Nový průzkum: Jak jsou na tom Češi vs. alergie po pěti letech?

Lékárna.cz se ptala svých zákazníků, jak jsou na tom s alergiemi. Poprvé v roce 2015 a nyní letos na jaře. Zjistila, že Češi začali víc chodit k lékařům (před sezónou navštíví lékaře 29 % pacientů, o 7 % víc než v roce 2015) a alergie častěji potlačují léky, než jen přečkávají s kapkami do nosu. Stále ale každý 13. Čech s projevy alergie nikdy u lékaře nebyl.  Dále 56 % alergiků alergii potlačí léky v množství podle akutní potřeby, 44 % alergiků alergii přečká jen s minimem přípravků. Přitom ještě před 4 roky se většina alergiků snažila alergii přečkat a dávala přednost minimálnímu množství užívaných přípravků (58 %).

Co ještě z průzkumu vyplývá:
Léčení na vlastní pěst: O 4 % víc alergiků nikdy u lékaře nebylo (aktuálně 14 %) a o 7 % méně alergiků řeší alergii po svém.
Jak bojujeme s alergií: Každý 2. alergik tlumí alergii léky a navíc i očními kapkami, nosním sprejem nebo kožní mastí. Už každý 3. Čech sáhne po antihistaminikách (o 11 % víc než v roce 2015), jen každý 5. spoléhá na kapky do očí, sprej do nosu nebo kožní mast (o 8 % méně).

Když alergik k lékaři zajde, tak pro:
předpis potřebného léku (44 %, tj. o 6 % alergiků více)
pro ujištění, že se alergie nezměnila, nezhoršila (stále stejné procento alergiků, cca 30 %)
očekávají nějakou novinku v léčbě (o 2 % pacientů víc, aktuálně 15 %)
11 % alergiků si vyžádá spirometrické vyšetření (o 2 % méně).

Alergikovy trampoty:
Jak zasahuje alergie do života? Přibývá lidí, kterým komplikuje hlavně koníčky a sportovní aktivity (o 10 % víc alergiků tato omezení uvádí na prvním místě). Znatelně více alergikům (o 7 %) vadí i její vnější projevy jako vyrážka a kýchání a mnohem víc i to, že jim kvůli alergii klesá pracovní výkon (o 13 % víc). Peníze vydávané na léky, léčitele a návštěvy lékaře ztrácejí na důležitosti. A hlavní změna: téměř každý druhý alergik si začal uvědomovat, že kvůli alergii klesá jeho výkon v práci.

Přibylo Čechů, kteří v léčbě sází na jistotu:
68 % Čechů dává přednost vyzkoušeným přípravkům, každý 3. hledá něco nového. Ubývá těch, kdo spoléhají na bylinky a homeopatii, sáhne po nich jen každý 5. Čech.

Které alergeny jsou největším ničitelem zdraví Čechů?
1. místo pyl
2. místo potraviny
3. místo prach
4. místo nebo-li bramborovou medaili získávají roztoči, které od roku 2015 předběhla alergie na potraviny

Oběti alergiků:
Alergici setrvale mění své domácnosti: pořizují stíratelné povrchy, pylové lapače a čističky vzduchu, mění peří v přikrývkách za dutá vlákna, kupují šetrnější úklidové prostředky a často uklízejí, vybírají jen vhodné domácí mazlíčky případně nemají žádné, mění svůj životní styl a vyhýbají se kuřákům.

Léky na alergie jsou dnes volně prodejné a zákazníci po nich v období alergií často sáhnou jako po nejrychlejším řešení pro potlačení příznaků. Zvýšenému zájmu nahrává i změna úhrad léků, kdy se spoustě pacientů nevyplatí jít ke svému alergologovi a spíše si v akutních případech lék pořídí za svoje vlastní peníze. Na Lékárna.cz ale dlouhodobě registrujeme i zájem zákazníků nakupovat například krémy a gely zmírňující alergické projevy anebo silnější ochranu vůči slunečním alergiím v podobě kvalitnějších opalovacích prostředků, rostou i prodeje v kategorii bezlepkových potravin.

Na Lékárna.cz jdou zákazníci najisto po určitých přípravcích, frekvence dotazů na lékárníky je jen občasná a týká se hlavně situací, kdy podle jejich názoru užívané přípravky nefungují, případně kombinací různých možností. Nejčastěji se ptají na dlouho trvající kašel, kdy jim nezabírají klasické léky na kašel a chtějí vyzkoušet antialergické léky volně prodejné. Poradíme s výběrem a posíláme je k lékaři. Konzultujeme i projevy některých antialergik u citlivějších jedinců.

Průzkumů názorů na téma Alergie v roce 2015 a stejného v roce 2019 se zúčastnilo více než 1000 zákazníků Lékárna.cz, kteří jsou sami alergici nebo mají někoho s alergií v rodině. Infografiku najdete zde.

Zdroj: Lekarna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.