Odborník radí: Co vzít na palubu letadla a co radši nechat doma?

Chystáte se letecky na dovolenou či prodloužený víkend do zahraničí a přemýšlíte, zda si můžete vzít do letadla svačinu? Ať již z důvodu dlouhého letu, ideologických omezení či výživy pro děti určitě nejste sami, kdo si tuto otázku pokládá. Jaké jsou tedy pravidla stravování v letadle?

Občerstvení v letadle nabízejí téměř všechny letecké společnosti. Většina z nich však jídlo při letu nedává, nýbrž prodává. Podle denní doby se většinou jedná o plnohodnotnou snídani, oběd a večeři. Jídlo si cestující také mohou objednat před odletem a to při nákupu letenky nebo v rámci on-line odbavení. Drobné občerstvení lze zakoupit i během letu, počítejte však s cenovou přirážkou,“ říká Josef Trejbal, ředitel letenkové portálu Letuška.cz.

Strava pro nejmenší není problém
Pokud cestujete s dětmi, zjistěte si, zda letecká společnost nabízí dětské menu. V případě, že cestujete s malým miminkem nebo batoletem můžete si do letadla připravit mateřské mléko, ovocné šťávy či přesnídávku na dobu letu do lahviček bez omezení objemu. Připravená strava prochází při odbavení bezpečnostní kontrolou a v některých případech můžete být personálem vyzváni, abyste jídlo ochutnali. Na Letišti Václava Havla v Praze se setkáte se speciálními přístroji, které vyhodnocují závadnost stravy samy.

Nápoje a tekutá jídla? Hlídejte objem
Jogurt, pitná voda, léky a další tekuté potraviny či nápoje musí být zabalené v plastových lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Celkový objem tekutin umístěných v palubním zavazadle nesmí přesáhnout 1 litr. I v tomto případě platí, že všechny tekutiny prochází kontrolou. Nezapomeňte nádobky vložit do jednoho uzavíratelného plastového sáčku na osobu.

Řízek s chlebem nebo domácí koláč?
Na cestu si můžete vzít také sladkosti v původním balení, ovoce, domácí koláč nebo typicky českou cestovní svačinu – řízky s chlebem. Myslete však na to, že všechny potraviny musí být zabalené v průhledné fólii. Zároveň se vyvarujte aromatickým potravinám, které by mohly být pro ostatní cestující nepříjemné. Zároveň dejte pozor na to, že do některých zemí je dovoz některých potravin zakázán.

Zdroj: ASIANA a portál Letuška.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *