Odborník radí: Jak dodržovat pitný režim vašeho děťátka (nejen) během léta?

Léto je období plné pohody a zážitků, na které pak vzpomínáme celý rok. Taky už se těšíte, až vyrazíte s vašimi nejbližšími na výlet po okolí nebo za hranice? Toto bezstarostné období s sebou přináší ale také určitá úskalí – a těmi jsou například velká horka, kdy je potřeba dávat pozor, aby se děťátko nepřehřálo a co je nejdůležitější, v tomto období, je více než kdy jindy potřeba dodržovat pitný režim. Máme několik tipů, které vám pomohou najít tu správnou míru, protože ani v tomto případě neplatí, že „čím víc tím líp“.

Vodní živel
Věděli jste, že zatímco dospělí člověk je utvářen přibližně z 50 % vodou, u dětí je tento poměr vyšší? U novorozence se jedná o téměř 80 % (!) a u starších dětí o 60 – 70 %. Dostatečný příjem tekutin je potřebný pro správnou látkovou výměnu, pro dobrou funkci ledvin, odplavování toxinů a má mnoho dalších benefitů. Naopak pokud je tekutin nedostatek, může být děťátko unavené, hůře se koncentruje a může mít bolest hlavy, zácpu, či další nepříjemnosti.

Pitný režim těch nejmenších
Zdravé miminko nepotřebuje dodatečný příjem tekutin, protože se napije prostřednictvím mateřského, případně náhradního mléka. Pokud má ale horečku, průjem nebo jsou velká vedra, je potřeba ho častěji kojit. Lidské tělo je na tento případ dokonale uzpůsobeno, a pokud v určitém období častěji kojíte, změní se také složení mateřského mléka, aby dostalo děťátko tu nejoptimálnější dávku živin. Kojené děťátko do šesti měsíců, by mělo vypít 150 ml tekutin na kg hmotnosti. Jestli děťátko dostatečně pije, můžete poznat také podle spotřeby 6 – 8 plen za den.

Když už přikrmujete
Od 7. měsíce, je možné zavádět takzvané příkrmy, což jsou například zeleninové polévky nebo přesnídávky. I v tomto případě platí, že je to individuální – někdo začíná s příkrmy až po 10. měsíci, a u nekojených dětí, se s příkrmy začíná zase naopak o něco dříve. Jakmile začnete přikrmovat, je potřeba dodat děťátku tekutiny zvlášť. Proto mu začněte nabízet nejlépe kojeneckou vodu, a v menším množství jsou vhodné také ovocné a zeleninové šťávy. Rozhodně nepodávejte bublinkovou vodu, která může být pro dítě dokonce nebezpečná. Není vhodný ani příliš studený či teplý nápoj – přiměřená teplota je cca 20-25 °C. Až do roku věku děťátka by přitom měla být podstatná část denní dávky tekutin kryta kojeneckým nebo mateřským mlékem.

Co když nechce pít?
V případě pitného režimu je potřeba přihlížet k dalším faktorům, jako je zdraví dítěte, jeho fyzická aktivita, a svou roli hraje také počasí, kdy v horkých letních dnech je potřeba dbát na vyšší příjem tekutin. Příjem tekutin by měl být rozdělený rovnoměrně do menších dávek během celého dne. Zdá se vám děťátko bledé, unavené a podrážděné, či plačtivé? Příčinou těchto obtíží může být i lehká dehydratace. Signálem může být také tmavá barva moči, která je známkou nedostatečného zásobení organismu tekutinami (některé doplňky výživy mohou také moč zbarvit tmavě). Pokud dítě málo pije, není dobré ho do pití nutit, ale můžete mu podávat více tekutin v potravinách – třeba v podobě polévek, ovoce nebo zeleniny. Pokud odmítá vodu nebo neslazené čaje, je možné vyzkoušet ředěné ovocné šťávy nebo mírně oslazený čaj a pak postupně snižovat množství cukru v nápoji. Tyto tekutiny mu podejte i tehdy, když se zrovna nají. Pokud mělo něco suššího, padne mu to vhod a samo se rádo napije.

TIP:
Pokud děťátko nechce pít, zkuste mu připravit na pití pěknou láhev nebo hrneček. Když si je dítě oblíbí, spíše ho napadne se z ní napít. Nový hrneček NUK Magic Cup navíc pomůže dětem pít jako dospělí – a to díky 360° pitnému okraji, pomocí kterého mohou pít ze všech stran. Nemusíte se bát, že proteče – silikonový disk totiž utěsňuje nástavec zevnitř. Na cestách hrneček zůstane čistý a nepoškozený díky dalšímu ochrannému víčku. Tento kouzelný hrneček navíc dokáže růst společně s dítětem, a to díky nástavcům, které jsou navrženy tak, aby vyhovovaly jednotlivým učícím fázím a bylo snadné ho se zvyšujícími se schopnostmi děťátka vyměnit.

Nezapomínejte na sebe
Dehydratace děťátka může být způsobena příliš teplým oblečením v horkých dnech nebo krmením příliš koncentrovanou výživou. Pokud kojíte, je i na vás, abyste dokázala poskytnout miminku dostatečný přísun tekutin. Proto musíte pít jejich dostatečné množství, abyste mohla pokrýt i pitný režim děťátka. Také v tomto případ platí, že nejlepší je pitná voda. Další alternativou jsou bylinné čaje, či ředěné ovocné šťávy. Je lepší se vyhnout bublinkovým nápojům, a měla byste omezit také kávu. Není dobré pít jednorázově, ale spíše konzumovat vodu po menších částkách, aby tělo mělo pravidelný přísun tekutin.

Dali jsme vám pár tipů, jak udržovat pitný režim děťátka nejen během horkých letních dnů. Každé děťátko je ale individuální, a je potřeba brát ohledy na jeho unikátní potřeby. A objevovat to, co je jen vaše také stojí za to J

Foto: Nuk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.