Tajemství zdravého zraku: pravidelné kontroly, pestrá strava, oční jóga a méně práce na počítači

60 procent světové populace trpí nějakou oční vadou. A počet lidí, kteří mají potíže se zrakem, strmě narůstá. I o oči je třeba pečovat! Jaké zásady dodržovat, aby byly oči v té nejlepší kondici?

Zrakem člověk vnímá 80 procent veškerých informací. Proto by měl o oči pečovat tak, aby vydržely zdravé co možná nejdéle. V první řadě je důležité nepodceňovat návštěvy očního lékaře. K němu by měl člověk pravidelně chodit i v případě, že ho zatím žádné zrakové obtíže netrápí. „Pro udržení zdravého zraku je podstatné absolvovat pravidelné prohlídky u očního lékaře. Protože prevence je lepší než léčba, po 40. roce věku se doporučuje vyšetření jednou ročně kvůli včasnému odhalení onemocnění souvisejících s věkem, jako jsou například věkem podmíněná makulární degenerace, šedý zákal. Pravidelnými prohlídkami u očního lékaře se dají podchytit závažné oční choroby, které probíhají nepozorovaně, jednou z nich je například zelený zákal. Oční vyšetření může odhalit i celková onemocnění, jako je například cukrovka či vysoký krevní tlak. Oko je totiž jediným orgánem, kde se dají přímo a neinvazivně pozorovat krevní cévy,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Pro zrak má význam i zdravý životní styl, zejména složení stravy, která by měla být co nejpestřejší, bohatá na vitamíny a minerály. „Pro oči jsou významnými potravinami například vejce, mořské ryby, dále kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka a hlavně olivový olej. Málo známá je kurkuma, která je velmi populární například v Indii a je prokázáno, že kromě velmi pozitivního vlivu na zrak má také protinádorový efekt. Vhodným startem pro udržení si zdravého zraku je i přestat kouřit,“ doporučila Zuzana Koželová, lékařka oční kliniky Gemini.

Pravidelné cvičení je zdraví prospěšné. Dostatek pohybu je dobré dopřát i očím. Stejně důležitý je ale i odpočinek. „Lidem, kteří většinu pracovní doby pracují na počítači, se každý den před spaním doporučuje provádět oční jógu – soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak. Při každodenní práci s počítačem oči rychle osychají kvůli nedostatečné frekvenci mrkání a také se rychleji unaví, proto je důležité dopřát si pravidelné přestávky, kdy očím ulevíme zamrkáním a pohledem do dálky, například z okna do zeleně,“ popsal Pavel Stodůlka.

Pokud člověk pozoruje zhoršené vidění, neměl by podcenit nákup dioptrických brýlí – tomu by vždy měla předcházet návštěva očního lékaře. „Pro udržení zdravého zraku je u různých očních vad důležitá i správná dioptrická korekce pomocí brýlí nebo kontaktních čoček, aby se oči nenamáhaly a netrpěly únavou. Dbát je třeba i na správnou hygienu kontaktních čoček. Ty je nutné pečlivě čistit a ukládat do čerstvého roztoku. Měnit je třeba i pouzdro, pokud tak nositel kontaktních čoček nečiní, v závitech se pak dají mnohdy najít plísně. Důležité také je mít před každou manipulací s kontaktními čočkami umyté ruce,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Lidé podceňují i ochranu očí, výjimkou tak nejsou úrazy s trvalými následky. Na ochranu zraku je třeba pamatovat i během slunečných dní. „Je důležité nezapomenout na ochranu očí při různých činnostech, například používat ochranné pomůcky při práci, při sportech a také chránit oči před UV zářením ze slunce pomocí kvalitních slunečních brýlí,“ uzavřela Zuzana Koželová.

Pět tipů, jak si co nejdéle udržet zdravý zrak
1) vyvážená a pestrá strava
2) pravidelné návštěvy očního lékaře a správná korekce očních vad
3) kvalitní ochranné pomůcky pro oči
4) oční jóga (oční gymnastika)
5) méně času stráveného u počítače, tabletu či chytrého telefonu a více času stráveného v přírodě

Cviky pro oční jógu:
10x zamrkat
10x se podívat nahoru a dolů
10x se podívat doprava a doleva
10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
10x se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
10x zakroužit očima doprava
10x zakroužit očima doleva
10x zamrkat

Zdroj: www.gemini.cz a www.lasik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.