Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábavaZdraví

Umělci vystoupí pro bývalé onkologické pacienty

V dětství vyhráli boj se zákeřnou nemocí, potíže však mají i v dospělosti. S následky onkologického onemocnění se potýká až 80 % bývalých dětských pacientů. Peníze na následnou léčbu, například mladé studentce na opravu chrupu, pomůže vybrat benefiční koncert Hvězdy pro úsměv. Umělci jako loňská vítězka československé pěvecké soutěže Tereza Mašková nebo zpěvák Pavel Callta vystoupí v brněnském Sono Centru v neděli 22. září od 17 hodin. Koncert pořádá organizace Společně k úsměvu založená právě bývalými dětskými onkologickými pacienty.

V Česku je nyní více než 7 tisíc bývalých dětských pacientů, kteří překonali onkologické onemocnění. Mezi ně patří i Bohunka, která onemocněla zhoubným nádorem v oblasti hlavy a krku těsně před nástupem do 1. třídy. „Nádor mi odhalili v 6 letech, následky nemoci i náročné léčby ale cítím dodnes. Jsem často nemocná, bolí mě břicho a nedílnou součástí mého života je i obrovská únava,“ říká 23letá studentka. Bohunka má kvůli nemoci také ochrnutou pravou část obličeje. I přes zdravotní potíže, které ji provázejí prakticky celý život, se nevzdává. Hraje na saxofon i klavír a miluje tanec. „Věnovala jsem se latinsko-americkým tancům, ale kvůli fyzické náročnosti jsem přestala. Kdykoli mám ale příležitost, tak tančím,“ vysvětluje umělkyně. Koníčky i studium dívce komplikují problémy s chrupem, které jsou také důsledkem nádoru i následného ozařování obličeje. I přes důkladnou dentální hygienu ztratila již 7 zubů a následovat budou pravděpodobně další. Stomatologové vyčíslili opravu Bohunčina chrupu na 100 tisíc korun. Část nákladů pokryje i výtěžek z benefičního koncertu Hvězdy pro úsměv.

„Koncert je určený na podporu onkologicky léčených dětí, adolescentů, mladých dospělých a na jejich následnou péči. Naším cílem je kromě příjemně strávených chvil i snaha zvýšit povědomí o tom, jak je následná péče pro onkologické pacienty důležitá. Lidé například trpí problémy se štítnou žlázou, srdcem, dýcháním nebo neplodností,“ říká Markéta Šejnohová z organizace Společně k úsměvu, která benefiční koncert pořádá. Vybrané peníze poputují také na projekty, kterým se organizace věnuje. Patří mezi ně například workshopy o dentální hygieně, které pro pacienty a jejich rodiny pořádají společně se zkušenými zubaři. Dalším projektem jsou svépomocné skupiny pod vedením psychoterapeutů. Někdejší pacienti se totiž často kromě fyzických problémů potýkají také s psychickými obtížemi. Na koncertě v neděli vystoupí loňská vítězka československé pěvecké soutěže Tereza Mašková i další zpěváci a hudební kapely. Návštěvníci se mohou těšit například na skupiny Platonic nebo Šroti. Program také obohatí vystoupení tanečních skupin B-crew a Magic Free Group. Vstupenky na koncert je možné předem koupit na www.sonomusicclub.cz nebo na ww.goout.net.

Společně k úsměvu
Pacientská organizace složená z vyléčených onkologických pacientů, lékařů a dalších partnerů. S pomocí workshopů a tvorbou osvětových materiálů se snaží sehrát roli v prevenci pozdních následků léčby, jako jsou například metabolický syndrom, psychosociální následky či dentální potíže. K tomu využívá unikátní spojení současných profesí vyléčených pacientů, jako jsou nutriční specialista, zdravotní laborant či psycholog.

V rámci projektu dochází vyléčení pacienti v podobě Moudrých průvodců na kliniku dětské onkologie a jsou oporou současným dětským pacientům a jejich rodinám. Svoje zkušenosti s onkologickou léčbou sdílejí také na webových stránkách či sociálních sítích. Pořádají charitativní akce na podporu projektů následné péče onkologické léčby a aktuálně léčených dětí. Více informací na www.spolecne-k-usmevu.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *