Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Mýty nejen o domácím praní zbořeny!

Úklid, vysávání, vytírání, žehlení, mytí nádobí, čištění koupelny, praní a podobné aktivity se nevyhýbají nikomu z nás. Ať už všichni vnímáme jakékoliv domácí práce buď jako rutinu, nutné zlo, či odpočinkovou aktivitu, děláme je všichni. A častokrát k nim máme i nějaké rituály, které děláme nevědomky třeba i u praní. A mnohdy naše návyky, byť v dobré víře, nemusí dělat takovou službu, jakou od nich očekáváme.

„V České republice máme přes 400 profesionálních prádelen a čistíren, některé z nich své služby poskytují kromě firem také jednotlivcům. Přidanou hodnotou toho, že dáte své prádlo vyprat profesionálům, je záruka, že daný kus oblečení bude vypraný přesně tak, jak je to pro něj nejlepší,“ upřesňuje výhodu profesionálních prádelen a čistíren Lenka Břoušková, prezidentka Asociace prádelen a čistíren ČR.

Největší mýty o domácím praní vyvrací Jana Puškáčová, šéfka společnosti Elis, jednoho z největších hráčů v oblasti profesionálního prádelenství v České republice, který má ve Velkých Pavlovicích a ve Slavkově u Brna dva specializované provozy. „Každý máme zafixované nějaké zvyky, co a jak se pere a jak jsme to okoukali od našich maminek,“ říká Jana Puškáčová. „Problémem je, že se změnila nejen doba, ale také pračky, oděvy a jejich materiály a samozřejmě i prací prostředky a také máme více poznatků a možností,“ doplňuje.

  1. Zásadní chybou je domněnka, že pokud se pere ve vyšší teplotě, bude prádlo čistější. Praní ve vysokých teplotách sice zničí všechny bakterie, ale většině oděvů vysoká teplota neprospívá. Mnohem lepší je vyznat se v tom, jak párovat správný prací prostředek a prací cyklus, díky tomu předejdete zničení oblečení kvůli jeho praní ve zbytečně vysokých teplotách.
  2. Všechno se vypere doma, i zimní kabáty, pracovní oděvy, speciální látky a další. „Tohle vůbec není pravda, zejména třeba u pracovních oděvů, které jsou mnohdy ze speciálních materiálů, aby splňovaly třeba různé hygienické či bezpečnostní požadavky, je třeba prát u specializovaných prádelen, které k tomu mají nejen správné prací prostředky, ale také správné znalosti a postupy,“ říká Jana Puškáčová.
  3. Skvrny od potu v podpaží jsou jedním z největších strašáků, obzvláště teď v létě, a stačí na ně dát jenom víc pracího prostředku a ono se to vypere. Ale co když se to nepovede ani po dvou či třech pokusech? Tyto koláčové skvrny například na košilích či bílých tričkách lze odstranit pomocí octu, vodky, prášku na pečení, prostředku na mytí nádobí nebo nadrceného aspirinu. U všech těchto pomocníků je třeba je smíchat s teplou či vlažnou vodou a skvrnu, již navlhčenou v studené vodě, do této lázně nebo pasty namočit. Případně pomocí kartáčku na zuby skvrnu jemně vydrhněte. Poté dejte oblečení normálně prát. Pokud jde ovšem například o košile z jemnějšího materiálu, je lepší přenechat péči odborníkům.
  4. Všechny prací prostředky fungují stejně. Nikoliv! Komerčně prodávané sypké prášky pro domácí použití se hodí více na dlouhé praní v horké vodě a na těžší či pevnější oblečení. Vysloveně vhodné jsou na bílé prádlo, protože v tekuté podobě nelze zajistit takový bělící účinek. Tekuté prací gely se hodí na praní v jakékoliv vodě, na předepírky a na lehčí či jemnější oblečení. Naopak tmavé a černé prádlo je nejlépe prát v gelech, ideálně ve speciálních na tmavé prádlo, opravdu fungují. „Prací prášky a gely, které lidé používají na své domácí praní, jsou v zásadě podobné těm profesionálním. Naše čisticí prostředky jsou ale mnohem více koncentrované. Stejně jako lidé doma dávkují v jedné odměrce prací prostředek do praček, v profesionální prádelně automaticky dávkujeme jednotlivé prostředky pro jednotlivé kroky praní. A díky automatizaci umíme použít mnohem přesnější množství “ vysvětluje Jana Puškáčová.
  5. Džíny si „vyperete“ tak, že je dáte do mrazáku. Víte, jak se v laboratořích skladují vzorky například bakterií? Uchovávají je ve mrazivém prostředí při nízkých teplotách. Pokud chcete mít oblíbené své džíny čisté a nemít je jako skvělou inkubační laboratoř pro bakterie, mrazáku a podobným mýtům se raději vyhněte.
  6. Vyprané oblečení nejlépe vysušíte tak, že ho pověsíte. Tohle je pravda jenom napůl. „Vždy je třeba si pořádně přečíst instrukce na štítku uvnitř oděvu. Pro některé látky a oblečení se totiž doporučuje, aby se sušily vodorovně, a nikoliv svisle, například na sušáku a na ramínkách,“ vysvětluje Jana Puškáčová. Některé látky, například úplety a z nich vyrobené úpletové svetry a šaty, se totiž při sušení mohou tak přizpůsobit podkladu, na kterém se suší, takže podklad zanechá na oblečení stopu. Naopak u některých kusů oblečení, jako jsou například košile, se ramínka na sušení více než hodí.
  7. Jenom rychle ještě hodím podprsenku do pračky… Velký pozor na podprsenky, vaši pračku mohou zničit. Podprsenky je všeobecně lepší prát ručně, než je házet do pračky. Podprsenky jsou vyrobené z mnoha látek a materiálů, které opotřebením a příliš častým praním v pračce mohou povolit a už pak nebudou držet tvar. Když se vám je nechce prát v ruce, tak je aspoň dejte do prací síťky či pracího košíčku na podprsenky. Velkým rizikem u praní podprsenek v pračce jsou totiž všechny drobné či drátěné části. Pokud byste podprsenku jen tak hodili do pračky s rozepnutým zapínáním, může se háček zaseknout a poškodit buben či pračku samotnou. Investujte raději do pracích sítěk a košíčků, abyste nemuseli hned kupovat novou pračku.
  8. Přidání bělidla k pracímu prostředku, aby bylo oblečení čistší a bělejší? Raději ne. „Samotné bělidlo je silná chemikálie, která nejen zničí vaše oblečení, ale také úplně zničí jakoukoliv prací sílu, kterou prací prostředek má. Lepší je sypký prášek s bělícím účinkem již ve směsi. Pamatujte, více čehokoliv nemusí vždy znamenat lepší výsledek. A bohužel, některé skvrny lze odstranit pouze nůžkami,“ říká s úsměvem Jana Puškáčová.
Prádelna, čistírna, jaký je v tom rozdíl?
Prádelna pere a čistírna čistí. Při praní se používá voda a při čistění se využívají i chemikálie. Faktem je, že se některé oděvy jako trička, prostěradla a podobně dají prát bez obtíží i doma. Ale některé kusy oblečení jako například saka, kabáty a další se musí čistit speciálními čisticími prostředky, a je tedy lepší je dát do péče profesionálům.

Zdroj: společnost Elis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *