Harfistka Jana Boušková se v červnu představí i českému publiku

Jana Boušková, vynikající harfistka, se v červnu představí hned na dvou domácích festivalech. Pro své české diváky tak opět připravila možnost výjimečného zážitku, více totiž koncertuje v zahraničí.

10. června 2019 přednese v rámci festivalu Contentus Moraviae na zámku v Miloticích spolu s hornistou Martinem Novákem a kladívkovou klavíristkou Barbarou Maria Willi, která je s festivalem spjata téměř od počátku, díla Josepha Haydna, Nikolase von Kruffta a Jana Ladislava Dusíka. Titul již 24. ročníku fesivalu je Koncert národů, titul jejich společného koncertu pak Salonní kultura ve službách diplomacie. Odkazuje tak na Vídeňský kongres, dojednávající podmínky soužití v Evropě po Napoleonských válkách. Zapůsobí i dnes alespoň na chvíli kouzlo hudby a kouzlo tehdy oblíbených nástrojů (horna, kladívkový klavír a harfa) diplomaticky i na nás a naše současné spory?

Den poté, 11. června 2019, vystoupí spolu s jihokorejskou houslistkou Sooji Kim v rámci festivalu Ludwiga van Beethovena v kostele Nanebevzetí Panny Marie Mostě. Na programu budou díla Wolfganga Amadea Mozarta, Louise Spohra, vrcholným zážitkem pak bude Americká suita Antonína Dvořáka a světoznámá Vltava Bedřicha Smetany v aranžích pro harfu, jichž je umělkyně autorkou. „Americkou suitu a Vltavu jsem hrála na svém sólovém turné po Japonsku letos v dubnu a setkaly se s mimořádným úspěchem a ohlasem u jinak méně emotivního japonského publika. Doufám, že i domácí obecenstvo ocení krásu těchto nesmrtelných děl českých velikánů“, dodala ke koncertu Boušková.

Jana Boušková je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susan McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která v USA vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Vystupuje pravidelně sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Je sóloharfistkou České filharmonie, profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu, porotkyní prestižních harfových soutěží, od září loňského roku je jmenována profesorkou na Royal College of Music v Londýně.

V květnu absolvovala s Českou filharmonií turné po Číně, v červnu ji mimo jiné čeká sólový koncert s Arménskou národní filharmonií. Ve USA bude též porotkyní nejvýznamnější harfové soutěže International Harp Competition, kterou sama jako jediná česká harfistka v historii vyhrála.

Jana Boušková je zastupována uměleckou agenturou ŠPORCL ARTS Agency, jejímž ředitelem a jednatelem je houslový virtuóz Pavel Šporcl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.