Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Češi na cestovním pojištění nešetří. Dvě třetiny volí prémiovou variantu!

Když už se Češi rozhodnou na cestu do zahraničí pojistit, vyberou si většinou dražší variantu cestovního pojištění. Nejlevnější pojištění na cesty, které obsahuje pouze pojištění léčebných výloh a asistenční služby, si vyberou jen 3 % cestovatelů. Třetina lidí si zvolí standardní variantu a téměř dvě třetiny dokonce prémiovou verzi pojištění. V posledních letech si Češi před cestou do zahraničí stále častěji připojišťují své auto, aby o ně v případě poruchy nebo jiných komplikací na silnici bylo postaráno. Vyplývá to ze statistik ePojisteni.cz.

Češi chtějí prožít dovolenou v zahraničí bez starostí a neváhají si připlatit za kvalitnější pojištění. „Podle našich statistik si 64 % cestovatelů před cestou za hranice vybere prémiovou variantu cestovního pojištění, která obsahuje kromě pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb také pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel, zpoždění letu a právní asistenci,“ potvrzuje aktuální poptávku na trhu Ladislav Gruber, analytik ePojisteni.cz. Kromě bohatšího seznamu škod, na něž se cestovní pojištění vztahuje, poskytují dražší varianty pojištění mnohem vyšší, nebo dokonce neomezené pojistné limity. Například u cestovního pojištění od AXA Assistance ve variantě Excelent jsou limity v případě léčebných výloh 500 milionů korun.

Na popularitě v posledních letech získává též krátkodobé připojištění vozidla na cestu do zahraničí neboli takzvaná autoasistence. Z tohoto pojištění vám pojišťovna proplatí například výdaje spojené s odtahem nepojízdného vozidla při poruše nebo nehodě, účet za zapůjčení náhradního vozidla či platby za dočasné ubytování a náhradní dopravu. „Připojištění autoasistence do zahraničí si k prémiovému připojištění aktuálně sjedná přibližně každý desátý motorista. Češi si uvědomují rizika a komplikace, které je mohou na cestě potkat, a zájem o připojištění vozidla tak v posledních letech výrazně roste. Když porovnám data za červen letošního a minulého roku, narostly prodeje přibližně o 160 %,“ potvrzuje rostoucí trend Ladislav Gruber.

Statistiky rovněž ukazují, že Češi si auto připojistí nejčastěji při cestě na dovolenou do Chorvatska, Slovinska, Rakouska a Itálie. Naopak pojištění auta neřeší, pokud se vydají k našim slovenským sousedům. „Zřejmě vzhledem k jeho technické povaze si připojištění auta do zahraničí sjednávají mnohem častěji muži než ženy. Věk pojistníka se nejčastěji pohybuje v rozmezí 30 až 49 let,“ komentuje zjištění na vzorku 13 tisíc smluv Ladislav Gruber. Cena připojištění technické asistence vozidla vyjde na několik stokorun. Kolik zaplatíte, záleží na počtu dní pojištění bez ohledu na značku či stáří auta. Při cestě do pěti dní zaplatíte okolo 300 korun, do 10 dní okolo 500 korun a měsíc přijde v průměru na 600 korun.

Stále více žádané je také připojištění zpoždění nebo zrušení letu, zavazadel, pojištění právní ochrany nebo nákladů na cestu a ubytování blízké osoby. V zimních měsících poté roste zájem o připojištění rizikových sportů. Dalším specifickým pojištěním je krátkodobé pojištění domácnosti po dobu pobytu v zahraničí, nákladů na veterinární léčbu zvířete nebo pojištění půjčeného vozidla.

Ze statistik ePojisteni.cz vyplývá, že Češi mají jen minimální zájem o pojištění storna zájezdu. „Lidé pravděpodobně vnímají toto pojištění jako extrémně drahé. Je potřeba si ale uvědomit, že při zrušení dovolené krátce před odjezdem přijdou na storno poplatcích o řádově více peněz. Pro rodinu, která za dovolenou zaplatí 50 až 60 tisíc korun, vychází pojištění storna okolo dvou tisíc korun. Důvodem nízkého zájmu může být i fakt, že pojištění nelze sjednat na poslední chvíli, ale pouze v předstihu při placení zálohy nebo celé ceny dovolené,“ vysvětluje důvody nízkých prodejů Ladislav Gruber.

Jakou variantu pojištění si Češi sjednávají před cestou do zahraničí?

  • 3 % – Nejlevnější varianta cestovního pojištění. Obsahuje pouze krytí léčebných výloh, navíc s velmi omezeným limitem (okolo 2 až 3 milionů korun) a asistenční služby (ty zpravidla dává každá pojišťovna ke každému sjednanému pojištění).
  • 33 % – Standardní varianta cestovního pojištění. Obsahuje obvykle již vyšší limity na léčebné výlohy (zhruba 5 milionů korun) a navíc mimo asistenci ještě pojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadel.
  • 55 % – Prémiová varianta cestovního pojištění. Tato verze cestovního pojištění má zpravidla velmi vysoké nebo neomezené limity na léčebné výlohy, zároveň mnohem větší limity na všechna rizika, která jsou již ve standardu, a navíc další služby jako pojištění zpoždění letu, zavazadel či ztráty dokladů, právní asistence a další.
  • 9 % Čechů si k prémiové variantě cestovního pojištění přidá připojištění autoasistence.

Zdroj: ePojisteni.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *