. Výrobce láká na 40 Mpx. Tato hodnota ale platí jen v některých režimech. V portrétním a nočním režimu mobil automaticky sníží rozlišení na 10 Mpx,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.

Dobrá úroveň automatického režimu
Ke cti testovaných pokročilých fotoaparátů do 20 000 Kč je třeba říct, že dobrou známku získala v automatickém režimu většina z testovaných přístrojů. Jen čtyři modely obdržely od dTestu uspokojivé hodnocení. Slabou stránkou přístrojů Canon PowerShot SX70HS a zrcadlovky Nikon s objektivem AF-S DX Nikkor 18-105 mm bylo zejména geometrické zkreslování obrazu, které se nejvýrazněji projevilo při širokém nastavení objektivu. Ještě se prohloubilo při focení v bezztrátovém formátu RAW. Kromě toho měly tyto dva fotoaparáty potíže s detekcí obličejů v případě, že bylo na scéně více tváří.

U kompaktů je automatický režim často jediným, který přístroj nabízí. „Pokud některý z testovaných kompaktů disponoval i manuálním nastavením, odborníci ho také prověřili. Do hodnocení ale manuální režim kompaktů zahrnut nebyl,“ podotýká Hana Hoffmannová. Nejlépe se při testování osvědčil Canon PowerShot SX730 HS. Přestože při některých zkušebních snímcích vykazoval o trochu více šumu, předvedl ve všech zkouškách dobrý výkon. Průměrnou známku získal pouze za funkci blesku.

Manuální práce téměř bez výhrad
Manuální režim odborníci testovali pouze u pokročilých fotoaparátů, které měly alespoň jednopalcový snímač, nabízely manuální ostření, záznam ve formátu RAW a focení v citlivosti ISO 12 800. Nejlepším výkonem se v této kategorii při ručním nastavení pochlubil pokročilý kompakt Fujifilm XF10. Za zmínku stojí ale i přístroj Nikon D3500. Dostatečnou známku si pak odnesl fotoaparát Canon PowerShot SX70 HS. „Nejen že kvalita snímků pořízená tímto fotoaparátem nebyla nijak oslnivá, ale fotografie z něj byly bledé, rozmazané a měly i špatnou texturu,“ vysvětluje na závěr Hana Hoffmannová.

Více informací o kvalitě současných fotoaparátů najdete na webu: www.dtest.cz/fotoaparaty.

Foto: Nikon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.