Boj a tanec jdou spolu ruku v ruce. Přesvědčte se 13. července na zámku Žďár nad Sázavou!

Haka – maorský hromadný tanec bojovníků před bitvou. Gatka – indické tajné bojové umění sikhské sekty. Waikhru – taneční rituál zápasníků thajského boxu jako prokázání úcty a poděkování. Boj a tanec toho mají společného víc, než se na první pohled může zdát. Mezi mladými tanečníky se v této souvislosti nejčastěji zmiňuje „battle“, v kterém se mísí hip hop, dance a streetdance. Představíme-li si ještě větší modernu, vznikne nám „open styles battle“, v němž je vítaný jakýkoliv taneční styl. A právě takovou atmosféru můžete začít v sobotu 13. července na zámku Žďár nad Sázavou, pod záštitou kulturní události KoresponDance.

Tanec bez pravidel
Že si pod názvem battle stále nedokážete představit ucelené taneční vystoupení? Battle má základy ve street dance, který se vyznačuje především originalitou a improvizací. Neexistují žádná pravidla ani předepsané prvky, tanečníci se pohybují na základě hudby a atmosféry. Úkolem tanečního souboje je nejen vyburcovat soupeře, ale rovněž pobavit diváky. „Publikum rozhodně nesmí chybět. Dodává celému battlu tu správnou atmosféru a podporu tanečníkům,“ vyjadřuje se milovník tance a ilustrátor Kristián Mensa alias Mr. Kriss. Taneční událost KoreponDance je jednou z mála akcí v České republice, na které se open styles battle uskuteční. „Chceme dát možnost úplně všem, aby mohli přijet, zatancovat si, ukázat svůj talent a zabojovat s trémou,“ říká Kristián.

Battle
taneční souboj mezi dvěma jedinci či skupinami, jejichž cílem je pomocí kreativních tanečních prvků zvítězit nad soupeřem
• většinou se dělí na 3-4 kola, přičemž jedno kolo trvá maximálně 2 minuty
• vystoupení doprovází hip-hopová a funky hudba, kterou vhodně mixuje DJ

Výzva k tanečnímu souboji
Na žďárském zámku na vás bude čekat zmiňovaný Kristián Mensa, který se na organizaci tanečního festivalu podílí. „Možnost si zatančit budou mít úplně všichni – nezáleží na pohlaví, věku ani zkušenostech. Jakýkoliv taneční styl je vítaný. V jednom battlu může být osoba, která tancuje breakdance a proti němu někdo, kdo se věnuje baletu. DJ Wee bude mít možnost zahrát jakoukoliv hudbu a doplní tak celkovou atmosféru,“ těší se Kristián. Vítěz tohoto tanečního souboje získá cestu do Londýna a možnost zúčastnit se experimentálního battlu Open Your Mind. „Přijďte si vybojovat místo v TOP 16, je to skvělá výhra! Já na KoresponDance dorazím už podruhé, tentokrát s celou rodinou a moc se těšíme,“ povzbuzuje tanečníky Mr. Kriss. Ať už plánujete dorazit jako soutěžící, nebo divák, rozhodně si festival KoresponDance – přehlídku současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu, nenechte ujít.

Co bude na festivalu k vidění
Festival KoresponDance je událost pro celou rodinu, a to také díky bohatému doprovodnému programu. I letos na návštěvníky čekají četné workshopy pod vedením českých i zahraničních umělců, ke zhlédnutí bude třeba také vystoupení dětí z Tvořivého tábora. Otevřená bude i interaktivní výstava a expozice žďárského zámku. Sedmý roční festivalu přináší i jednu novinku – Experimentální battle pod záštitou Kristána Mensy. Do toho se mohou zájemci hlásit už nyní. O hudbu se postará DJ Wee a do poroty zasedne Marie Kinsky, contemporary tanečnice Anna Holmström ze Švédska, hip-hop tanečník Jerson z Francie a člen skupiny Cie Alexandra N’Possee Abdennour Belalit. 

Foto: Kristián Mensa pro Korespondance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.