Svačiny nejsou jen pro děti: Připravte si rychlá a zdravá jídla, i když vypravujete děti do školy!

Příchod září neznamená pouze povinnosti pro děti, ale i jejich rodiče. Pomoc s úkoly, procvičování, příprava svačin či obědů dají zabrat nejedné mamince. Není divu, že se rodiče začnou odbývat v jídle. Svačiny jsou přitom pro naše tělo důležité a mohou pomoci i s kily navíc.

Martina Dvořáková, hlavní výživová poradkyně KetoDiet, přináší recepty na své oblíbené svačiny i pár tipů na ty nejrychlejší.

„I přes veškerou osvětu výživových poradců stále ve společnosti panuje názor, že, čím méně budu jíst, tím více zhubnu. Tak to ale nefunguje,“ říká na začátek Martina Dvořáková a pokračuje: „Tělo musí vědět, že má dostatek energie a nemusí si ji ukládat v podobě tukových zásob. Pravidelná strava o 5 chodech v tom hraje významnou roli.“

Tip Martiny na svačiny do kabelky
• proteinové tyčinky (pozor na ty s vysokým obsahem sacharidů)
• proteinové pečivo, např. croissant KetoDiet
• oříšky (mandle, lískové oříšky, dýňová semínka)

Pokud byly svačiny součástí vašeho jídelníčku naposledy na základní škole, a ještě na popud rodičů, může chvíli trvat, než si na ně opět zvyknete. Z počátku jezte menší porce jídel, která nemusíte připravovat, např. nesolené oříšky nebo zeleninu (rajčata, okurky, ředkvičky apod.). V práci mějte svačinu ideálně po ruce, na pochůzkách vás zase zachrání proteinové tyčinky v kabelce. Časem si tělo na další chod navíc zvykne a samo si řekne o větší, vydatnější porci. „Zdravé svačiny s sebou přináší další výhodu, nejen prevenci zpomaleného metabolismu. Když dostatečně jíte přes den, nemáte potřebu sníst večer vše, na co doma narazíte. Vaše tělo nebude muset v noci zpracovávat další stravu a vy se probudíte odpočatí,“ dodává Martina. A jaké svačiny si sama nejraději připravuje

Rychlý zeleninový salátek do krabičky
Suroviny:
1/4 salátové okurky
1 rajče
1/2 papriky
1/2 balení salátové lučiny
čerstvé bylinky a lněná nebo slunečnicová semínka na ochucení

Saláty nejsou jen pro dietářky. Pokud k nim přidáme bílkoviny, např. ve formě sýru, a zdravé tuky ukrývající se v semínkách, pak dostaneme plnohodnotnou a zdravou svačinu. Zeleninu nakrájíme na kostičky a vmícháme lučinu pokrájenou na kostky. Můžeme přidat čerstvé bylinky, případně sůl a pepř. Navrch posypeme lněnými nebo slunečnicovými semínky.

Cottage sýr nasladko
Suroviny:
1 balení neochuceného sýru Cottage
hrst čerstvého ovoce (borůvky, maliny, jahody, meruňky nebo jiné)
hrst mandlí

Pokud milujete sladké, nemusíte se bát, že byste na jeho úkor ztloustli. Stačí sáhnout po ovoci a vybrat správné sladidlo. Sýr cottage smíchejte s drobným ovocem a mandlemi. Milovníci sladších jídel mohou přidat lžičku xylitolu nebo čekankového sirupu.

Klasika z dětství v nízkosacharidové formě
Suroviny:
proteinový chléb
slané máslo
nasekaná pažitka na posypání
čerstvá zelenina dle chuti – paprika, okurka, ředkvičky či řapíkatý celer

Až budete svým dětem připravovat svačiny do školy, nevynechejte ani sebe. Klasický chléb vyměňte za jeho nízkosacharidovou variantu s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. Namažte máslem, posypte pažitkou a přidejte štědrou porci zeleniny. V jednoduchosti je síla.

Cereální proteinové tyčinky mají nejen vysoký obsah bílkovin a málo sacharidů, ale také velké množství vlákniny pro správnou funkci trávení. KetoDiet, Cereální tyčinky, 14 ks, 410 Kč

Zdroj a foto: KetoDiet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *