Nafigate Cosmetics vyvinula opalovací krém s přírodní UV ochranou, která nezatěžuje životní prostředí!

Česká firma Nafigate Cosmetics spolu s vědci z Nafigate Corporation vyvinula opalovací krém, který k ochraně před UV zářením využívá přírodní polymer. V oceánech každý rok skočí až 14 000 tun opalovacích emulzí, které se smyjí z pokožky. Většinou jde přitom o krémy s chemickými filtry, které následně škodí mořskému ekosystému. Rozšíření využití přírodní UV ochrany by mohlo tento problém vyřešit.

Kosmetická firma Nafigate Cosmetics tento týden představila opalovací krém, ve kterém roli UV filtru plní přírodní polymer P3HB. Chce tak řešit problém chemie, která se uvolňuje z běžných opalovacích krémů. „Do moře se ročně dostane asi 14 000 tun opalovacích krémů, většina z nich přitom využívá chemické UV filtry, které škodí mořským živočichům i rostlinám. S vědci z Nafigate Corporation a VUT jsme tedy řešili otázku, zda existuje nějaký přírodní materiál, který by ochránil pokožku před UV zářením stejně účinně jako běžné filtry,“ říká Ondřej Mynář, ředitel Nafigate Cosmetics.

Ukázalo se, že vhodné vlastnosti má přírodní polymer P3HB, který firma využila už loni jako ekologickou náhradu mikroplastů v peelingu. „Zjistili jsme, že přírodní polymer P3HB chrání pokožku před UVA i UVB paprsky, a navíc účinkuje hned po aplikaci. Je přitom takzvaně biokompatibilní, takže neškodí člověku ani přírodě,“ popisuje vlastnosti látky Ondřej Mynář. Opalovací krémy s chemickými UV filtry naopak podle výzkumů škodí lidem i zvířatům. Často využívaný syntetický filtr oxybenzon může u člověka vyvolat alergickou reakci a hormonální změny, u zvířat dokonce změnu pohlaví nebo genetické mutace. Havaj a Palau jsou první státy, které používání chemických opalovacích přípravků zakázaly, především kvůli ochraně korálových útesů.

Opalovací krém s přírodní UV ochranou je zatím možné koupit online v e-shopech Nafigate Cosmetics a Lékarna.cz. „Jsme rádi, že můžeme na český trh uvést novinku z laboratoře českých vědců a české kosmetické firmy. Právě teď je doba, kdy lidé začínají nakupovat opalovací krémy a my jim chceme nabídnout i ekologickou variantu. Nejde přitom jen o koupání v moři, přírodní filtr je šetrnější i k životu v českých rybnících. Smysl dává také používání tohoto opalovacího krému ve městě, protože chemické látky se do přírody dostávají i v odpadních vodách,“ říká Karel Klodner, ředitel e-shopu Lékarna.cz. Na výrobě krému se kromě Nafigate Cosmetics, Nafigate Corporation a VUT podílela ještě společnost Chemservis.

 Zdroj: Nafigate Cosmetics

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *