Operní divy Dagmar Pecková a Kateřina Kněžíková na koncertu s Adamem Plachetkou v O2 areně

Adam Plachetka má za sebou rušný konec prázdnin. V srpnu vydal CD Zimní cesta od Franze Schuberta, které mu pokřtil Štefan Margita na Střeše Lucerny. Poté odletěl do Ameriky, kde účinkuje ve dvou operních inscenacích. V Česku vystoupí po dlouhé pauze až 16. ledna 2020 v pražské O2 areně na koncertu BEZ MANTINELŮ, kam pozval i hosty z různých hudebních oblastí. Nyní odhaluje, že mezi hosty koncertu patří také manželka Kateřina Kněžíková a česká operní pěvkyně Dagmar Pecková.

Adam Plachetka, který se jako první operní pěvec pustil do vlastního koncertu v největší české multifunkční hale, již dříve avizoval, že se návštěvníci mohou těšit na přesah žánru klasické hudby do jazzu, popu nebo muzikálových skladeb. Velká část repertoáru ale stojí právě na skladbách, které jsou známému opernímu pěvci blízké.

Není se čemu divit, že mezi vážené hosty patří české operní pěvkyně Kateřina Kněžíková a Dagmar Pecková. „S Dášou se známe mnoho let a patří k nejvýraznějším zástupcům klasiky u nás, takže byla pochopitelně jednou z prvních, která mě jako host mého koncertu napadla,“ řekl Adam Plachetka.

„Barvy! Všechny barvy světa v různých hudebních žánrech v provedení různých interpretů všech generací. To jsem viděla před očima, když jsem si přečetla připravovaný program Adama Plachetky v O2 areně. Moc se těším, že i já budu součástí spektra,“ prozradila Dagmar Pecková, která má za sebou další úspěšný ročník chrudimského Festivalu Zlatá pecka.

Dagmar Pecková

Setkat se na pódiu s manželkou Kateřinou Kněžíkovou se Adamovi Plachetkovi v poslední době příliš nedaří. O to víc se těší na společné vystoupení. „Kačka na koncertě nemohla chybět, ač nebylo nejsnazší ho do jejího kalendáře zapracovat. Jsem rád, že nakonec všechno vyšlo, a že si tohle výjimečné vystoupení užijeme spolu,“ uvedl Adam Plachetka.

„Předpokládám, že tento koncert bude největším počinem mého manžela, co se do počtu posluchačů týče, a u toho přece nemohu chybět. O to líp, že budu moci svou troškou přispět k atmosféře večera. Každé vystoupení s Adamem je sváteční záležitostí, protože jich za rok tolik není. Cením si jeho pozvání a myslím, že se mají všichni nač těšit,“ řekla Kateřina Kněžíková, která si aktuálně připsala na konto nominaci na cenu Thálie za roli Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář v Národním divadle moravskoslezském.

Kateřina Kněžíková

Koncert podpoří předčasně narozené děti
Adam Plachetka i Kateřina Kněžíková aktivně podporují Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Proto se i letos rozhodli, že fondu tímto koncertem pomohou. „S nadačním fondem spolupracujeme pravidelně už pár let a rozhodli jsme se ho podpořit i koncertem v O2 areně. Líbí se mi, že tím dostává i přesah akce pro dobrou věc. Fondu poplyne příspěvek z každé prodané vstupenky, což je i dobrá motivace, proč jich prodat co nejvíc,“ uvedl Adam Plachetka. Nyní účinkuje Adam Plachetka v Chicagu v roli Figara v Lazebníku sevillském a čeká ho role Hraběte Almaviva ve Figarově svatbě v newyorské Metropolitní opeře.

O Dagmar Peckové
Během své úspěšné mezinárodní kariéry vystoupila tato operní pěvkyně na nejuznávanějších operních a koncertních scénách (Bayerische Staatsoper, Carnegie Hall New York, Royal Opera House Covent Garden London, San Francisco Opera aj.) a na prestižních mezinárodních hudebních festivalech (Edinburg International Festival, Salzburger Festspiele, Schleswig-Holstein Musik Festival, Pražské jaro atd.) s předními orchestry pod vedením světově proslulých dirigentů. Intenzivně se věnuje také vlastním uměleckým projektům – například operní recitál Hříšnice (2015), kabaretní revue Wanted (2017) či písně s vánoční tematikou Zrození (2018). V roce 2017 založila ve svém rodišti Chrudimi hudební Festival Zlatá Pecka.

O Kateřině Kněžíkové
Sopranistka Kateřina Kněžíková je stálou členkou operního souboru Národního divadla. Pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí. V roce 2017 se představila v roli Donny Elvíry v rámci slavnostního představení ke 230. výročí premiéry Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském (dříve Nosticově) divadle. K této spolupráci ji přizval Plácido Domingo, který představení sám dirigoval. Je laureátkou řady soutěží a přehlídek, například Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2018 získala cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku 2017. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka nazpívala oficiální verzi české národní hymny. Za mimořádný jevištní výkon v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář je nyní nominována na cenu Thálie.

O koncertě
Adam Plachetka je u nás i ve světě spjatý s klasickou hudbou, pro svůj koncert ale udělá výjimku, a návštěvníci se tak mohou těšit vedle operních árií také na muzikály, jazz nebo pop. Krom sólových partů připravuje i řadu duetů, k nimž přizval přátele a umělecké kolegy nejen z oblasti klasické hudby. O vizuální koncepci a režii se postará uznávaný český režisér a audiovizuální tvůrce Michal Caban. Hudební nastudování má na starosti dirigent a skladatel Jan Kučera a hudební doprovod multižánrové uskupení Epoque Orchestra. Jazzové žánry na koncertě reprezentuje swingový zpěvák Jan Smigmator a vokální skupina SKETY. Dalším z odtajněných hudebních hostů, kteří si s ním zazpívají na jednom pódiu, bude legendární Eva Pilarová.

Koncert se koná 16. ledna 2020 v O2 areně a vstupenky jsou již v prodeji v síti Ticketportal. Pořadatelem koncertu je společnost Bestsport.

Foto: Ilona Sochorová, Pavel Petruška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.