Světlo má zásadní vliv na naše zdraví i duševní pohodu

Nesoustředěnost a nepozornost u dětí mohou být vyvolány nejen psychickou poruchou, ale také nevhodným výběrem osvětlení a vlivem tzv. modrého světla, které vyzařuje televize a moderní elektronika, především pak notebooky, tablety či chytré telefony. Podle nedávných údajů Českého statistického úřadu tráví jen na internetu 15 % dětí 5 a více hodin denně, 2-3 hodiny denně pak 39 % dětí. Taková dávka záření může mít negativní vliv nejen na psychiku, ale může způsobovat také poruchy spánku a celkově podlamovat zdraví.

Poruchy spánku a pozornosti
Děti podle ČSÚ naspí denně nejčastěji 6-8 hodin (50,8 %), zásadní vliv na kvalitu jejich spánku může mít jak osvětlení v dětském pokoji, tak čas strávený u chytrých zařízení před spaním. „Světlo z umělého osvětlení typu zářivek a LED světel, a to včetně displejů různých zařízení, obsahuje ve svém světelném spektru hodně tzv. modrého světla, které má na lidský organismus několik zásadních účinků. Obecně působí na organismus aktivačně, což je přes den v pořádku – je běžnou součástí i denního světla a k večeru ho přirozeně ubývá. Vystavení modrému světlu večer a před spaním snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu, který řídí denní rytmus bdění a spánku. Důsledkem jsou problémy s usínáním, zkrácení doby a zhoršení kvality spánku a z toho plynoucí nedostatečný odpočinek a regenerace. Může to mít negativní vliv na psychickou pohodu, schopnost soustředění  a výkonnost ve škole. Děti jsou na tyto podněty citlivější než dospělí. Dlouhodobá nadměrná expozice modrému světlu může vést k poškození sítnice s následným zhoršením zraku. Zde je pravděpodobně na vině vyšší energetická účinnost modrého světla podobně jako u UV záření, které vám může spálit kůži. Umělé světlo je tedy dobrý sluha, ale špatný pán,“ říká pediatr MUDr. Petr Kadleček z online poradny uLékaře.cz.

Umělé osvětlení ve školách a školkách
Umělému osvětlení nejsou děti vystaveny pouze doma, ale také ve škole. Okna často nestačí pro světelné nároky nutné pro výuku, čtení či psaní. Ve třídách se proto hojně využívá umělého osvětlení, zejména pokud je venku zamračeno, aby si děti nekazily oči. „Žárovky jsou jistě nejsnadnějším a nejlevnějším řešením, jak přivést do tříd světlo. Umělé světlo se však nikdy nevyrovná tomu dennímu, které má pozitivní vliv právě i na dětský zrak. Z umělého světla se oči nejen rychleji unaví, ale ovlivňuje i dětskou pozornost. Problémy s nedostatkem denního osvětlení proto i ve školách či školkách doporučujeme řešit pomocí světlovodů, které přinášejí do místnosti dostatek denního světla a není nutné svítit umělým osvětlením ani pokud je venku zataženo,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Denní světlo je důležité – „Kam nechodí slunce, chodí lékař.“
Až 90 % času trávíme v budovách bez dostatečného denního světla. Jak to ovlivňuje naše zdraví? Proč je přirozené denní světlo pro člověka tak důležité? Slunce je od pradávna součástí našeho života. Dostatek denního světla tak působí pozitivně nejen na dětskou psychiku, ale i na psychiku dospělých. Lépe pak snášíme každodenní povinnosti, jsme méně podráždění, máme více energie a lépe se nám soustředí. Denní světlo má pozitivní vliv také na naše kosti, metabolismus i imunitu. Má blahodárný vliv na naši psychiku, zdraví i pocity energie, radosti a pohody. Současný způsob života a práce nás však stále více “uzavírá” do budov, kde je přirozeného denního světla málo, nebo převažuje umělé osvětlení. V průměru tak strávíme 90 % času v budovách bez dostatečného slunečního svitu, ať už doma nebo v práci. Ztrácíme tak kontakt s denním světlem a léčivými schopnostmi slunce.

Jak se projevuje nedostatek denního světla na našem zdraví?
Nedostatek denního světla působí negativně především na naši psychiku, snadněji podléháme stresu, jsme podráždění, cítíme se více unaveni a hůře se nám soustředí. Bez denního světla se nám také zhoršuje zrak a mohou bolet a pálit oči. Nedostatek denního, potažmo slunečního světla, má vliv také na tvorbu vitamínu D, řídnutí kostí, metabolické poruchy i na náš imunitní systém, bez jehož správné funkce pak snadněji podléháme nemocem.

Poznejte kouzlo světlovodů, které přináší denní světlo i do zapadlých částí interiéru
Bydlíte ve starším domě či bytě s nedostatkem světla? Nebo se chystáte stavět rodinný domek a řešíte téma energetických úspor? V současnosti naštěstí již nemusíte spoléhat jen na řešení pomocí žárovek a světlo do místnosti můžete přivést i přirozenou cestou – díky světlovodům. Jak světlovody fungují, jaké jsou jejich výhody a na co se při výběru zaměřit?

Umělé osvětlení není řešení
Umělé osvětlení nedokáže nahradit denní světlo v jeho pravém smyslu. Umělé světlo je jednotvárné, nenabízí přirozenou dynamiku ani blahodárné účinky na náš metabolismus jako denní světlo. Navíc stálé intenzivní umělé osvětlení, jaké vyzařují například zářivky v kancelářích, v lidském těle navozuje pocit, že je neustále pravé poledne, což je pro tělo dlouhodobě vyčerpávající. Může tak narušovat náš přirozený biorytmus, na který má vliv pravidelné střídání denní doby, světla a tmy, ale i jemných světelných posunů během dne. Nejčastěji se to pak projevuje právě na našem duševním i tělesném zdraví.

Kudy do místnosti přivést denní světlo?
Přirozenou cestou, kudy přivádíme denní světlo do většiny interiérů, jsou okna. Často ale samotná okna nestačí, protože nepřivedou dostatek denního osvětlení do všech místností a jejich zákoutí. „Pokud okna na světlo v interiéru nestačí, ideální variantou je doplnit je světlovody. Jejich výhodou je, že přináší světlo do místnosti shora, tudíž podvědomě působí ještě přirozeněji jako zdroj denního osvětlení než okna samotná,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway, která je lídrem na trhu se světlovody, a dodává: „Při výběru světlovodů pak přihlídněte k množství světla, které dokáží do místnosti přivést. Rozdíly jsou v použitých materiálech. Mohu doporučit křišťálové světlovody, které jsou navržené tak, aby světlo neztratilo své přirozené složení ani intenzitu. Křišťálová střešní kopule, odrazná vrstva ze stříbra a skleněný rozptylovač světla přivádí do interiéru přirozené, zářivé a zdravé sluneční světlo. Významně tak pomáhají snížit negativní dopady pobytu člověka uvnitř budovy a přispívají lepšímu zdraví.“

Sbírají a vedou světlo do místnosti
Obecně lze říci, že světlovod je stavební prvek, který využívá fyzikálních vlastností odrazu světla k tomu, aby do interiéru budovy přivedl přirozené světlo. „Princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, kterou chceme prosvětlit. Je opatřen skleněným rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala. Díky tomu proudí do interiéru nepozměněné světlo s minimálními ztrátami a maximální intenzitou,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway, která je českým lídrem v tomto segmentu.

Šetří životní prostředí i peněženku
Jeden světlovod ušetří za dobu své životnosti přibližně 66 MWh elektřiny, to je 66 tun oxidu uhličitého a 106 tun uhlí při její výrobě. „Díky dlouhé životnosti světlovodů Lightway jejich ekologický přínos výrazně převyšuje energetickou náročnost na jejich výrobu. Využití světlovodů tak významně přispívá k ochraně životního prostředí a také výrazně snižuje náklady na energie,“ dodává Jakub Brandalík.

Jak vybrat ten správný?
„V první řadě doporučuji vybírat skleněné světlovody, které oproti plastovým mohou přivést do interiéru až o 50 % více světla, a to platí jak pro venkovní, tak pro vnitřní část. Pro instalaci na střeše volte skleněné kopule, které sbírají daleko více denního světla i v případě, že nesvítí slunce. Pokud si pořídíte světlovod s křišťálovou kopulí Bohemia Crystal, tak nejenže získáte více denního světla do interiéru, ale také výhody, že se střešní část světlovodu nebude špinit ani stárnout. Jejich životnost je až 100 let, “ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Pozor dejte také na kondenzaci, každý světlovod musí mít dobře vyřešenou izolaci, aby nedocházelo k teplotním ztrátám. Nepodceňujte ani výběr vnitřního povrchu tubusů. Světlovody, které mají reflexní povrch uvnitř tubusu vyrobený z opravdového stříbra, pustí do interiéru až o 48 % více světla než hliníkové tubusy.

Světlovod jako designový prvek interiéru
Světlovody dnes ale nejsou jen pouhým zdrojem denního světla s klasickými plochými rozptylovači uvnitř místnosti. Společnost Lightway nabízí také designové kousky z českého křišťálu, které představuje ve speciální kolekci s názvem CRYSTAL. Křišťál ve světlovodech nejen přenáší beze ztrát celé barevné spektrum světla a interiér rozzáří slunečním svitem v celé jeho kráse, ale nabízí také designový rozptylovač světla z masivního, ručně broušeného křišťálového skla do luxusních interiérů.

Zdroj: www.lightway.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.