David Koller, Richard Műller a Viki Olejárová zpívají Kryla v písni k filmu Amnestie

Krylova Pasážová revolta je titulní písní filmu Amnestie, který vstoupí do kin 14. listopadu, u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce.

Pasážová revolta v podání Davida Kollera, Richarda Műllera a Viki Olejárové vznikala poněkud netradičním způsobem. Nejdříve se natočil klip a až pak se ve studiu nahrávaly vokály.

Nejprve celou písničku nazpívala Viki Olejárová. Pak jsme s Davidem na její písničku vlastně dělali playback. Když se dotočil film, každý finálně natočil svůj part,“ popisuje Richard Műller. „Celý koncept vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentů filmu. Přišel už za námi s tím, že by rád udělal právě tuto konkrétní písničku symfonicky a že chce do ní i zkomponovat tóny Smetanovy Vltavy. Když vyslovil toto spojení, vůbec jsem neváhal. Bylo mi jasné, že právě u tohoto chci a musím být. Byla to rychlá, příjemná a doufám, že i užitečná práce!“

 Viki Olejárová doplňuje: „S Davidem jsme už zpívali společně jednu Krylovu píseň na koncertu pro Jána Kuciaka a Martinu v Bratislavě. Po čase se mi ozval, jestli bych neměla chuť s ním a s Richardem Müllerem nahrát titulní píseň k filmu Amnestie. Šlo o Pasážovou revoltu. Okamžitě jsem souhlasila, protože Kryl, Müller a Koller jsou legendy a moje srdcovky! Bylo mi ctí, na tomto projektu spolupracovat. Nikdy jsem neslyšela Krylovu píseň v tak velkolepém provedení. Husí kůži jsem měla skoro celé nahrávání… Když jsem pak slyšela výsledek, dojalo mne to. Jsem velmi ráda, že se na tvorbu Karla Kryla nezapomíná, ale zároveň musím dodat: dělejme všechno pro to, aby jeho písně už nikdy nebyly aktuální!“

Rozhovor s Richardem Műllerem k filmu Amnestie a titulní písni Pasážová revolta
Když se řekne leden 1990, co se vám vybaví?
Byl to nový začátek. Otevřel se pro nás nový svět a my si mohli najednou vybrat. Ale protože tuto otázku pokládáte také ve spojení s amnestiemi i 30 lety svobody, rád bych dodal, že to všechno nemusí být až tak samozřejmé. Važme si toho, co máme. Je to důležité.

Co jste tou dobou dělal?
Vydával jsem desky a koncertoval. Víte, já jsem nikdy nebyl revolucionář. Nikdy jsem nebyl nějak zvlášť průbojný a nikdy jsem nestál v prvních řadách. Ale je jasné, že jsem vnímal, co se kolem mne děje. Album, které jsem v té době vydal se skupinou Banket, se jmenovalo Druhá doba?! a reflektovalo období a události, jež se děly kolem nás, tedy konec komunismu a začátek raného kapitalismu.

Jak vůbec došlo ke vzniku coveru Pasážová revolta Karla Kryla? Jak jste se dali dohromady s Davidem Kollerem a Viky Olejárovou a proč zrovna tato píseň a ne jiná?
Všechno vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentů filmu Amnestie. Přišel za námi rovnou s tím, že by rád udělal právě tuto konkrétní písničku symfonicky a že chce do ní zakomponovat tóny Smetanovy Vltavy a Vyšehradu. Když vyslovil toto spojení, vůbec jsem neváhal. Bylo mi jasné, že právě u tohoto chci a musím být. Přivedl Viki Olejárovou, o které jsem vůbec nevěděl, že zpívá Kryla, a Davida Kollera. Šlo to skvěle, David byl fantastický – ostatně jako vždy J. Byla to rychlá, příjemná a doufám, že i užitečná práce!

Jaké byly vaše pocity při nahrávání?
Zvláštní. Protože nejdřív jsme točili klip a až pak jsme nahrávali píseň. Nejprve celou písničku nazpívala Viki Olejárová. Pak jsme s Davidem na její písničku vlastně dělali playback. Po dotočení filmu jsme každý finálně natočili svůj part. Takže vlastně takový obrácený postup.

Má pro vás osobně Pasážová revolta Karla Kryla z roku 1969 nějaké poselství pro dnešní dobu?
Určitě ano! Je mimořádně aktuální! Stejně jako skladba, kterou jsme nyní dokončili s Ondřejem Soukupem, a měla by být na soundtracku k filmu Amnestie. Jde o Shakespearův sonet, 400 let starý text, mimořádně aktuální. Mistr Shakespeare napsal něco, co vlastně – bohužel – bude poplatné ještě velmi dlouho po mnoho generací.

Pozvánka do kina na film Amnestie
Bez toho, abych viděl finální verzi filmu, tato témata, která jsou někdy mezi dobou komunismu a kapitalismu, něco mezi svobodou a nesvobodou, jsou velmi důležitá. Myslím, že každý by měl tento snímek vidět, aby si mohl udělat svůj vlastní názor. Možná, že to co náš film ukazuje, nebylo v tu dobu úplně nejšťastnější řešení, ale možná, že ano… ale na to by si člověk měl udělat svůj vlastní úsudek. A proto je důležité se na film Amnestie jít podívat do kina.

Za aranžmá s romanticko-symfonickém provedení stojí hudebník Nikolaj Nikitin, zpěváky doprovází Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu s dirigentem Peterem Valentovičem. Ve skladbě zazní i motivy ze Smetanovy Vltavy a Vyšehradu. Vydává Universal Music.

Československý koprodukční film režiséra Jonáše Karáska na motivy knihy Radovana Dunaje Amnestia, ktorá rozpútala peklo, představí v hlavních rolích Aňu Geislerovou, Marka Vašuta, Natálii Germani, Norberta Lichého, Romana Luknára, Marka Majeského, Jána Jackuliaka, Martina Havelku či Janu Oľhovú.

Uvedení snímku Amnestie budou doprovázet ještě i další s ním spojené události: vernisáž naplánovaná na 17. listopadu do pražské Lucerny otevře výstavu děl uznávaného malíře Jozefa Danglára Gertli a stejnojmenná kniha Amnestie s podtitulem Svoboda jako tlustá čára za minulostí vyjde v polovině října v nakladatelství Slovart.

Amnestie, která se z části natáčela přímo v autentickém prostředí Leopoldova a ve věznici v Mladé Boleslavi, točilo se i v Praze v Národním divadle nebo v bytě Václava Havla, přinese na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. Film se dramatickou dobu plnou změn dívá jinak, než by mohli diváci očekávat – příběhem jednoho z vězňů z prostředí věznice pro nejtěžší případy v Leopoldově.

Film Amnestie v kinech od 14. listopadu 2019.

Foto: Bontonfilm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *