Simona Krainová se stala patronkou projektu Kufřík vzpomínek na podporu komunikace mezi rodiči a dětmi!

Vzpomínky a povídání si o nich jsou nejen důležitou součástí života, ale také pomáhají upevnit vztahy v rodinách. Nadační fond La Vida Loca zaštiťující projekt Život v kufříku pro opuštěné novorozence, přichází s novým Kufříkem vzpomínek, jehož kmotrou se na slavnostním křtu 26. 6. 2019 stala topmodelka Simona Krainová.

Minulost a vzpomínky hrají důležitou roli při budování dětské osobnosti. Uvědomění si vlastního místa ve společnosti napomáhá zdravému rozvoji psychiky. Kufřík vzpomínek je novým, ale již osvědčeným prostředkem, jak dětem připomenout jejich minulost a zázemí. „Pro utváření osobnosti je důležité znát co nejvíce informací o své minulosti. Pokud si chci odpovědět na otázku, kdo jsem a kam jdu, musím také vědět, odkud vycházím. Jednou z našich primárních potřeb je potřeba lásky a sounáležitosti. Díky lásce svých blízkých tak dítě v budoucnu může snadněji najít správný směr (a nezabloudit k návykovým látkám, depresím, poruchám příjmu potravy, sebepoškozování, kriminalitě…). Kufřík může být hmatatelným důkazem lásky a prožití krásných zážitků. Třeba jej dítě otevře v dospívání nebo v dospělosti se svými vlastními dětmi a vzpomene si, co vše zažilo a že bylo milováno. Kufřík vzpomínek je ideálním pomocníkem k otevření komunikace o zážitcích, vzpomínkách a společném trávení času.“ říká dětská psycholožka Mgr. Lucie Miškóciová.

Jak Kufřík funguje? „Děti si často a rády schovávají různé památky na své zážitky. Může se jednat o povedený obrázek nebo mušli od moře, všechny drobnosti mají pro děti velký význam. Díky nim dítě ví, že zažilo něco se svými blízkými, uvědomuje si samo sebe a své okolí. Kufřík je tu právě pro shromažďování takových dětských pokladů. I proto je mottem Kufříku „Jsem jen tvůj“, protože vzpomínky vám už nikdo nevezme,“ vysvětluje Iva Říhová, jedna ze zakladatelek Nadačního fondu La Vida Loca. Kufřík ale znamená mnohem více. „Jako matka sama vidím, kolik drobností děti nosí domů s cílem si je navždy uchovat. Kufřík nám v tomto slouží jako taková truhla pokladů, kterou společně o víkendech otvíráme a povídáme si o všem, co do něj za ten týden děti vložily. Toto povídání je tím nejkrásnějším momentem pro nás pro všechny, kdy společně vzpomínáme a vyprávíme si. Věřím, že i ostatním rodičům může kufřík pomoci právě v podpoře komunikace v rodině,” dodává spoluzakladatelka fondu Martina Wojtylová Opava.

Kufřík vzpomínek má ještě jedno poslání. Výtěžek z prodeje Kufříku vzpomínek putuje na financování projektu Život v kufříku, který pomáhá opuštěným novorozencům u nás v České republice. Ti na cestu z porodnic do náhradních rodin či ústavní péče dostávají podobný, větší kufřík, ve kterém mají od zdravotních sester zapsané informace o jejich narození, své první fotografie, otisky dlaní a chodidel nebo hračky či oblečky ručně vyrobené seniory z celé republiky. Projekt Život v kufříku funguje od roku 2015 již ve 42 porodnicích, a do této doby je závislý pouze na příspěvcích od přímých dárců.

Kufřík vzpomínek je možné zakoupit od 27. června 2019 exkluzivně v prodejně Hamley’s v ulici Na Příkopě 14 v Praze za 500 Kč a na festivalu Colours of Ostrava 17.-20. července 2019.

Foto: Kufřík vzpomínek La Vida Loca

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.