Chodovskou tvrz v Praze rozezní dva kytaroví mágové

Alex Alcaraz Fernàndez – fenomén současné španělské klubové scény, a Lukáš Sommer – český kytarový virtuóz, jehož autorský recitál získává u nás i v zahraničí stále větší pozornost, odehrají jeden ze čtyř společných koncertů 19. září na Chodovské tvrzi v Praze.

Tito dva kytaroví mágové, kteří se poprvé potkali letos v květnu v Manile, představují dva rozdílné hudební světy, přesto je pojí vášeň pro hru a radost z improvizace.

Lukáše jsem potkal v Manile na koncertě Europinoy 2019, který byl oslavou společného dědictví a přátelství mezi Evropskou unií a Filipínami prostřednictvím umělecké spolupráce. Při společné zkoušce, jež předcházela našemu koncertu, jsme zjistili, že oba hrajeme „na stejné notě“ a vystoupení s Lukášem byl pro mě skutečně zážitek. Jsem rád, že tuto příležitost budu mít znovu při koncertě na Chodovské tvrzi v Praze“, řekl k nadcházejícímu koncertu Fernandez.

Diváky čeká výjimečný večer plný flamenca a netradiční hudby z několika kontinentů. „Pořadatelé se na mne vždy trochu zlobí, když nejsem schopen sdělit předem program toho, co budu hrát. Vždy to tuším jen v obecné rovině, protože rád sleduji reakce publika a podle nich hraji. A improvizace s Alexem je pro mě neskutečným potěšením. Věřím, že to tak ucítí i diváci“, dodal ke koncertu Sommer.

Lukáš Sommer je přední osobnost české mladé skladatelské generace. Absolvoval studia hry na kytaru na Konzervatoři v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Naplno se věnuje vlastní tvorbě a koncertní činnosti. Je autorem významných orchestrálních skladeb, které byly s úspěchem uvedeny u nás i v zahraničí. Spolupracuje s předními světovými umělci, z českých jsou to například houslista Pavel Šporcl, harfistka Jana Boušková, hobojista Vilém Veverka. Ve své tvorbě vychází z tradice evropské skladatelské školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladatelských postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby. Při koncertech se často nechává ovlivnit “náladou” publika a vytváří vždy program koncertu jako ucelený zážitek podle daného místa, často s prvky improvizace a dialogu s diváky.

Lukáš Sommer je zastupován uměleckou agenturou ŠPORCL ARTS AGENCY houslisty Pavla Šporcla.

Zdroj: ŠPORCL ARTS AGENCY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.