Martin Chodúr zazpívá na Galakoncertě hvězd Časy se mění v pražském Vinohradském divadle Píseň o mé zemi, která pěkně zkomplikovala život Karlu Černochovi

14. října 2016 proběhl v Bratislavě u příležitosti 50 let od prvního ročníku mezinárodního písňového festivalu Bratislavská lyra galakoncert Lyra´50 – Mám rozprávkový dóm. Na tomto koncertě zazpíval Martin Chodúr slavný song Karla Černocha a Pavla Žáka Píseň o mé zemi, se kterou Karel Černoch v roce 1969 Bratislavskou lyru vyhrál a která mu pěkně zkomplikovala život. Během generální zkoušky Chodúrovi nadšeně aplaudoval Karel Gott a poté, co Martin dozpíval tuto píseň na lyrovém koncertě, publikum v bratislavské Inchebě ho odměnilo standing ovations.

Znovu Martin Chodúr tuto píseň uvede 13. října letošního roku v pražském Vinohradském divadle na koncertě Časy se mění Golden Big Bandu Prague se zpívajícím kapelníkem Petrem Sovičem. Koncert se koná u příležitosti blížích se oslav 30 let od sametové revoluce a vedle Martina Chodúra na něm vystoupí i letošní jubilantky Eva Pilarová a Naďa Urbánková a také Jana Koubková, Jitka Zelenková, Petra Černocká, Václav Noid Bárta, Markéta Konvičková, Adam Mišík, Tereza Mašková, Janek Ledecký, Zuzana Vlčeková, Jaroslav Hutka a Prime Time Voice.

Martina Chodúra vždy zajímá nejen to, o čem zpívá. Pokud zařadí do svého repertoáru převzatou píseň, chce vědět, v jaké době a konstelaci zazněla a jaké byly její osudy. A Píseň o mé zemi má pěkně pohnutý osud! „Na Lyře v roce 1969 panovalo pěkné dusno. Právě uplynulo deset měsíců od vpádu okupačních vojsk do Československa, mráz přicházející z Kremlu byl stále silnější a dvě písně, které měly na Lyře zaznít, odporovaly politické linii státu a květnovému usnesení pléna ÚV KSČ“, říká Chodúr. „Šlo o písně Musím zpívat dál a Píseň o mé zemi. První měl zpívat Waldemar Matuška, druhou Karel Černoch. Snahy o to, aby tyto písně na Lyře´69 nezazněly, sílily. Československá televize kvůli nim dokonce chtěla zrušit přímý přenos z festivalu. Pomohl až mimořádně silný odpor zpěváků a zpěvaček, kteří pohrozili, že pokud nebude přímý přenos, na Lyře´69 nevystoupí. Organizátoři festivalu, stranické a televizní vedení nakonec ustoupily, protože hrozila i velká mezinárodní ostuda. A tu si nikdo nemohl dovolit! Píseň Mám zpívat dál za onemocnělého Waldemara nakonec zazpíval autor hudby Karel Kopecký, ale porota ji ze soutěže nemilosrdně vyřadila s tím, že není možné, aby soutěžila píseň v podání jiného interpreta, než který ji nahrál na desky. Karel Černoch Lyru´69 s Písní o mé zemi vyhrál. Dlouho se ale z vítězství neradoval, protože píseň byla zakázána, a on se dočkal pětiletého zákazu činnosti. Mohl vystupovat jen v malých klubech, kam se vešlo jen padesát lidí, začal mít jako otec rodiny finanční problémy. Nakonec byl okolnostmi donucen Zlatou Bratislavskou lyru vrátit. Vůbec ho za to neodsuzuji, protože nikdo z nás neví, jak by se v podobné situaci pod velkým tlakem zachoval. Píseň o mé zemi je nádherná a text Pavla Žáka stejně aktuální jako v době svého vzniku. Rád tuhle písničku připomínám svým vrstevníkům a vždycky se ze všech sil snažím, abych ji zazpíval skutečně nejlépe, jak umím Tahle píseň si to totiž zaslouží!“, dodává Chodúr.

16. listopadu letošního roku oslaví Martin Chodúr svým samostatným koncertem 10 let svého působení na scéně naší populární hudby. Na koncertě ho doprovodí jeho kapela MACH a hostem koncertu bude operní sopranistka Lucie Silkenová. 11. a 12. prosince pak bude mít Martin Chodúr v Kongresovém centru Zlín dva koncerty s Filharmonií Bohuslava Martinů a na jeviště pozve i operní sopranistku Patricii Janečkovou, absolutní vítězku soutěže Talentmanie z roku 2010. Patricia se pak v roce 2014 stala i absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě a získala stipendium na pěvecké kurzy v Arezzu.

Vstupenky na koncert Časy se mění jsou v prodeji v pokladně Divadla na Vinohradech i online, a to v cenách již od dvou set korun.

Aktualitka: Martin Chodúr se v Ostravě seznámil s velvyslancem USA v ČR Stephenem Kingem!
V pátek odpoledne bylo slavnostně otevřeno nové oddělení Ústřední knihovny města Ostravy – AMERICAN CORNER OSTRAVA. Oddělení bude zaměřeno na půjčování knih zejména amerických autorů, organizaci přednášek a odborných seminářů a filmové a čtenářské klubové činnosti. Mezi hosty této slavnostní akce byl i ostravský rodák a velký milovník anglického jazyka, zpěvák Martin Chodúr.

„Provoz tohoto oddělení zahájili velvyslanec Spojených států amerických v ČR, pan Stephen King, primátor města Ostravy, pan Tomáš Macura, a ředitelka knihovny, paní Miroslava Sabelová“, řekl Chodúr. „Strávil jsem v jejich přítomnosti nesmírně příjemný čas a všem jsem daroval mé album Hallelujah (Vánoční písně a koledy), které jsem loni nahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Markem Prášilem a které vydal Supraphon. Myslím, že nově otevřené oddělení ocení především ti, kteří rádi čtou v angličtině. Tady si budou moci půjčit knížky a časopisy v tomto jazyce. Když jsem byl malý kluk, tak mi právě tohle v ostravské knihovně chybělo“.

Foto: Patrik Ratajský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.