Stomatologa se bojí každý pátý Čech. Strach ze zubařů může přinést velké psychické bloky a problémy!

Návštěva zubaře patří pro mnoho lidí k obávané noční můře. Strach z návštěvy stomatologa straší nejen děti, ale i dospělé. Dle průzkumu české stomatologické komory se zubaře v menší či větší míře bojí skoro každý pátý Čech. Díky svým strachům lidé mnohdy odkládají pravidelné návštěvy u stomatologa. A tím si mohou „zadělat“ na opravdové zubní problémy. Špatná prevence, tak může mnohé dovést až na zubní pohotovost.

Strach ze zubařského křesla začíná většinou v dětství, kdy má mnoho dětí z této první návštěvy špatnou zkušenost. Traumata si pak mnozí mohou přenést i do dospělosti. Jaké spouštěče strachu jsou podle stomatologa MDDr. Ondřeje Šrámka časté u dětí? „Nejčastěji na děti negativně působí zážitek ze zubní pohotovosti, kde například dochází k neodkladnému vytažení zkaženého zubu. Dítě tak získá špatnou zkušenost, které se jen obtížně zbavuje. Svoji roli hrají také rodiče, kteří by měli svého potomka uklidňovat a psychicky povzbudit. Nikdy by neměli používat návštěvu zubaře jako pohrůžku. Dalším příkladem negativních zkušeností jsou úrazy a s nimi spojené zákroky lékařů.“

Lidé mohou strachy kousat i křičet
Nepříjemná dětská zkušenost může ovlivnit lidi i ve starším věku. „Mám několik takových pacientů, kteří si přesně pamatují, kdy jejich strach vznikl. U někoho se podařil potlačit až minimalizovat, u jiných však nikoli. Na pacientovi, který má strach, to bývá na první pohled zřejmé. Zajímavé je, že každý má jinou strategii na jeho potlačení. Někdo se klepe strachy, někdo preventivně křičí. Někteří pacienti mlčí, někteří naopak neustále mluví. A někteří mají i tendence kousat nebo dokonce utéct z ordinace. Většinou ale po tom, co zjistí, že ošetření nebolí, se uklidní a vše společně zvládneme“, říká své zkušenosti MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.  Nejvážnější situace jsou u těch pacientů, kteří mají fóbii a strach tak velký, že k lékaři na preventivní prohlídku nejdou a problémy a bolesti spojené se špatnou zubní prevencí je dovedou až na zubní pohotovost. Ošetření zde není opravdu příjemné a jejich fóbie se tak prohlubuje ještě více.

 První návštěva zubaře by měla být hrou
U dětí je dobré začít chodit k zubaři od prořezání prvních zubů. Je to důležité i z psychického hlediska dítěte. Malý pacient si tak může postupně zvykat na prostředí ordinace. Navíc se na těchto kontrolách nedějí nijak bolestivé věci, ale pouze jednoduchá vyšetření. „Děti často vozíme i na křeslech, snažíme se jim z návštěvy udělat hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí. Postupně se tak začne vyvíjet vztah a důvěra mezi pacientem a lékařem, což je klíčové při další spolupráci.

Nestrašte děti zubařem
„Děti také často přebírají názory od svých rodičů. Proto když rodiče sami mají ze zubařů strach nebo například děti stomatologem straší („když si nebudeš čistit zuby, doktor ti je všechny vytrhá“..), může si dítě podvědomě vytvářet negativní postoj. Rodiče mají na utváření vztahu k lékařům, nemoci i bolesti, významný vliv. Určitě stojí za zamyšlení, jestli strašení zubařem, lékařským zákrokem apod. bude ku prospěchu nejen v dětství, ale i později v dospělosti,“ říká psycholog Mgr. Ondřej Pečený z kliniky Kappa.

Jak eliminovat strach u staršího pacienta?
Strach ze zubních zákroků se může u mnoha lidí přenést i do dospělosti. „V tomto případě se se snažíme od pacienta zjistit, co mu konkrétně strach způsobuje. Pokud má strach konkrétní spouštěč, je zapotřebí se ho eliminovat (pohled na jehlu, zvuk vrtačky atd.). Snažíme se pacienta uklidnit a racionálně mu vše vysvětlit. Většinou to dobře funguje, ale opět platí, že je potřeba zapotřebí individuální přístup. „Důležitým krokem, pokud máte strach ze zubních ordinací, je najít si lékaře, který pacientům sedí po lidské stránce, vše vysvětlí a buduje si s nimi důvěru. Tím se dá strach alespoň trochu zmírnit,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Zdroj: Dentální klinika Hradčanská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.