Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

I střešní okna potřebují údržbu. Na co byste neměli zapomínat?

Střešní okna jsou zvenčí oplechovaná a chráněná před nepříznivými povětrnostními vlivy, přesto čas od času vyžadují vaši pozornost. Gumové těsnění postupně ztrácí pružnost, závěsy potřebují promazat a prachový filtr na ventilační klapce volá po vyprání. Jakou péči věnovat střešním oknům, aby zůstala dlouho krásná a fungovala k vaší spokojenosti? Hodně o tom ví specialistka zákaznického centra VELUX Jana Žáčková.

1. Umývejte zásadně vodou a čistěte i vnější lemování
– Na mytí skla i rámů a křídel stačí měkký, hladký hadřík a vlažná voda, případně běžný saponát.
– Vyhněte se kontaktu silikonu se sklem.
– Nepoužívejte čisticí prostředky s obsahem drsných částí ani chemikálií.
– Nikdy nezkoušejte čistit okna bez použití vody, jinak hrozí poškrábání skla.
– V mrazu nemyjte okna horkou vodou, sklo by mohlo prasknout.
– Pro bezpečné umytí vnějšího skla otočte křídlem o 180° a zajistěte ho v této pozici zasunutím příslušné západky, abyste měli obě ruce volné.
– Nezapomeňte umýt také rámy a hrany okna mezi křídlem a rámem.
– Alespoň jednou za rok odstraňte listí a další nečistoty z lemování okolo okna, aby mohla dešťová voda volně odtékat.

2. Kontrolujte těsnění
– Pryžové těsnění okna časem ztrácí pružnost a může docházet k tepelným ztrátám. Proto je potřeba těsnění nejméně jednou za rok zkontrolovat.
– Černé těsnění mezi křídlem a rámem otřete a prohlédněte, jestli nedošlo k jeho deformaci. Stiskem ověřte, zda je pořád správně pružné.
– Zteřelé, poškozené nebo nepřiléhající těsnění je nutné vyměnit. Výměnu těsnění doporučujeme nejpozději po 10 letech, u střešních oken VELUX tuto službu zajišťují certifikovaní servisní partneři.

3. Utáhněte vruty a promažte kování
– Na vnějším oplechování okna jednou ročně zkontrolujte dotažení vrutů. Povolené vruty dotáhněte, aby zde nemohlo docházet k zatékání.
– Závěsy a zámek okna promažte trochou vazelíny, kterou můžete objednat na zákaznické lince VELUX.
– Nepokoušejte se seřizovat kování, u střešních oken to ani není možné. V případě závady neváhejte kontaktovat zákaznické centrum VELUX.

4. Nezapomeňte na ventilační klapku a prachový filtr
– Pokud má okno ventilační klapku, prověřte jednou za rok její funkčnost a zkontrolujte pružnost těsnění.
– V horní části rámu pod oplechováním je zasunut prachový filtr, který zachycuje pyly a prach. Jednou ročně je třeba ho vyjmout, vyprat a po uschnutí vrátit zpět. V případě poškozeného filtru objednejte na zákaznické lince VELUX nový.

5. Na oknech s celodřevěným rámem kontrolujte lak
– Pokud zvolíte bezúdržbové okno VELUX, které má jádro z tepelně upraveného dřeva kryté vodotěsnou polyuretanovou vrstvou, stačí rám pouze otřít. U celodřevěných střešních oken je potřeba kontrolovat kvalitu laku na vnitřních částech rámu a křídla.
– Narušený lak prozradí bělavá místa. Ta potřebují přebrousit smirkovým papírem a přelakovat jednou nebo dvěma vrstvami vodou ředitelného akrylátového laku.
– Případné praskliny a rýhy ve dřevě vyplňte opravným tmelem odpovídajícího odstínu, po zaschnutí přebruste a přelakujte.
– Pokud zanedbáte první známky poškození laku, může vlhkost proniknout do dřeva a vznikne zde plíseň projevující se zčernáním. Takové místo se musí obrousit hrubším smirkovým papírem a ošetřit fungicidem. Použijte transparentní impregnaci a po zaschnutí přetřete minimálně dvěma vrstvami laku.

6. Pro bezstarostnou péči využijte servisní balíčky VELUX
– Údržba střešních oken není o nic náročnější než u oken fasádních. Z vnější strany je střešní okno chráněné plechem a oproti fasádnímu oknu má méně kování, které je nutné promazávat. Přesto je potřeba věnovat mu alespoň jednou za rok pozornost. Pokud chcete mít jistotu správné péče a žádné starosti, využijte síť kvalifikovaných servisních techniků VELUX.
– Pravidelnou údržbu k prodloužení životnosti střešních oken zajišťují certifikovaní partneři VELUX, vyberte si jeden ze tří balíčků servisních služeb: Základní, Plus nebo Premium. Také v případě jakéhokoliv poškození okna, které nechcete řešit sami, objednejte zásah odborníka. Více informací najdete na https://www.velux.cz/pomoc-a-rady/po-zakoupeni/servisni-balicky#oprava
– S nákupem originálních výrobků na údržbu oken i vhodným postupem vám ochotně poradí zákaznické centrum VELUX (+420 531 015 506, info.cz@velux.com).

Zdroj: Velux

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *