Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Poslední natáčecí den česko-slovenského filmu Kryštof Zdeňka Jiráského bude v noci z 1. na 2. června v Úterý u Plzně, do kin bude uveden příští podzim

Celovečerní hraný film o víře, naději a oběti Kryštof podle scénáře Kristiána Sudy začal natáčet režisér Zdeněk Jiráský na podzim loňského roku. Drama, které nás zavede do nelehkých 50. let minulého století, se natáčelo u nás i na Slovensku. Hlavní roli Kryštofa ztvárnil Mikuláš Bukovjan, jeho otce Stanislav Majer a osudovou ženu Alexandra Borbély.

Poslední natáčecí den filmu patří k těm produkčně i realizačně nejsložitějším. Bude probíhat v noci a na řadu přijdou i náročné akrobatické kousky.

Kryštof bude vyprávět příběh sotva dospělého muže, který žije jako čerstvý postulant před sliby v komunitě mnichů. Sdílí s bratry nejen jejich svět kontemplace, ale jako článek dlouhého řetězu také převádí pronásledované komunistickým režimem přes hranice do Německa. Při jednom nočním návratu je svědkem nemilosrdného zásahu proti skupince studentů, kteří utíkají z blízké vesnice, kde byli na povinné brigádě.

A nejen to: té noci je v akci K (duben 1950) likvidováno i společenství mnichů a navracející se Kryštof je svědkem jejich transportu, aniž by mohl druhům pomoci. Místo, do něhož vkládal své naděje i víru, je zničené. Kryštof chtěl utéct před světem do kláštera, ale nyní musí utíkat, aby si zachránil holý život. Pochopil, že je to jeho poslední šance k vzpouře proti brutální politické moci a záchraně milovaného člověka.

Režisér Zdeněk Jiráský film Kryštof popisuje: „Velmi důležitou roli pro film bude mít zobrazení jarní šumavské krajiny. Formální vizualizace přírodních motivů počítá s výrazným zachycením živlů(poryvy větru v lese, síla tekoucí vody v řece, očistný rozměr deště apod…). V pravdivé architektuře, rekvizitách a kostýmech chci co nejvěrněji přiblížit realitu roku 1950, dubnové Akce K i všeobecnou náladu doby. Scénář poskytuje bohatý dramatický prostor jak pro vnitřní psychologii, tak pro dynamické sekvence, v nichž dramatický čas plyne rychleji než kalendářní. V povýšení dramatu jednotlivce v běhu dějin na univerzálně srozumitelný, nadčasový film. V tom je potenciál Kryštofova příběhu, který může dosáhnout emocí velkého dramatu.“

Kryštof – základní informace
Distribuční premiéra: podzim 2020
Producent: Marian Urban – ALEF FILM & MEDIA, SK;Olga Raitoralová – Fulfilm, CZ
Rozpočet: 57,5 mil. Kč
Počet natáčecích dnů: 44
Námět a scénář: Kristián Suda
Spolupráce na dialozích: Dušan Dušek
Režie: Zdeněk Jiráský
Dramaturg: Marian Urban, Martina Kinská, Zuzana Gindl-Tatárová
Kamera: Michal Černý
Architekt: Milan Býček
Vedoucí výpravy: Viera Dandová
Kostýmy: Katarína Štrbová-Bieliková
Umělecký maskér: Martin Blizniak, Juraj Steiner
Zvuk: Michal Džadoň
PR & tiskový servis: Johana Turner, TURNER PR

Hrají:
Kryštof – Mikuláš Bukovjan, Cyril – David Uzsák, Johana – Alexandra Borbély, Jochen – Luboš Veselý, Kryštofův otec – Stanislav Majer, Kamila – Eva Josefíková, Vlastička – Éva Bándor, převor František – Peter Šimun, Knittl – Marián Mitaš, Šimon – Marek Pospíchal, Petr – Marek Geišberg, Michal – David Punčochář, Josef – Vladimír Hauser, Hajný – Ondřej Malý, kněz – Luboš Kostelný, hajná – Lucie Žáčková, opilec – Jiří Černý, mnich – Ondrej Hraška, kněz – Petr Stach, stařec – Daniel Kroupa

Tento film byl realizován s podporou Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry SR. Scénář Kryštof byl oceněn ve scenáristické soutěži FILMOVÉ NADACE.

Foto: Kryštof

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *