V sobotu startuje 4. ročník LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU

V sobotu 28. září 2019 zazní v jízdárně státního zámku Lednice romantické skladby Franze Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Ernesta Chaussona a lichtenštejnského skladatele Josepha Rheinbergera v podání francouzsko-holandské houslistky, vítězky maďarské Bartók World Competition, Cosimy Soulez Larivière a za doprovodu pianisty Miroslava Sekery. Stane se tak v rámci slavnostního zahájení IV. ročníku LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU.

Osm koncertů letošní ročníku LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU, které se odehrají od 28. září do 12. října v budovách Lednicko-valtického areálu a okolí, oslaví hned dvojí jubileum – 300 let od vzniku Lichtenštejnského knížectví a 770 let od doby, kdy se na našem území knížecí rod Lichtenštejnů usadil. „Lichtenštejnové zde kromě vína pěstovali i bohatou hudební kulturu a jejich odkaz je pilířem programu letošního ročníku,“ říká dramaturg a ředitel LVHF Jiří Partyka.

V provedení ansámblu Collegium Marianum zazní v prostorách kostela sv. Bartoloměje v rakouském Katzelsdorfu (sobota 5. 10.) hudba lichtenštejnského autora Johanna Georga Orschlera okořeněná skladbou Salve Regina Josepha Haydna, jejíž kopie pochází z archivu řádu Milosrdných bratří ve Valticích. Důležité místo v programu má také dosud málo hraný vídeňský autor Johann Melchior Pichler. Kromě již zmíněného koncertu v Katzelsdorfu zazní jeho melodie také na cembalovém dvojkoncertu v kapli sv. Cyrila a Metoděje v Břeclavi (středa 9.10.). Pichler roku 1721 ve věku 26 let nastoupil jako kapelník a skladatel ke knížeti Josephu Johannu Adamovi z Lichtenštejna. Dle islandského muzikologa Jóhannese Ágústssona působil v tomto období na dvoře Lichtenštejnů jako maestro di capella sám Antonio Vivaldi. Není tedy překvapením, že hudba Pichlera zní velmi podobně jako ta Vivaldiho.

Součástí festivalu jsou rovněž přednášky osvětlující zaujatým posluchačům rod Lichtenštejnů a dobový hudební život. O Janu II. Lichtenštejnovi zvaném Dobrotivý promluví historik Daniel Lyčka. S hudbou renesančního mistra Nicolause Zangia, který strávil několik let ve službách Karla z Lichtenštejna, pak návštěvníky seznámí muzikolog a historik Vladimír Maňas. K doprovodnému programu patří rovněž výstavu obrazů Milana Maršálka s tématikou fauny Lednicko-valtického areálu, která se bude konat v salonku Dianina chrámu v rámci druhého koncertu letošního ročníku (neděle 29. 8.).

Věřím, že spojení pečlivě vybrané hudby, uhrančivé architektury a doprovodného programu přinese návštěvníkům mnoho neopakovatelných a krásných zážitků,“ říká Jiří Partyka.

Vstupenky lze pořídit na webové stránce festivalu www.lvhf.cz a v síti GoOut. Případné zbývající vstupenky budou v prodeji vždy hodinu před začátkem koncertu na večerní pokladně. Úplný program najdete na webu festivalu.

Zdroj: www.lvhf.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.