Blíží se čas výlovů rybníků, vydejte se za zážitkem i čerstvou rybou

Na podzim už tradičně vydávají české a moravské rybníky svá bohatství. Každým rokem, za stoupajícího zájmu veřejnosti, z nich rybáři vytáhnou stovky tun ryb. Výlovy jsou velkou událostí jak pro rybáře, tak i pro přihlížející návštěvníky. Kromě zajímavé podívané a doprovodného programu nabízí také skvělou příležitost k nákupu různých druhů oblíbených sladkovodních ryb.

Zážitek pro celou rodinu
Stejně jako k létu patří koupání a slunce, patří k podzimu výlovy rybníků. Čas, kdy jsou z vody vytažené sítě plné ryb a kolem se line vůně rybích pochoutek a svařeného vína, má jedinečnou atmosféru, za kterou na podzim míří desítky tisíc lidí. Výlovy probíhají hlavně v druhé polovině září a v říjnu, začínají vždy brzy ráno, už okolo sedmé hodiny. Chytit začátek, při kterém je vidět nejvíce z rybářské práce, znamená přivstat si.

Protože se z výlovů stala společenská událost pro celou rodinu, bývá součástí také doprovodný program pro děti. Ty si mohou na rybu sáhnout a vyzkoušet si její výlov z kádě. Jakou má chuť se dozvědí ve stáncích s rybími specialitami, kde se nejčastěji podávají oblíbené kapří hranolky. Podzimní výlovy jsou také skvělou příležitostí, kde si čerstvou rybu koupit a k dostání jsou také druhy, které po zbytek roku těžko seženete. Domů si nejčastěji můžete odnést kapra, candáta, pstruha nebo třeba štiku.

Pokud plánujete navštívit výlov rybníku poprvé, přečtěte si pár šikovných rad, které se vám budou před cestou hodit.

Desatero návštěvníka výlovu rybníku
1. Výlov začíná brzy! Zátah ryb do sítí, který bývá tím nejzajímavějším, co během výlovu uvidíte, se provádí okolo 7. hodiny. Další práce rybářů a doprovodný program pak trvá většinou do odpoledne.
2. Gumáky s sebou. Kolem rybníků v čase výlovů bývá mokro a bahnitý terén. Teple se oblečte, přibalte si pláštěnku a nezapomeňte na holínky.
3. Na místě si můžete koupit živou rybu nebo si ji nechat vykuchat a naporcovat.
4. Připravte se na nápor lidí. Výlovy jsou lákadlem, které touží spatřit tisíce lidí.
5. Vezměte s sebou děti. Výlov je zážitkem pro dospělé, ale hlavně pro prcky. Součástí výlovů je i bohatý doprovodný program, možnost spatřit živé ryby nebo si je vyzkoušet vylovit z kádě.
6. Z výlovu si můžete odnést druhy ryb, které jindy těžko seženete. S návštěvou neotálejte, ať na vás ryby ještě zbydou.
7. Čerstvost zaručena! Nic se nevyrovná chuti ryby, která je právě vytažená z vody.
8. Rybí speciality jako rybí polévka, grundle, kapří hranolky i sušené ryby. Takové dobroty můžete během výlovu ochutnat.
9. Při výlovu můžete vidět i pěkné a na pohled zajímavé tradice cechu rybářského, například pasování rybářským právem. To se vykonává pomocí tzv. ferfule, “dřevěné plácačky”, která je součástí rituálu.
10. Kromě ryby si můžete z akce odnést zážitky, zajímavé informace o rybách včetně tipů na jejich přípravu a třeba i rybí šupinu do peněženky. Ta z výlovu vám k penězům určitě pomůže.

Párování jídla a vína patří k trendům
Pořekadlo praví: Ryba musí plavat. Ovšem ne ve vodě, ani na talíři, ale v žaludku. Že je rybu potřeba nejen dobře připravit, ale také řádně zapít, to se ví. Stejně tak do obecného povědomí patří, že se k ní hodí bílé víno. Horší už je to však s výběrem vhodné odrůdy, kdy většina lidí tápe. Přitom dát si k rybě to správné a kvalitní víno znamená znásobit zážitek z výtečného pokrmu. I když zcela jasná pravidla neexistují, je tu pár návodů, podle kterých si dobré víno k rybě dokáže vybrat i sommelier “amatér”.

První, na co se dá vsadit, je původ vína. K české rybě nejlépe sedne víno z českých a moravských vinařství. Dále platí, že chuť jídla a vína by měla být v harmonii, jedna složka by neměla druhou upozaďovat. K rybám jen s jemným dochucením a minimem přidaných ingrediencí, často se tak připravuje candát a pstruh, se hodí odrůdy vína s jemnější chutí a elegantní vůní jako je Chardonnay nebo Rulandské bílé. Naopak ryby ve výrazné úpravě potřebují výrazná vína s plnou kyselinou, tím mohou být například suché Ryzlinky.

Suché bílé víno také pomáhá vypořádat se s tukem obsaženým v rybě, krásně jej spláchne a usnadní trávení. Ke středně tučným rybám, mezi které se řadí třeba pstruh nebo kapr, se hodí odrůdy s výraznou kyselinkou. „Ke kaprovi mám vyzkoušené Víno Mikulov Sommelier Club Ryzlink rýnský pozdní sběr 2017. Kapr je tučná ryba, obzvlášť když je připravený ve vánoční úpravě, a proto potřebuje víno s výraznou kyselinkou,” říká hlavní sommelier BOHEMIA SEKT David Král. Červené víno k sladkovodním rybám raději vynechte, naopak dobrou volbou jsou také suché bílé sekty.

Tip sommeliera:
Suchý Ryzlink rýnský 2017 značky Víno Mikulov Sommelier Club má zlatavě žlutou barvu s pěknou viskozitou, elegantní aroma sadového ovoce a medu. Chuť je svěží, šťavnatá, s ovocným charakterem a dlouhou dochutí. Hodí se velmi dobře ke sladkovodním rybám, ale také k drůbežímu masu a do růžova pečené panence. Víno získalo četné úspěchy na mnoha soutěžích, jako jsou Valtické vinné trhy 2019, Salon vín, Prague Wine Trophy 2018 a další. Jeho chuť nejlépe vynikne při teplotě 9 až 11 °C. Obvyklá cena: 139 Kč. Víno je dostupné v maloobchodě a na www.osobnivinoteka.cz.

„Sendvič“ ze pstruha v tyrolském špeku s košťálovou zeleninou
Pstruh patří mezi naše nejoblíbenější ryby. Jeho příprava je velmi snadná a rychlá, a díky skvělé chuti nepotřebuje ani mnoho dalších surovin. V obchodě je k dostání celoročně, ale jak je známo, čerstvé suroviny vždy chutnají nejlépe. Právě začátek podzimu nákupu čerstvých sladkovodních ryb přeje. Ty jsou k dostání při výlovů rybníků, které se konají v září a říjnu. Pokud tedy máte ve své v blízkosti rybník, stačí si jen pohlídat termín výlovu, a už se můžete těšit na čerstvou domácí rybu na vašem talíři.

Suroviny:
• 4 filety ze pstruha
• Plátky špeku na zabalení
• 1 svazek šalvěje
• 2 rajčata
• Sůl a pepř
• Máslo dle potřeby
• Mix košťálové zeleniny (květák, brokolice) na ozdobení

Suroviny na velouté:
• 1 l rybího vývaru
• 3 ks šalotky
• 50 g másla
• 1/2 l bílého suchého vína
• 3 dl 30% smetany
• Sůl, pepř

Příprava velouté:
Na másle zlehka zpěňte šalotku pokrájenou na drobno, cibulka nesmí zhnědnout, jen zesklovatět. Poté přidejte bílé víno a svařte na 1/3. Přidejte rybí vývar a opět svařte na 1/3. Přidejte smetanu a vše provařte dohromady. Polévku rozmixujte a propasírujte. Na závěr dochuťte solí a pepřem podle potřeby.

Příprava ryby a servírování:
Na filety ze pstruha poklaďte na kolečka nakrájené rajče a šalvěj a zabalte proti sobě do špeku.  Hotové ruličky poklaďte na předem vymazaný plech a dejte péct na 10 minut při teplotě 180 °C. (Respektujte zkušenosti s vlastní troubou) Připravené velouté napěňte a na závěr s ním přelijte hotový pokrm. Dozdobte mixem košťálové zeleniny.

Tip sommeliera:
Pstruh v této úpravě, s ingrediencemi jako je šalvěj nebo špek, získal výraznější chuť. Proto se hodí plné víno, které vedle pokrmu nezanikne. Na chuťové pohárky bude dobře působit Víno Mikulov Sommelier club Ryzlink vlašský 2017 pozdní sběr. Je šťavnaté a svěží s příjemnou kyselinkou a delší dochutí, v níž najdete tóny citrusových plodů. Aroma je také poměrně intenzivní a připomíná tropické ovoce. Víno nejlépe vynikne při teplotě 9 až 11 stupňů. Obvyklá cena: 139 Kč.

Ceviche ze pstruha lososovitého na fenyklovém salátu
Ceviche je rybí salát původně pocházející z přímořských oblastí latinské Ameriky. Existuje mnoho variant tohoto pokrmu, základem je vždy především velmi čerstvá ryba pokrájená na kostičky a naložená v limetové nebo citronové šťávě. Zbytek už je hračka. Odměnou za maximálně 20 minut práce vám bude dokonalý předkrm.

Suroviny:
• 350 – 400 g pstruha lososovitého
• Šťáva z 1 citronu
• 2 lžíce olejového olej
• 1 větší chilli paprička
• 1 větší červená cibule
• ½ svazku koriandru
• 1 fenykl
• Svazek ředkviček
• Sůl a pepř

Postup:
Pokrájíme cibuli, ředkvičky a chilli papričku. Na tenké plátky nebo kostky pokrájenou rybu uvaříme v citrónové šťávě s olivovým olejem a krájenou zeleninou. Uvařený fenykl dochutíme dresinkem ze šťávy z 1 citrónu a oleje. Přidáme zbývající suroviny a ihned servírujeme.

