Na nové výstavě Já hrdina v plzeňském DEPO2015 si děti vyzkouší, jaké je být policistou, záchranářem nebo hasičem

Nová interaktivní expozice o integrovaném záchranném systému se otevře v sobotu 7. září v kreativní zóně DEPO2015 v Plzni. Rodiny s dětmi zde například okusí, jaké to je ocitnout se uprostřed dopravní nehody, a naučí se, jak se v takové situaci správně zachovat. V další části výstavy si prohlédnou například ohořelé artefakty z míst požáru zapůjčené plzeňskými hasiči. Pro návštěvníky se chystá také doprovodný program přednášek a ukázek složek IZS, který bude zdarma. Expozice bude přístupná od 7. září do konce roku.

Zážitková expozice Já, hrdina je zaměřená na nejmladší diváky, které hravým způsobem seznámí s tím, jak se chovat v krizových situacích. Výstava je rozdělena do několika částí, z nichž největší je uměle vybudované dopravní hřiště se silnicí, budovami a zaparkovanými maketami policejního auta, hasičské cisterny a sanitky. Na něm se návštěvníci rozdělí na účastníky nehody, členy jednotlivých složek IZS a centrálu 112. Pro pohyb na hřišti si děti vyrobí vlastní dopravní prostředek v přichystané tvořivé dílně. „Děti si vyzkouší modelové situace, které jsme připravili po konzultaci s IZS. Zkusí si, jak se zachovat při sražení chodce na přechodu pro chodce, co dělat se samovzníceným olejem na pánvi při vaření či při zásahu člověka elektrickým proudem,“ říká kurátorka Kristýna Jirátová, která interaktivní expozice v DEPO2015 tvoří, a doplňuje: „chceme dětem kromě zážitku předat také důležité informace. Pomůžeme jim zopakovat nebo se naučit čísla tísňových linek a ujistíme je, že v případě nouze se nikdo nemusí bát zavolat pomoc.“ Součástí expozice bude také interaktivní hra Tísňomat od organizace Svět záchranářů simulující další nehody. Kromě interaktivní části zde budou vystavené uniformy všech záchranářských sborů, předměty od plzeňských hasičů – např. z míst požáru – a plakát tzv. domečku rizik, kde děti zkusí identifikovat nebezpečná místa a situace, ke kterým může v domácnosti dojít.

Díky spolupráci s jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému vznikne doprovodný program pro širokou veřejnost. Ta má totiž často o fungování složek IZS jen velmi povrchní informace. Na 5 chystaných přednáškách vystoupí hasiči, policisté i lékaři, věnovat se budou např. prevenci vzniku požáru, vysvětlí, jak se liší práce záchranky v seriálech oproti realitě, jak správně zvládnout tísňové volání či jaká jsou rizika adventu. Mluvit se ale bude i o realitě kyberprostoru. K tomuto tématu se chystá speciální výstava a také divadelní představení se seminářem o pojmech sexting, happy slapping, kybergrooming či kyberstalking. Vstupné na doprovodný program je zdarma, více informací zájemci najdou na www.depo2015.cz/jahrdina.

Výstava Já, hrdina byla poprvé veřejnosti představena ve Sladovně Písek, která ji připravila ve spolupráci s Detským muzeem Bratislava a BESIP. DEPO2015 v těsné spolupráci s plzeňskými složkami IZS ke stávající výstavě doplňuje další interaktivní exponáty, dopolední lektorský program pro školy a zmíněný doprovodný program. Expozice je určena především rodinám s dětmi od 4 do 12 let. Přístupná bude každý den od 7. září, kdy se slavnostně otevře v rámci akce Hrdinové Plzně, až do konce roku.

JÁ, HRDINA
Doprovodný program pro děti i dospělé:
30. 9. 2019 v 17:00
ZÁCHRANKA: Legendy a mýty vs. realita
Díváte se na seriály o záchranářích? A věříte všemu, co na obrazovce vidíte? Bc. Martin Brejcha ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje přijde popovídat o tom, jak jsou mnohé představy zkreslené, a jak pracují profesionální záchranáři ve skutečnosti.

26. 10. 2019 v 15:00
Prevence požárů a chování při požáru
Přednáška, ukázka hašení a hasičského vozu.
(auto bude stát na nádvoří od 14:00 do 17:00, od 15:00 přednáška cca 45 min., navazuje ukázka cca 20 min.)

2. 11. 2019 od 11:00 do 17:00
Odpoledne s Městskou policií
Ukázka práce psovodů, odchytové vozidlo na zvířata, jízda na segway, soutěže pro děti, prezentace Městské policie.

9. 11. 2019 v 15:00
Tísňové volání nejen u dopravní nehody
Přednáška, ukázka vyproštění osoby z havarovaného vozu a ukázka hasičského vozu. (auto bude stát na nádvoří od 14:00 do 17:00, od 15:00 přednáška cca 45 min., navazuje ukázka cca 20 min.)

1. 12. 2019 v 15:00
Advent a jeho rizika
Přednáška o požárech bytů, ukázka evakuačního autobusu a kontejneru nouzového přežití. (auto bude stát na nádvoří od 14:00 do 17:00, od 15:00 přednáška cca 45 min., navazuje ukázka cca 20 min.)

 17. 10.–10. 11. 2019
Realita kybersvěta – výstava / divadlo / seminář
Co je sexting, happy slapping, kybergrooming, kyberstalking?
Výstava a seminář o tom, co děti na virtuálním světě tak láká, a jak využívat výhody kybersvěta a zároveň se vyhnout rizikům. Výstava od 17. 10. do 10. 11., divadelní představení se seminářem (celkem 2 hodiny): 20/10, 27/10, 3/11, 10/11/2019, vždy v 10:00 a v 15:00 hodin, nutná rezervace na gregorova@plzen.eu)

Otevírací doba pro veřejnost:
všední dny 13:00-18:00
víkendy 10:00-18:00

Lektorský program pro školy:
Všední dny od 9:00 a od 11:00
Program je určen pro 1. stupně základních škol. Rezervace termínů: proskoly@depo2015.cz.

Vstupné:
dospělí 90 Kč, děti, senioři a ZTP 60 Kč, rodinné vstupné 200 Kč. S Plzeňskou kartou sleva 20 % na vstupné.

JÁ, HRDINA, 7. 9. – 31. 12. 2019, DEPO2015
Koncept výstavy: Detské muzeum Bratislava, Sladovna Písek, o.p.s.
Produkce: Kristýna Jirátová
Grafika a vizuál: Lucas Pegas a Josef Sedlák
Stavba: Ivo Opl, Lukáš Zahradník, Martina Šantorová, Roman Vodička
Software: František Švarc
Lektorské programy: Sladovna Písek, Linda Suchánková
Tisk: Formum, reklamní družstvo

Zápůjčky a doprovodný program: Hasičský záchranný sbor České republiky, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Policie České republiky, Městská policie Plzeň, Svět záchranářů, Asociace Záchranný kruh, Divadlo J. K. Tyla

Partneři: Sladovna Písek, o.p.s., Detské muzeum Bratislava, BESIP, Hasičský záchranný sbor České republiky, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Policie České republiky, Městská policie Plzeň, Fakulta zdravotnických studií, Západočeské univerzity v Plzni, Svět záchranářů, Asociace Záchranný kruh, Plzeňské městské dopravní podniky, Divadlo J. K. Tyla

Foto: DEPO2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.