Vojta Dyk hraje hlavní roli ve filmu IL BOEMO, který se natáčí nyní v Itálii

V krásném prostředí okolí italského jezera Lago di Como včera začal první natáčecí den historického příběhu Il Boemo o českém operním skladateli Josefu Myslivečkovi v režii Petra Václava. Hlavní postavu ztvární Vojtěch Dyk.

Natáčení začalo 29. července v italském městě Como, v místním divadle Teatro Sociale di Como. Myslivečkovy skladby zazněly pod taktovkou Václava Lukse a orchestru Collegium 1704.

“Natáčení je pro nás velkým dobrodružstvím. Začínáme náročnými operními scénami. Jedná se o moji první spolupráci se španělským kameramanem Diegem Romero, se scénografem Lucou Servinem, s kostýmním návrhářem Andreou Cavalletto, který pracuje v těsné spolupráci s maskérkou Andreou McDonald. Absolutně nová je pro mne i spolupráce s Vojtou Dykem. Václav Luks je naopak pro mne již dlouholetým spolupracovníkem na tomto projektu, stejně tak jako většina zpěváků, jako je Raffaella Milanesi nebo Krystian Adam, které znám z natáčení mého dokumentu o Myslivečkovi a nebo alespoň z nahrávání hudby, které již proběhlo v Praze. Pro nás všechny dohromady se však jedná o něco nového, o žánr, na kterém  jsme ještě nikdy nepracovali, což v nás vyvolává pocit okouzlení i strachu z tak veliké zodpovědnosti,” říká režisér filmu Petr Václav.

Hlavní roli Josefa Myslivečka měl původně hrát ruský herec Egor Koreshkov. „Bohužel jsme byli z produkčních důvodů nuceni posunout část natáčení a nové termíny neodpovídaly časovým možnostem Egora Koreshkova. Stáli jsme opět na začátku před otázkou, kdo se v našem filmu stane Josefem Myslivečkem. Hledali jsme dobrého herce a zároveň i muzikanta. Jsme nadšení, že jsme se domluvili s Vojtou Dykem. Jsme si jisti, že Vojta bude, jako talentovaný a zkušený muzikant, pro náš film velkým přínosem. Někdy ty správné věci přichází prostě nečekaně,“ říká o změně v hlavní roli producent Jan Macola.

Kromě Vojty Dyka a Collegia 1704 se během prvních dní natáčení objeví i italská herečka Barbara Ronchi, které propůjčila hlas operní pěvkyně Simona Šaturová, herec Lino Musella a operní hvězdy světových jmen jako je Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi, Juan Sancho nebo Krystian Adam.

Historický film Petra Václava je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se hvězdou, ale také zemřel v zapomnění. Petr Václav jeho natáčení připravoval spolu s producentem Janem Macolou více než deset let. Hudbu k filmu nahrál pod taktovkou Václava Lukse orchestr Collegium 1704.

Základní informace k filmu Il Boemo
scénář a režie:                                   Petr Václav
producent:                                         Jan Macola, Mimesis Film (ČR)
distributor:                                        Pilot Film
žánr:                                                     historický film
verze:                                                  2D české a italské znění
titulky:                                                 italské, anglické, české
délka:                                                   130 minut
rozpočet:                                            120 mil. Kč
lokace:                                                 Itálie, Česká republika
termín natáčení:                              07/2019 – 09/2020
termín dokončení:                          03/2021
koproducenti:                                   Kateřina Ondřejková, Česká televize (ČR), Marco Alessi, Dugong Film (IT), Marek Urban, Sentimentalfilm (SK)
kamera:                                               Diego Romero
architekt:                                            Luca Servino
umělecká maskérka:                      Andrea McDonald
kostýmní výtvarník:                        Andrea Cavalletto
zvuk:                                                     Daniel Němec
hudba, hudební poradce:             Václav Luks, Collegium 1704
odborný poradce, námět:            Daniel E. Freeman
grafika:                                                Studio Najbrt
hlavní role:                                         Vojtěch Dyk
vedlejší role:                                      Karel Roden, Zdeněk Godla
zpěváci:                                               Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi,Simona Šaturová, Filipo Mineccia, Krystian Adam
Mediální partneři:                           Český rozhlas Radiožurnál, Deník, Reflex, TV Magazín, Harmonie, 100 + 1
PR a tiskový servis:                         Turner PR, www.turner.cz

Film Il Boemo vznikne za laskavé podpory Státního filmu kinematografie, České televize, TPS Kateřiny Ondřejkové, Filmové nadace, Creative Europe – MEDIA Developement, L’Academie de France a Rome – Villa Medici a CNC (Centre national du cinema et de l’image animee)

Foto: Il Boemo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.