Tip sommeliera:
Jemná úprava ryb vyžaduje vždy také jemnější víno. K ceviche ze pstruha se hodí Rulandské bílé značky Víno Mikulov Sommelier club. Jeho chuť je středně plná a svěží s harmonickou kyselinkou, která bude v dokonalém souladu s tímto rybím pokrmem. Rulandské bílé se svojí charakteristikou hodí také ke krémovým polévkám a pečené drůbeži v jemné úpravě. Obvyklá cena: 139 Kč.

Restovaný filet z candáta na rissotu se žlutou řepou
Candát je sladkovodní dravá ryba s jemným masem a výbornou chutí. Považují si jej navíc i lidé, kteří mají ryby rádi, ale vadí jim jejich výrazné aroma. Tím totiž candát vůbec neoplývá. Existuje mnoho receptů, jak jej připravit. Ovšem uděláte lépe, když použijete jen jemné dochucení, které nepřebije delikátní chuť této ryby. Ingredience volte s mírou a soustřeďte se více na přílohu a výběr kvalitního vína, které podtrhne zážitek z pokrmu.

Suroviny:
• 400 g filetu z candáta
• Olivový olej
• 2 větvičky tymiánu
• 2 stroužky česneku
• Sůl a pepř

Suroviny na rissoto:
• 2 lžíce másla
• 1 šalotka
• 2 dcl bílého vína
• 1 l zeleninového vývaru
• 1,5 hrnku rýže
• 2 ks větší žluté řepy
• Sůl a pepř

Postup:
Nejprve uvařte rýži. Na másle restujte šalotku s rýží, zalijte vínem, pak postupně přilévejte vývar. Poté přimíchejte uvařenou rýži, dochuťte solí podle potřeby a odstavte. Očištěnou a nakrájenou řepu restujte na másle. Na olivovém oleji restujte filet z candáta se snítkou tymiánu a česnekem a ihned servírujte.

Tip sommeliera:
K filetu z candáta připravenému na másle v kombinaci s rýží bych doporučil odrůdu Chardonnay. Delikátní rybu ideálně doplní víno s harmonickou chutí a decentní, velmi elegantní vůní, kterou nabízí Víno Mikulov Sommelier club Chardonnay pozdní sběr 2018. V tomto případě je třeba víno volit opatrně, aby nepřebilo chuť pokrmu. Při podávání nejlépe vynikne vychlazené na 9 až 11 stupňů. Obvyklá cena: 139 Kč.

Gastro trend: Barevná miska Poke bowl s kaprem
Poke bowl jsou sympatické, a hlavně zdravé misky plněné rýží, syrovou rybou, zeleninou nebo třeba bylinkami. Jídlo vzniklo původně na Havaji jako zdravý a rychlý pokrm surfařů. Už dávno není jen jejich doménou, ale zamilovali si ho všichni příznivci syrových i marinovaných ryb. Barevnou misku, která bude výborně chutnat a také skvěle vypadat, si připravíte snadno a rychle u vás doma. Vyzkoušejte její variantu s typicky českou rybou, jako je kapr.

Suroviny tepelně upravené:
• 1 šálek vařené sushi rýže
• 1 menší hrst rýžových nudlí
• 150 g kapra v tempuře

Suroviny syrové:
• ½ ks okurky na plátky
• ½ ks cukety vařené ledem
• ½ ks avokáda na kostky
• ½ ks řapíkatého celeru
• 3ks ředkvičky na kolečka
• 1ks jarní cibulky
• Proužky mrkve juliene
• List hlávkového salátu

Salát:
• 1 cm nakládaného zázvoru
• 2 ks okry
• ½ ks manga

Dresink:
• 2 lžíce sójové omáčky Kikoman
• 1 lžíce sezamového oleje
• Šťáva z 1 ks limety

Posyp:
• Sezamové semínko bílé a černé, řasa nori

Postup
Kapří filety obalte v mouce. Na tempuru smíchejte v míse mouku, kukuřičný škrob, sůl, vejce a perlivou vodu. Směs jen lehce promíchejte, drobné hrudky nevadí. V hrnci rozpalte olej. Pomoučněné kapří filety obalte v těstíčku a vložte je do rozpáleného oleje. Osmažte je dozlatova.Připravené suroviny v množství dle libosti nakrájejte na plátky nebo kostičky a postupně poklaďte do misky. Na vrh položte hotového kapra.

Tip sommeliera
Odrůda Sauvignon má výraznější aroma a svěží chuť s dobrou kyselinkou. Proto bude ideálním společníkem k Poke bowl z kapra, který se skládá z tučné ryby a výrazně aromatických ingrediencí. Mým tipem je Víno Mikulov Sommelier club Sauvignon 2017 pozdní sběr. Má šťavnatou chuť s patrným zbytkovým cukrem a ovocné aroma s tóny černého bezu. Víno získalo také četná ocenění na soutěžích Prague Wine Trophy 2019, Národní soutěži vín a San Francisco international wine competition. Doporučená cena: 139 Kč

Vína jsou dostupná v maloobchodě a na www.osobnivinoteka.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.