Jak a čím podepsat smlouvu?

S podpisem smlouvy či jiného oficiálního dokumentu se během života setkáme nesčetněkrát. Takový podpis by měl být čitelný, voděodolný, nezaměnitelný a obstát třeba i v náročných klimatických podmínkách. Neexistuje žádný právní předpis, který by stanovoval, jakým perem je smlouvu třeba podepsat. Inspirujte se proto našimi radami, díky kterým při podpisu nikdy chybu neuděláte.

1. Použijte pero s dokumentním inkoustem
Jako dokumentní inkoust může být označen pouze ten, který odpovídá ISO normám a je testovaný mimo jiné na světlostálost a vodostálost. Vyznačuje se extrémní trvanlivostí a stálostí. Používá se například při psaní kronik, na matrikách a samozřejmě také k podpisu smluv. Dokumentní inkoust najdete například v gelovém rolleru Pilot G-2 (56 Kč), kuličkovém peru Pilot Acroball (51 Kč) či Pilot Super Grip-G (37 Kč). U inkoustů pro plnicí pera je nutné se o certifikaci daného inkoustu informovat u prodejce.

V dnešní době velmi populární gumovací pera sice oceníte při přepisování termínů v diáři, ovšem pro podepisování důležitých dokumentů nebo třeba pro písemnou maturitní práci se rozhodně nehodí.

Tip pro leváky: Nejlepší volbou jsou rychleschnoucí inkousty, které okamžitě zasychají a brání tak nežádoucímu rozmazání. S inkoustem v kuličkovém peru Pilot Acroball se podepíšete hladce jako nikdy předtím, a především bez rozmazání.

2. Podepisujte modře
Pro platnost smlouvy je důležitější její obsah než barva podpisu. Ovšem i tento detail může její účinnost značně zkomplikovat. Všeobecná rada podepisovat se modře vychází zejména z praktických zkušeností. Modrý podpis je oproti černému hůře zaměnitelný s kopií, obtížněji padělatelný a ve shluku černých tištěných písmen je hlavně na první pohled dobře viditelný.

3. Kvalitní pero
Luxusní ručně vyráběná pera jistě podtrhnou vaši výjimečnost a styl, ovšem kvalitní kousky pořídíte i hluboko pod tisíc korun. Pera Pilot Capless s unikátním výsuvným hrotem jsou dokonalou souhrou technologie a luxusu. Doporučená cena je od 5 560 Kč. Zástupce střední třídy Pilot Middle Range Retro Pop pořídíte za 487 Kč. Koupit si můžete i sadu plnicího pera, rolleru a kuličkového pera, a to ve stejném designu. Smlouvu můžete s klidem podepsat i gelovým rollerem Pilot G-2 nebo kuličkovým perem Pilot Acroball.

4. Pište více
Víte, kolikrát jste se během posledního týdne podepsali? Vysokého čísla se pravděpodobně nedopočítáte. Trendem poslední doby se stal elektronický podpis, který značně snižuje frekvence ručních podpisů. To, že píšeme méně a méně, je všeobecným problémem, jenže se netýká pouze podpisů. Náš rukopis je nevypsaný a snahou velkého množství lidí je stále si psaní a podpisy ulehčovat a zrychlovat. Nebezpečím lehkých podpisů je jejich jednoduché falšování. Doporučením je přidat si k podpisu drobný znak, který bude na první pohled těžce rozpoznatelný.

Zdroj a foto: Pilot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.