Nový klip Tomáše Kluse k singlu Chátrám ukazuje život v Domě, kde spolu sousedé zapomněli mluvit!

Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby Chátrám, kterou v červenci vydává společně s výpravným videoklipem. Text písně vypráví o  pomyslném Domě, jehož obyvatelé spolu stále častěji zapomínají mluvit, a který chátrá. Klip, v němž se objeví některé významné momenty z novodobé české historie, vznikl tvůrčí spoluprací režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a zpěváka Tomáše Kluse s produkční podporou filmové a televizní společnosti Total Help Art. Natáčelo se v prostředí historické budovy karlínské Invalidovny a u hory Říp.

„Píseň Chátrám vznikla pod dojmem z demonstrací, kterých jsem se účastnil, a ze kterých mám dobrý pocit především z toho důvodu, jací lidé se na nich potkávají. Sousedské vztahy v tom našem Domě nejsou tak zlé, jak se může zdát na internetu a v internetových diskusích. Spousta lidí je ohleduplných a zajímá se o dění na domovních schůzích, které jsou teď svolávány masově. Když jsem z jedné takové dorazil do našeho domova, tak jsem si sednul ve zkušebně a píseň napsal. Myslím si, že je opravdu potřeba, abychom se o náš Dům začali starat nejenom tím, že budeme opravovat opadané omítky, ale především bychom si měli ujasnit, jak má Dům vypadat a co má lidem, co okolo něj chodí, říct. A otevřít dialog ve všech jeho patrech. Zdá se mi, že jsme jako Češi trošku zapomněli na svoji úlohu, kterou jako Česká republika a jako srdce Evropy máme,“ popisuje Tomáš Klus svou inspiraci při psaní skladby.

Temná zákoutí a rozlehlé chodby kulturní památky Invalidovna, která se nachází v Praze-Karlíně, upoutaly v minulosti už řadu filmařů a svou roli sehrály také v novém klipu Tomáše Kluse. Staly se místem, které ztvárnilo symbolický Dům, o němž text skladby hovoří. Za každým rohem se tak v náznaku odehrává nějaký významný moment z novodobé české historie. „Chtěl jsem, aby se obraz Domu, o kterém se v textu mluví, objevil i v klipu, ale když s někým spolupracuji, snažím se, aby měl co nejvíc volnou ruku. Strašně se mi líbí, že spousta drobných detailů vznikla přímo během natáčení, a že nejsou na první zhlédnutí hned patrné,“ říká Tomáš Klus.

A režisér Marek Štifter, který se ještě před vznikem videoklipu podílel na nahrání nové skladby jako zvukový mistr, dodává: Žijeme v nejkrásnější zemi na téhle planetě, proto je škoda, abychom se nechali otrávit politikou a médii. To jsme chtěli ukázat i prostřednictvím klipu, že jsme šťastný národ, a že zastávka našich předků na Řípu stála za to.“

Nápadů, jak obrazovou podobu singlu pojmout, prý bylo původně více, ale společnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáše Kluse vykrystalizovala ta, která se v klipu objevuje. „Určité realizační limity nás kreativně osvobodily od zbytečných úvah a variant. Věděli jsme, že v Invalidovně můžeme strávit jeden natáčecí den. Snažili jsme se ho tak využít naplno – náš příběh je tedy cesta Domem s pointou pod mytickým Řípem,“ popisuje Marek Štifter.

Singl Chátrám je ke stažení na digitálním servisu Supraphonline a také dalších streamovacích serverech jako iTunes/Apple Music, Spotify, Google Play Music či Deezer. Zajímavostí nahrávky je, že byla nahrána v tempu 89 BPM – symbolicky k roku 1989 a letošnímu 30. výročí sametové revoluce.

TEXT
Žiju v tom domě už tři a třicet let
A pamatuju jaký byl domovník Vaněk
To jak se snažil druhým rozumět
A kolik práce tu udělal za ně

Dříve náš dům jezdily okukovat davy
Dnes už se před ním nikdo nezastaví

Tak chátrá
Jak ta chátra v něm, co nezná bratra
Jak jiní než oni jsou vždy druzí
Jak soudruzi shlíží na nás z patra

Snažím se aspoň opravit schody
Věřím že po nich můžeme k sobě blíž
Nesnáším dobře sousedský neshody
Pomalu vzdávám se touhy mít tu zdviž

Jak by to bylo ale krásné
Mít za kým jít když žárovka zhasne
Jak by to bylo zase boží
Kdyby dům ožil

Zatím chátrá …

Nevím kdy ale prostě se to stalo
Že spolu doma taky mluvíme málo
Od kdy jsme si cizí tak brutálně hodně
Že není nic na čem se shodnem

Mlčíme tak že to začíná křičet
Zřejmě od doby kdy jsem odevzdal klíče
Domovník řekl Nestarejseonic
A všude je štěnic a všude je štěnic

Už nemám nic ve sklepě
Botník je prázdný
Dál věřím mu slepě
A kdekoho zazdím
Když říká mi něco
Nezajímá mě to
Co je to s námi
Mami babi této

Já chátrám
Jak ta chátra sám neznám bratra
Jak jiní než já jsou vždy druzí
Jak soudruzi shlížím na vás z patra

SKLADBA CHÁTRÁM
Hudba a text: Tomáš Klus
Zpěv/kytara: Tomáš Klus
Kytara/zpěv: Jiří Kučerovský
Basová kytara/moog: Jan Lstibůrek
Bicí nástroje: Petr Škoda
 
VIDEOKLIP CHÁTRÁM
Režie: Marek Štifter
Kamera: Bohdan Zajčenko
Asistent režie: Lukáš Viznar
Scénář: Štifter / Klus / Zajčenko
Produkce: Total Help Art T.H.A.
Výkonný producent: Michaela Syslová
Vedoucí natáčení: Zdeněk Meduna
Asistent produkce: Adam Karásek
Ekonom T.H.A.: Jiří Fero Burda
Světla: Václav Novák
Zvuk: Luka Šuto
Ostřič: Michal Kulhavý
Asistent kamery: Jakub Pavlov
DIT/videooperátor: Pepa Kotěšovský
Kostýmy: Naděžda Rejmanová
Masky: Jana Bílková
Rekvizity: Martina Hladíková
Rekvizitář: Michal Malcánek
Komparz / epizody: KN Casting – Alice Kalová
Postprodukce: RUR
Fotograf: David Kraus
Dronisté: Copterfilm – Filip Brázdil / Antonín Nevrlý
Catering: Divoké matky – Zuzana
Řidič: Adam Lebeda
Podpora: Petr Huml s rodinou
Hrají: Tomáš Klus, Jiří Kučerovský, Petr Škoda, Jan Lstibůrek, Pavel Pospíšil, nohy domovníka Vaňka – Jan Seidel, Kohlert Petr, Holeček Petr, Kalová Alice, Poláček Václav, Kamínková Tereza, Majzner Honza, Licek Petr, Litvin Anton, Štrunc Jan, Dunda Michal, Janečková Tereza, Dohnalová Vendula, Bukáček Roman, Kopalová Markéta, Korbel Tomáš, Hejduková Petra, Třečáková Jaroslava, Podzimková Sára, Baťková Hana, Kupka Aleš, Palacký Roman, Parashenko Vadim, Ivanysh Gabriela, Výborný Čestmír, Rohla Pavel, Hikl Tao, Štifter Maxim

Zveřejnil(a) Tomáš Klus dne Neděle 23. června 2019

Zdroj: www.tomasklus.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.