Čtyři mladí výtvarníci představí originální pojetí přírodních elementů v H&M zóně na festivalu Colours of Ostrava

Klára Sedlo, MAXIM, Patrik Kriššák a Dávid Kurňavka. Čtyři mladí výtvarníci, kteří odhodlaně přijali výzvu vytvořit  uprostřed festivalového dění na letošních Colours of Ostrava  svá umělecká pojetí čtyř živlů. Pozoruhodný počin je součástí nové koncepce zóny H&M, které dominují právě voda, vzduch, oheň a země. Každý z umělců si vybral jeden ze základních přírodních elementů, který jej nejvíce inspiruje. Výsledná originální díla ozdobí graffiti zeď v sousedství zóny H&M na Colours of Ostrava a následně budou vydražena pro charitativní sbírku či nadaci.

Dávid Kurňavka se nechá inspirovat vzduchem. Proč? „Vzduch plní prostor mezi nebem a zemí, drží oblohu a kosmos, aby nepadly na zem. Je důležitým mediátorem, protože přenáší naše motlitby a tužby  nebesům a naopak božská rozhodnutí zpět k nám, lidem. Vzduch je ultimátní život, bez něho, tepla a ultrafialového záření ze slunce by byl život ne Zemi nemožný. Nakonec jak tvrdil sám Platón… vzduch je domovem duší,“ odpovídá autor.

Ve své tvorbě bravurně kombinuje linky, barvy a symboly s prvky stylizovaného hyperdetailu. Jeho obrazy vybízejí diváka sledovat příběh, který se zdánlivě odehrává na pozadí a je rozmanitě odbaven skrze dvojznačné i jasně rozpoznatelné symboly, jako součást dnešní digitální kultury. Vášeň Dávida Kurňavky pro ilustraci pramení ze zachycení děje nebo události, v němž zobrazuje celý příběh. Má za sebou úspěšnou první sólo výstavu v The Chemistry Gallery.

Klára Sedlo

Oheň reprezentuje Klára Sedlo, známá hororovou a komediální tématikou svých děl. Tyto dva žánry nezpracovává jen odděleně, ale často je kombinuje také v rámci jednoho celku. Ráda ve své tvorbě zobrazuje skličující motivy, absurdní objekty nebo záměrně pracuje s kýčem. Svůj největší inspirační zdroj nachází v symbolismu i ve své potřebě dostat se k podstatě věcí. Proto ve svých figurách nevychází z fotky, ale ze „živého“. Je to náročnější, ale přináší to hlubší pochopení reality.

Mám ráda bizarní kombinace, roztomilé a blyštivé předměty dnešní doby, divadelně temné náměty, to všechno propojené všudypřítomnou nadsázkou a humorem. Tématem mé poslední série jsou především plyšáci se třpytivýma očima, kteří na nás vykukují z regálů i těch nejméně pravděpodobných obchodů, a dále sladkosti zářící celým barevným spektrem. V současnosti pracuji nejčastěji olejem na plátno. Mé práce stojí na pomezí magického realismu, symbolismu a těžko popsatelného vnitřního světa,“ říká Klára Sedlo.

MAXIM

Země, to je MAXIM.  „Pro mě to bylo naprosto jasné už od začátku. Nemohl to být jiný element než země. Element hvězdného prachu, z kterého všechno kolem nás, i my samotní, pocházíme. Zem je život a bez země by nebylo Země. Zem spravuje vodu, vzduch i oheň. Je to element vesmírné energie, která všechno spojuje,“ komentuje Maxim výběr svého živlu.

Počátky Maximovy tvorby sahají do hudby, kdy jako teenager hrál na kytaru a byl členem úspěšné kapely Posmrtné zkušenosti. Teprve v Los Angeles, kde se usadil a žije doposud, se v něm naplno projevila touha malovat. Jeho tvorba má silný filosofický a psychologický základ. Představuje v ní své svědectví světa, v němž žijeme, jakýsi portrét lidské rasy, který je projevem vnitřního boje za nalezení vyššího významu a řádu lidské povahy. Tvoří velkoformátové výrazně strukturální malby s prvky symbolismu a kaligrafie.  Má za sebou řadu sólových i skupinových výstav v USA a samostatnou výstavu ve spolupráci s Dudes&Barbies Gallery.

Patrik Kriššák

Patrik Kriššák, slovenský umělec generace Y narozený v bývalém Československu, si vybral vodu.  Kriššákova tvorba má experimentální povahu, jeho technika se řadí mezi neštětcovou malbu a nerozvíjí tak jen modernistické tradice, které započaly v Americe v 60. letech, ale rozvíjí též současné trendy, které jsou ovlivněny informačními technologiemi a novými médii. Snadno rozlišitelný rukopis, který odkazuje na tzv. “Post-age” věk ve smyslu zkušenosti s počítačem a jeho grafickými programy dostupnými na každém mobilním zařízení. V roce 2011 byl nominován na Rakouskou cenu STRABAG Art Award a ve stejném roce následovaly nominace v České republice, a to Start Point Prize 2011 a na Cenu kritiky za mladou malbu a její přesahy v roce 2012. V roce 2015 se zúčastnil prestižní výstavy Zlínský salon mladých.

6 m above sea level. Republika Karibati, centrální Atlantický oceán. Jeden z prvních národů potýkajících se s potenciální neobývatelností krajiny vlivem změny klimatu. Zvyšování hladiny oceánu a následná eroze půdy zanedlouho ukončí příběh jedné kultury. Obyvatelé si uvědomují tuto hrozbu, kvůli přímým změnám zasahujícím tyto nízce položené korálové ostrovy.. Podobně jako ostatní lidi milují svoje domovy a myšlenka, že by se měli vydat na dlouhou cestu migrace z místa vzdáleného kterýmkoli směrem ke kterékoliv pevnině, je nepředstavitelná. Voda, která je obepíná, je i pohlcuje. Je proto pro mě inspirativní a charakterizuje změnu, před kterou si zakrýváme oči,“ vysvětluje Patrik Kriššák.

H&M zóna vyroste na Colours of Ostrava už počtvrté, ovšem koncept 4 přírodních elementů, který ji ještě více propojuje  s přírodou,  je naprostou novinkou. Unikátem je nejen graffiti zeď, ale také  stavba složená z dílů tzv. dočasné mostní konstrukce, které se hojně používaly v 50. letech a v zóně H&M našly nové využití, na festivalech dosud neviděné. Tento materiál má svou historii, která je kontextuální v prostředí areálu Dolních Vítkovic.

O značce H&M
H&M Hennes & Mauritz AB bylo založeno ve Švédsku v roce 1947 a je uvedeno na Nasdaq Stockholm. Obchodní myšlenkou H&M je nabízet módu a kvalitu za nejlepší cenu udržitelným způsobem. Kromě toho H&M group zahrnuje značky & Other Stories, Cheap Monday, COS, Monki a Weekday a také H&M Home. H&M group má více než 4,300 obchodů v 65 trzích včetně franšízových trhů. V roce 2016 byl prodej včetně DPH přibližně 223 miliard švédských korun. Počet zaměstnanců činí více než 161,000. Pro více informací navštivte hm.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.