Voskové muzeum Madame Tussauds konečně v Praze! Otvíračku moderovala Iva Kubelková!

Jedna z největších a nejslavnějších světových atrakcí otevřela v Praze svou první pobočku. Návštěvníci se zde setkají s osobnostmi z české i světové historie, sportu a také s filmovými hvězdami z Hollywoodu.

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds, jehož historie sahá až do roku 1835, otevřelo v Praze svoji 24. pobočku! Jedná se zároveň o úplně první franšízovou pobočku této slavné atrakce a je první atrakcí Madame Tussauds ve Východní a Střední Evropě.

Po dlouhých jednáních mezi společností Merlin Entertainments, pod niž spadá krom jiných světových zábavních atrakcí také Madame Tussauds a místní společností Wax Museum Prague, která provozovala první voskové muzeum v Praze, došlo k dohodě o vytvoření první pobočky Madame Tussauds v Praze.

Pražská pobočka Madame Tussauds je tak poprvé koncipovaná na společné spolupráci Merlin Entertainments s lokálním provozovatelem — Wax Museum Prague.

Součástí Madame Tussauds Prague v Celetné ulici je jak kolekce původního pražského muzea, tak i figuríny ze světové kolekce celebrit dodaných Madame Tussauds.

Z původních figurín budou moci návštěvníci obdivovat Karla IV. a jeho čtyři manželky, Mistra Jana Husa, Rabi Löwa, Golema, Tycho Brahe a další. Neméně významnými, a pro hosty atraktivními osobnostmi, jistě budou Václav Havel, Dalajláma, prezident Tomáš Garrique Masaryk, Alfons Mucha, Franz Kafka, Salvador Dalí, Einstein a mnozí další.

Madame Tussauds dodalo kolekci světových celebrit z oblasti sportu, hudby a Hollywoodu. Mezi nimi září Jim Carrey, Bruce Willis, George Clooney, Julia Roberts, David Beckham, Lady Gaga či boxer Muhammad Ali a další.

Celá kolekce představí více než 40 figur v atraktivním prostředí muzea. Jak všechny figuríny, tak samotný interiér jsou vázány vysokým standardem brandu Madame Tussauds a renomované společnosti Merlin Entertainments.

Muzeum se nachází v centru Prahy v Celetné ulici a věříme, že tento projekt ocení jak čeští, tak i zahraniční návštěvníci Prahy,“ uvádí Zdeněk Kočík, jednatel společnosti Wax Museum Prague. „Muzeum Madame Tussauds je světovým brandem, který se nachází na všech kontinentech a tuto značku zná prakticky každý. Tomu samozřejmě odpovídá jak precizní provedení vystavovaných figurín, tak i interiér muzea,“ dodává.

O ČEM TO CELÉ JE…
Madame Tussauds má za sebou již 250 let dlouhou, vzrušující historii. Je pro nás důležíté mít na paměti tento odkaz a jasnou představu o naší bohaté minulosti napříč globálně rozšířenou značkou Madame Tussauds. Níže se můžete dočíst o životě zakladatelky této značky, Marie Tussaud, o informacích týkajících se růstu tohoto podniku skrz 19. a 20. století, a také o několika zajímavých faktech. Ikdyž Londýn byl žrejmě první atrakcí, každá další, nehledě na to, jak moc nová, přináší tomuto odkazu něco nového. Tímpadem nezapomínejte vždy zmínit nějaký unikátní a zajímavý fakt o té vaší, kdykoli se budete o příběhu Madame Tussauds s někým bavit!

Krátký životopis Marie Tussaud
Marie Tussaud se narodila ve Štrasburku v roce 1761. Mládí prožila nejprve v Bernu a v Paříží, kde pobývala u svého strýce, Phillipa Curtiuse, doktora a sochaře, který tvořil portréty z vosku. Pod dozorem Curtiuse v sobě Marie objevila a dále vyvíjela talent na tvorbu soch z vosku. Ve stínu revoluční Francie začala svou kariéru modelováním významných postav jako byli Voltaire, Marat, Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta. Po Curtiusově smrti, v roce 1795, zdědila Marie jeho dvě exhibice voskových modelů a sklízela s nimi ve Francii úspěch několik dalších let. Vdala se za stavebního inženýra, Francoise Tussauda v roce 1795, což jí zajistilo její slavnou přezdívku, Madame Tussaud. Měla dva syny – Jozefa a Francise. S podporou Paula Phillipstala, cestovatele a kamaráda Mariina zesnulého strýce, se se svou výstavou vydala v roce 1802 na turné do Británie. Na cestu si zabalila víc jak 30 figurín a 3000 let starou egyptskou mumii. Na turné se vydala sama se svým starším synem Jozefem, zatímco mladší syn zůstal doma v Paříži se svým otcem a Mariinou matkou. Marie strávila na turné se svou výstavou 33 let, během kterých navštívila přes 80 výstavních míst skrz celé Britské ostrovy. Nakonec se usadila až v roce 1835 v Londýně. Přestože byla Marie známá svou drobnou postavou, získala v Londýně pověst úspěšné a impozantní podnikatelky. Dokonce se říkalo, že inspirovala postavu slečny Jarely v knize Starožitníkův krám od Charlese Dickense. Nikdy se nevrátila do Francie a již nikdy neviděla svého manžela ani svou matku, ovšem její druhý syn Francis se za ní přestěhoval do Anglie v roce 1821. Aby i nadále zajistila úspěch své tak populární atrakce, předala své dovednosti svým dvěma synům, kteří později podnik zdědili. Současné novinové články udávají, že až do své smrti v roce 1850 (v 89 letech), zůstala Marie zainteresovaná do běhu podniku a často byla k nalezení u vstupu do Madame Tussauds, kde počítala denní tržby. Umělkyně, podnikatelka, revoluční žena – malá Anna-Maria Grosholtz si šla za tím, stát se jednou z nejvíce ikonických, historických figur Londýna.

NEJDŘÍV LONDÝN… A PAK SVĚT!
Od roku 1835, kdy se muzeum nadobro usadilo v Londýně, vystřídala tato atrakce již mnoho jmen, zkušebních provozů a prošla mnoha změnami. Co se jmen týče, začala s Curtiusovým kabinetem kuriozit, poté přešla na Madame Tussaud’s & Sons a nyní se jmenuje jednoduše Madame Tussauds, přičemž od apostrofu bylo oficiálně upuštěno když muzeum převzal Merlin. Prvním stálým sídlem Madame Tussauds se stala tržnice v ulici Baker Street v Londýně, jen kousek od současné polohy muzea na Marylebone Road. Na Baker Street zůstalo muzeum po dalších 50 let. Po smrti Marie převzali expozici její synové a poté vnoučata a do chodu byli v průběhu let zapojeni i další členové rodiny, ať už v administrativě či na kreativních pozicích. V roce 1884 se Mariini vnuci Jozef, Frank a Viktor rozhodli přesunout Madame Tussauds do nové, účelově postavené budovy na Marylebone Road. Tento krok umožnil aby se muzeum dál rozšiřovalo a rozvíjelo, a to s většími, lepšími a více extravagantními přírůstky. Na konci 19. a na začátku 20. století se staly součástí Madame Tussauds i Japonská zahrada s živými opicemi a papoušky, kino a několik dalších výstav a výjevů, čímž započala cesta ke vzniku přední, světově proslulé atrakce. V roce 1925 zasáhla Madame Tussauds v Londýně pohroma ve formě požáru, který atrakci zdevastoval natolik, že zbyla pouze konstrukce budovy a byla zničena obrovská část figurín a objektů. Trvalo celé 3 roky atrakci obnovit. V dubnu roku 1928 povstalo muzeum z popela a proběhlo znovuotrevření se zcela novým kinem a restaurací. Během druhé světové války, v roce 1940, zasáhla muzeum bomba, která opět poškodila budovu a zdevastovala nové kino a přes 300 původních figurín. V roce 1958 bylo v Madame Tussauds otevřeno planetárium, ktéré dalo muzeu v Londýně jeho ikonickou kopuli a přineslo atrakci zcela nový kinematografický zážitek, který nabídl návštěvníkům přiblížit se ke hvězdám ve zcela odlišném smyslu. Nyní je tato slavná kopule, mimo jiné, využívána pro zážitkový 4D program s hrdiny komiksového světa Marvel, a dokládá tak schopnost Madame Tussauds přizpůsobovat se současným trendům. V současnosti umožňujeme prožít tyto proslulé zážitky lidem po celém světe, a to na 23 různých místech. Přivedli jsme k životu tisíce celebrit, hvězd a hrdinů, a to v naprosto ohromujícím a přesném detailu. Odkaz, na který by sama Marie Tussaud byla pyšná!

ZAJÍMAVÁ HISTORICKÁ FAKTA
• Nejstarší figurínou sbírky je tzv. Spící kráska, vytvořená Mariiným mentorem Phillipem Curtiusem v roce 1767. Spící krásku si s sebou Marie přivezla do Londýna v roce 1802 a figurína byla později (ve 30. letech 19. století) zmechanizována, aby vypadala, že dýchá. Její identita není jasná, a ikdyž ji oficiálně představujeme jako Madame Du Barry, mohla by to být i madam svatá Amaranthe, jejíž zpodobněnou figurínu si Marie přivezla do Londýna spolu se Spící kráskou. Nyní je k vidění v Madame Tussauds v Londýně.
• Nejstarší figurínou vytvořenou Marií Tussaud, kterou máme, je figurína Voltaira. V současnosti je tato figurína vystavena v Madame Tussauds v Londýně. Marie vytvořila figurínu Voltaira v roce 1778, v pouhých 17 letech.
• Marie Tussaud vydala v roce 1838 své paměti. Její život byl tak propleten s francouzskou revolucí, že číst její paměti je spíše jako číst dějiny Francie z 18. století, než příběh jejího života. Marie jakožto mistryně reklamy a šikovná obchodnice věděla, že její vztah s francouzskou královskou rodinou jí získá přízeň u lidí v Británii. Mnohé z příběhů o její interakci s nimi, které nacházíme v jejích memoárech, jsou nyní shledávány chytrými ozdobami pravdy, například jsme si jisti, že Marie nikdy nežila na zámku ve Versailles!
• Marie Tussaud byla průkopnicí moderního výstavního katalogu. Většina výstavních katalogů, které vznikly na počátku 19. století, byla poměrně  jednoduchá a poskytovala základní informace. Katalogy Madame Tussauds na druhé straně obsahovaly bohaté množství informací o každé z postav a exponátů, od biografií lidí, kteří se stali předlohou pro figuríny, až po zdlouhavé výčty historických událostí. První katalog byl vyroben v roce 1803.
• Vedení a umělecká režie atrakcí si předávala své úlohy po 5 generací skrz rodinu Tussaud až do roku 1967, kdy zemřel poslední člen rodiny, umělecký ředitel, Bernard Tussaud.
•  Rozhodně navštivte archív na stránkách Madame Tussaud, kde naleznete více informací o položkách v Londýnském archívu

Vstupné:
základní 290 Kč
snížené 200 Kč
rodina 590 Kč

Foto: Madame Tussauds Prague

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.