Sezona 10 000 donkichotů v Divadle Husa na provázku v novém vizuálním stylu: První premiérou je Don Quijote 25. října

Legendární brněnské Divadlo Husa na provázku vstupuje do nové sezony nazvané 10 000 donkichotů. Sezony plné nečekaných „nepravidelných“ titulů, sezony zaměřené na lidi často odsouvané na periferii našeho zájmu a zároveň usilující o současnou reinterpretaci „typicky provázkovských“ forem. Chybět tedy nebudou autorské hry, intervence do veřejného prostoru, inscenace s prvky cirkusu ani smělé adaptace slavných románů. Sezona 10 000 donkichotů je první realizovanou novým uměleckým vedením v čele s oceňovanou režisérkou Annou Davidovou a provází ji nová vizuální identita.

První premiérou bude 25. října „neskutečná diskuzní show o skutečnosti“ Don Quijote, dramatizace Cervantesova rozsáhlého románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Renesanční Cervantesův „bestseller“ se dočkal překladu do pětaosmdesáti jazyků a ani dnes nepřestává být výzvou výtvarníkům, hudebníkům i divadelníkům po celém světě, zejména pak v Evropě, jejíhož idealistického a humanistického ducha už více než čtyři sta let ztělesňuje. Prý. Je stále aktuální, jak se tvrdí? Čím? Kdo je Don Quijote dnes? A jaký je svět, jímž putuje? Náš svět. Na Provázku se s legendárním „rytířem smutné postavy“ jako dramatizátor a režisér utká Jan Mikulášek, kmenový režisér pražského Divadla Na zábradlí, který pohostinsky působí také v Národním divadle.

Autorem nepřehlédnutelné vizuální identity Divadla Husa na provázku, včetně webových stránek, je renomovaný architekt, grafický designér a občasný DJ Martin Hrdina. Jeho přístup souzní s chutí nového vedení navázat na tradici divadla a zároveň obalit původní strukturu novými myšlenkami a agendou. Z předcházejícího logotypu tak zůstala značka, která visí na provázku a pohybuje se na různých formátech nahoru a dolů, přičemž název divadla není její součástí. „Název je vždy napsán mimo značku fontem, se kterým se na plakátech momentálně pracuje. Toto pojetí jsem zvolil, protože si myslím, že je obecně přelogováno a značka divadla je dostatečně silná, aby mohla stát samostatně. Zároveň nebude třeba měnit logo při každé změně písma,“ podotkl Martin Hrdina.

Plakáty pro jednotlivá představení sezony 10 000 donkichotů jsou založeny na výtvarných dílech, která se váží ke scénáři hry, nikoliv na fotografiích, jak bývá zvykem. V plánu je každou sezonu pracovat s jiným výtvarníkem a na základě jeho děl obměňovat barvy i vzory, dát jednotlivým sezonám vlastní tvář. „Hledali jsme malíře pro tuto sezonu a našli jsme úžasného mladého výtvarníka Antonína Sondeje, který letos absolvoval ateliér grafiky na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho niterná a osobní díla plná citu a emocí perfektně sedí k plánovaným premiérám. Vybrali jsme pět portrétů lidí z jeho života a přiřadili je k jednotlivým hrám, které se – v jistém zjednodušení – věnují lidem společností opomíjeným a zapomenutým,“ dodal Martin Hrdina.

Princip „jedna sezona – jeden výtvarný umělec“ dal vzniknout originálnímu formátu Nepravidelné galerie. Provázek ve spolupráci s Aukční síní a galerií Vltavín každou sezonu vytipuje a osloví jednoho výrazného výtvarného umělce na počátku kariéry. Jeho vybraná díla se následně stanou základem všech vizuálních výstupů dané sezony a budou během ní pronikat do veřejného prostoru Brna. Zároveň svou tvorbu představí v Kongresovém sále Divadla Husa na provázku – v pořadí první prodejní výstavou je 10 000 donkichotů Antonína Sondeje, která je přístupná vždy hodinu před začátkem představení. V druhé půli sezony se výstava přesune do pražské Aukční síně a galerie Vltavín.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Husa na provázku nebo on-line na https://www.provazek.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.