Herečtí bardi Bolek Polívka a Milan Lasica se statečně potkávají na prahu jara smrti nyní i v Praze!

 Dva staří herci, oba dávní přátelé, se setkávají v klubu divadla, v němž každý z nich pracuje na roli v jiné inscenaci. V kostýmech Dona Juana a Casanovy se ohlížejí za uplynulými roky. Zjišťují, že jejich setkání by bylo radostnější, kdyby nebylo nepříjemných vzpomínek, výčitek a sebestřednosti. Takový je hlavní půdorys nové autorské inscenace Bolka Polívky Klíště, v níž se na jevišti opět setkává s Milanem Lasicou. Ve vedlejších rolích se objeví Petr Halberstadt, Kamila Valůšková nebo Gabriela Štefanová a Milan Sedláček. Pražská premiéra je plánována na 17. září 2019 v divadle Studio DVA od 19.00 hodin.

Scénografickým předobrazem pro divadelní klub, který je dějištěm hry, se stal legendární bar Divadla Bolka Polívky Poslední leč. Výmluvný je také podtitul hry: Život je divadlo, ve kterém každý touží po jiné roli. Zatímco herec v podání Milana Lasici má za sebou velmi úspěšnou kariéru, jeho kolega ztvárněný Bolkem Polívkou byl obsazován spíše do menších rolí. Rozhovor v divadelním klubu se tedy neobejde bez výčitek. Otázkou, jež se celým příběhem prolíná, je, zda tito dva staří kohouti žijí podzim života, nebo jaro smrti.

Oba herci v představení také „mezi řádky“ připomenou své dlouholeté kolegy a přátele a vzdají jim hold. Herecký partner Milana Lasici Július Satinský zemřel v roce 2002. Bolek Polívka zase letos přišel o souputníka Jiřího Pechu.

K názvu hry a motivu klíštěte inspirovala Bolka Polívku borelióza, jíž před časem prodělal. „Musím se klíšťatům tak trochu pomstít,“ říká.

Klíště
Pražská premiéra: 17. září 2019 v divadle Studio DVA

Anotace: Dva staří přátelé se setkávají v divadelním klubu. Na obou scénách probíhají kostýmové zkoušky a fotografování postav. Dlouho se neviděli. Oba jsou postarší, vypelichaní, bývalí kohouti. Nevíme, zda tito dva žijí podzim života, nebo jaro smrti. Důležité role hrají také barman, ožívající socha Komtura a dívka Leona. Ti dva si na ní poměřují své svůdcovské schopnosti. Spíše ze zvyku. V divadelním klubu je zakázáno pít alkohol i kouřit. Žilo se, už se nežije. A zdá se, že žít se nebude. Smutné. Komické.

Autor, režie: Bolek Polívka
Hrají: Bolek Polívka, Milan Lasica, Petr Halberstadt, Kamila Valůšková / Gabriela Štefanová, Milan Sedláček
Scénografie: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Tomáš Kypta
Hudba: David Rotter
Nejbližší reprízy Praha: 17. a 18. 9.
Nejbližší reprízy Brno: 9. 9., 2. a 3. 10.
Vstupenky Praha: https://www.studiodva.cz/program-2/?code=32102
Vstupenky Brno: https://divadlobolkapolivky.cz/predstaveni/kliste/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.